Demokracie 2.1? Cesta k efektivnímu rozhodování

Nedávno jsme volili do sněmovny a již se chystáme na volbu prezidenta. Jak do sněmovny, tak na hrad volíme podle zavedených systémů. Přemýšleli jsme ale o jiných variantách? Jednu představuje Karel Janeček, a má, co nabídnout.

Tento blog píši po dvou událostech / setkáních. Tou první z nich byla úterní debata prezidentských kandidátů v Plzni. Nebudu popisovat, jak vypadala nebo kdo se zařadil mezi vítěze a poražené. Co jsem si odnesl, bylo to, že bych se vůbec nebránil tomu, kdyby se systém Demokracie 2.1 (též Demokracie 21) s možností víceré volby přenesl i do reality. Definitivně mne v názoru utvrdila přednáška samotného autora myšlenky Karla Janečka, známého matematika a filantropa, o den později, když zavítal mezi studenty Západočeské univerzity.

O co jde? Co je vlastně základním principem v Demokracii 2.1? V první řadě je to větší vypovídající hodnota odevzdaných hlasů. Často jsme svědky toho, kdy by volič nejraději svůj hlas rozdělil a je nutný dát strany / kandidáty na misky vah a rozhoduje se pro jednoho jediného. Rozhodování je v tomto případě ovlivněno také častým "ten / ta / ti má větší šanci". Janečkova vize toto ovšem odbourává.

Demokracie 2.1 dává voličům možnost odevzdání většího množství volebních hlasů, na čemž je primárně postavená. Kromě toho je nabídnut také hlas, který vyjádří negativní preferenci. Vypadává tak volba "menšího zla". Zároveň dojdeme k tomu, která z voleb je pro voliče přijatelná, u které panuje kontroverze. 

Uveďme si příklad. Strana X ve volbách získá svoji rétorikou a názory voliče, kteří ji dají 10% hlasů. Strana X je pro 70% zbylých voličů buď přijatelná nebo ji nijak nevnímají a pro 20% nepřijatelná. Ovšem stana Y získá shodně 10% hlasů a po 20% neutrálních voličů ji 70% nemůže vystát. Strany X a Y v dnešních zavedených regulích berou shodný počet mandátů. Je toto ovšem spravedlivé vůči nevoličům strany Y, které ji jasně odmítají a poslanci strany Y budou rozhodovat o věcech, které se týkají všech občanů republiky?

Janeček sám přiřknul největší důležitost implementaci Demokracie 2.1 právě do parlamentních voleb. Určitě doporučuji sledovat další vývoj jeho konceptu, který se již v praxi osvědčil. Jak v praxi funguje si můžete vyzkoušet ve společenské hře Prezident21 - https://www.prezident21.cz/candidates.

Případ participativního rozpočtování.

Psal jsem o tom, že systém se již osvědčil v praxi. Podle D21 se v New Yorku hlasovalo o participativním rozpočtu, který měl v banku 38 milionů dolarů. Pomocí Demokracie 2.1 se vyjádřili k budoucnosti svých měst občané Mariánských Lázní nebo Říčan. Nejedná se čistě o volební systém, lze fungovat právě jako sdělování přání a rozhodování o lokálních věcech a problémech, které mohou nahradit tolik zmiňovaná referenda s jednoduchým zadáním ANO / NE.

Demokracie 2.1 je nejvyšším stupněm, ovšem lze k němu dojít. Nevěřím, že s tímto systémem bychom nyní nechápavě kroutili hlavami, jak je možné, že předsedou bezpečnostního výboru byl zvolen Radek Koten, ale o tom zas třeba příště...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Majer | pátek 1.12.2017 5:47 | karma článku: 9,85 | přečteno: 297x