Iskandery: vzpamatujme se nebo končíme

Situace v Evropě připomíná nejhorší doby a krize Studené války, ale tentokrát to nikoho moc nevzrušuje.

Rozmístění ruských raket Iskander v Královci a v západní části Ruska je velice nebezpečný krok, který připomíná hlubokou krizi v dobách Studené války uprostřed 80. let. S tím rozdílem, že tehdy toho plné noviny a veřejné mínění na Západě bylo rozdělené. Dnes to nikoho nezajímá.

Rakety Iskander jsou oficiálně rakety krátkého doletu, ale jak píše Idnes, existuje podezření, že tento údaj byl Rusy zfalšován a ve skutečnosti se jedná o rakety doletu středního.

Je to zvláštní kategorie zbraní se specifickou historií. Rusové mají rádi tento typ zbraně. Jistě si vzpomínáte na legendární rakety SCUD, které byly díky jednomu blízkovýchodnímu diktátorovi po jistou dobu mediální hvězdou.

Tyto rakety jsou relativně levné a nenáročné a takové zbraně mají na východě rádi. Navíc se dají dobře použít jako konvenční i jako jaderné zbraně. Velké množství těchto raket opatřených jadernou hlavicí může rozdrtit protivníka, aniž by způsobily globální apokalypsu. Samozřejmě, že protistrana, která je vybavená jadernými zbraněmi může na takovýto útok reagovat masivním jaderným úderem. Jenže to znamená konec civilizace, možná světa. A klade tedy reagující stranu před velmi nepříjemné dilema. Reagovat na lokální použití jaderných zbraní apokalypsou nebo to prostě vzdát?

V tom tví nebezpečí těchto zbraní.

Na hrozbu ruských raket reagoval Ronald Reagan rozmístění amerických raket střední doletu Pershing a raket s plochou dráhou letu Tomahawk v západní Evropě. Rozmístil je v takovém množství, že by Sovětský svaz musel reagovat na toto nebezpečí masivní výrobou dalších raket středního doletu a na to už prostě neměl. Jednání o likvidaci raket středního doletu se pak stalo počátkem konce studené války. USA a SSSR se tehdy dohodly na zrušení pozemních raket středního doletu.

Jak jsem již uvedl, raketa Iskander však zřejmě představuje porušení této dohody, jejímž nástupnickým signatářem za SSSR Rusko je. Rusko si vůbec libuje v dalekonosných taktických zbraních. Kromě raket Iskander, má ještě například rakety Bastion, které mají sice krátký dolet – 350 až 450 km, ale jsou použitelné jak proti lodím, tak proti pozemním cílům protivníka.

Jedinou západní alternativou těmto zbraním je americký pozemní raketomet HIMARS, který má dostřel 300 km. Ale ekvivalent rakety Iskander USA a tedy Západ nemají.

Pokud se tedy na to podíváme ryze technicky a vojensky, tak co teď dělá Rusko, je stejné jako když Reagan rozmísťoval v západní Evropě rakety Pershing. To tehdy bylo, jak si mnozí z vás pamatují tématem číslo 1. Ale dnes, když to samé dělá Putin, tedy člověk, který anektuje a okupuje sousední státy a destabilizuje Západ za účelem jeho likvidace, to nechává každého chladným.

Rakety Iskander a Bastion v Královci mají jasné cíle. Jednak je jejich úkolem zabránit vplutí lodí NATO do Baltského moře, případně likvidace již tam se nacházejících. Dále bombardování okolních zemí, tedy Pobaltí, Polska, případně i Skandinávie. A ve spolupráci s protiletadlovými zbraněmi na bázi raket S-300 kontrolu vzdušeného prostoru nad těmito zeměmi (kdy by Iskandery sloužili k likvidaci letišť). Cílem je jednoznačně odříznout NATO od Pobaltí, aby mohla, proběhnou nerušena okupace těchto zemí.

Samozřejmý je i druhý cíl. A to je totiž vydírání a hrozba zemím v dosahu Iskanderů. Oficiálně je to Pobaltí a Polsko, ale pokud se ukáže, že předpoklady o ruském podvodu s doletem těchto raket jsou správné, je to mimo jiné i Česká republika.

Rusové mají v ruce nástroj, kterým klidně mohou proměnit Varšavu nebo Prahu v Aleppo. Nemluvě o hrozbě jadernými hlavicemi. Výše zmíněné jaderné dilema by museli řešit i jiní američtí prezidenti, ale opravdu si myslíte, že by Donald Trump riskoval konec světa, kdyby Rusové smetli jadernou bombou Prahu nebo Varšavu z povrchu zemského?

Pravda je taková, že NATO nemá vůči těmto hrozbám zatím obranu. Ano, Amerika má své střely s plochou dráhou letu odpalované z letadel a lodí, ale reakční čas těchto sil je delší než ten ruský a zároveň se lodě a letadla nedají platit, vyrábět a rozmísťovat v takovém množství jako rakety na nákladních autech. Raketový štít v Polsku je určený k likvidaci ojedinělé mezikontinentální rakety, ne k hromadné likvidaci velké množství raket krátkého doletu.

Bylo by na místě tedy panikařit, jak to dělala komunistické propaganda ohledně raket Pershing. Jenže nás to nezajímá. Nezajímá to politiky, kteří řeší věci jako zvýšení obranného rozpočtu na 2% do roku 2020. Tomu se Putin musí jenom smát.

A nezajímá to ani občany, kteří se děsí spíše teroristů, kteří jsou schopni někde zastřelit několik lidí nebo se vyhodit do povětří. Ale desítky raket za našimi humny nás nechávají v klidu. Jenže ty rakety jsou určeny na nás. A to bez ohledu na to jaký máte názor na Rusko a Putina.

Jestli se nevzpamatujeme, je po nás.

Autor: Tomasz Peszynski | pondělí 28.11.2016 11:00 | karma článku: 22,56 | přečteno: 1404x
  • Další články autora

Tomasz Peszynski

Také končím na Idnes

1.6.2017 v 11:00 | Karma: 25,85

Tomasz Peszynski

Svět na Trumpolíně (3)

20.3.2017 v 16:00 | Karma: 12,08

Tomasz Peszynski

Česko ignoruje Evropu

20.3.2017 v 10:00 | Karma: 22,77