Zaplať jablkem!

Apple Pay je konečně v ČR a až nás přejde prvotní nadšení, můžeme začít přemýšlet o tom, zda to vůbec potřebujeme, jestli není něco lepšího a kolik ta legrace, byť zakalkulovaná do ceny produktu, vlastně stojí.
screenshot iPhone Wallet

Tak jsme se my, vyznavači kultu Velikého Steva, klanící se předraženým, ale skvělým produktům s logem nakousnutého jablka, konečně dočkali. Ode dneška můžeme platit našimi miláčky ajfouny, a dokonce i epláckými hodinkami. "A víte, co to znamená? Že jsme zase o krok před nimi!" O krok před „nimi“ ale moc nejsme. Museli jsme si od zavedení téměř 4,5 roku počkat, i když jsme prý celosvětově přeborníky v bezkontaktních platbách. Spolu s námi se dnes dočkala ještě Saudská Arábie, až po nás už moc zemí nezbývá. Mrkněte tady, jak je na tom s touto platební metodou celá planeta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Pay#/media/File:Apple_Pay_Availability.svg

Chtělo by se dále jako v Pelíškách pokračovat: „Bude to stačit, myslíš?“ Ne, necamrám, jsem rád, jsem spokojený. Díky tomu, že moje banka Apple Pay také rozjela, budu plácat o terminál mobilem a troufnu si určitě i na pozlobení slečny pokladní placením hodinkami. Ale ještě to není ono. Není totiž moc rozdíl, jestli budu tahat z kapsy mobil, nebo z peněženky kartu. Já chci víc. Chci třeba Apple Pay Cash. To prostě pošlete komukoliv peníze SMS (lépe řečeno iMessage) zprávou. Třeba mi syn, tak jako včera, napíše o peníze na posilovnu a já mu pošlu zpátky zprávu „Jasně, tady máš 1000 Kč“ a šup, má je. Ani já ani on nebudeme muset otvírat KB aplikaci. Může s nimi zaplatit tam, kde jde platit přes Apple Pay, nebo si je převede na konto. Už to funguje v USA, snad prý brzy ve Francii, Německu a Rakousku. I když u té poslední jmenované země to je nějak divné, tam pořád ještě čekají i na Apple Pay. Nějak podobně funguje třeba Venmo, bohužel není u nás dostupné. Pokusů bylo více, ale postupně zase odpadaly, třeba SnapCash. Podle průzkumů by prý drtivá většina mladých lidí uvítala platby přes sociální média. V USA, UK a Francii již mohou využívat plateb přes Facebook Messenger.

Co dál? V USA prý obliba hotovostních plateb stále nechává metody jako Apple Pay daleko za sebou. Co tedy vlastně chceme? O prstýnkách a náramcích už jsem kdysi psal. Na Aliexpress jsem ale viděl už i umělé nehty s NFC čipem. Dáma si je může naprogramovat třeba pro otevírání dveří, nebo pro docházkový systém, tak proč ne pro placení? To bude šoping! Slečna ťukne nehtem na terminál, vezme taštičku se šminkami a jde.

A jako při nakupování v lákavých chrámech retailu, kdy racionálno pláče někde v koutě - potřebujeme to, nebo to jenom chceme?

Sečteno, podtrženo, je to byznys, cesta, jak někdo na vašich penězích vydělá peníze. Apple Pay má měsíčně 85 a celkově asi 280 milionů uživatelů, za poslední kvartál Apple udává ohromující 1,8 miliardy transakcí. Apple v tomto kvartálu hlásí celkové příjmy ze služeb, jejichž součástí Apple Pay je, ve výši 10,9 miliard dolarů, marže neuvěřitelných 62,8 procent. Apple údaje o tržbách dále nerozpadá, není jasné, kolik z uvedené sumy jde na konto Apple Pay. Z neoficiálních zdrojů se ale ví, že Apple dostane 0,15% z transakce. Kolik je průměrný nákup přes Apple Pay také není známo, ale pusťte fantazii z uzdy a nastartujte kalkulačku.

Teď jdu a koupím si něco zbytečného, abych to vyzkoušel.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kubín | úterý 19.2.2019 8:00 | karma článku: 19,90 | přečteno: 481x