Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden Android Pay

Česká republika je ve střední Evropě teprve druhou zemí, kde je služba Android Pay spuštěna. Možná i proto, že jsme rekordmany v platbách bezkontaktní kartou, přiložením plastiku platíme jimi 83% nákupů.

Prý jsem moc negativní a prý jenom kritizuji. Ne pokaždé, když je co, tak také chválím. Teď je příležitost jako hrom. Zavedení Android Pay v ČR je skutečným důvodem k oslavě.

Pro ty z vás, kteří ještě nevíte o co jde:

Do telefonu s operačním systémem Android si nahrajete zdarma aplikaci, zaregistrujete do ní platební kartu a u platebního terminálu místo karty přikládáte mobil. Nemusíte telefon ani odmykat, to až při platbě nad 500,- Kč, jako PIN u platební karty. Do 500,- stačí mobil jenom “probudit” do rozsvíceného displeje. Aplikace nepředá obchodníkovi žádné údaje z karty, generuje si virtuální číslo účtu, pro větší bezpečnost. Třešinkou na dortu je to, že Android Pay vás umí pěkně a přehledně informovat o transakcích. Důležitá věc je, že není nutné, aby byl telefon připojen k internetu, stačí se připojit jenom občas, aby si aplikace mohla vyměnit data se servery. Platit můžete i hodinkami s Android Wear, pokud takové vlastníte. Mimochodem - podmínkou je, abyste v telefonu měli operační systém Android novější, než 4.4, ale těch se staršími verzemi je v ČR asi méně, než 7%. Platit s mobilem jde zhruba na 144.000 místech. Úctyhodné číslo.

Česká republika je ve střední Evropě po Polsku teprve druhou zemí, kde je služba Android Pay spuštěna. Možná i proto, že jsme rekordmany v platbách bezkontaktní kartou, platíme jimi 83% nákupů. Celkově je Android Pay dostupný v patnácti zemích světa.

Zatím se z této skvělé služby můžete těšit jenom pokud jste klienty těchto bank a vlastníky těchto karet: Moneta / Visa i Mastercard, mBank / Visa i Mastercard a J&T / Mastercard. Do konce roku tuto službu dopřeje svým klientům i Komerční banka, která už je prý na systém připojena a testuje jej. Někdy začátkem příštího roku se přidá Fio banka a Equa bank, někdy snad i Raiffeisen. Kritizováno uživateli je rozhodnutí Air Bank, která připravuje integraci placení do stávající aplikace internetového bankovnictví. Kritika zatím není na místě, uvidíme, jak to bude fungovat, třeba Air Bank příjemně překvapí. Banka připouští, že integrace do vlastí aplikace je složitější a časově náročná, ale jsou přesvědčeni o výhodách jejich řešení. Jenom ta komunikace na sociálních sítích, to je zase utrpení číst. Kdyby opět přezíravě a lakonicky neodpovídali agenturním žargonem, ale uživatelům sdělilli přesně to o co jim jde, jejich klienti by byli spokojení, tak jako ti z mBank. Spořitelna chystá také vlastní řešení. Přiznám se, že zrovna u nich mne to překvapilo, nepříjemně. Ale platí to samé co u AB, nechme se překvapit. Podle reakcí Raiffeisenbank a UniCredit Bank na dotazy ohledně Android Pay se zdá, že tyto dvě banky o ničem takovém neuvažují.

Jsou i jiná řešení pro NFC platby? Ano. ČSOB nechává své klienty už asi rok platit prostřednictvím vlastní aplikace NaNákupy. Druhou možností je to, co Komerční banka v roce 2016 spustila v rámci své velice dobré aplikace pro internetové bankovnictví, s velice promakaným systémem bezpečnostních prvků ale bohužel jenom pro VISA. Obě řešení umožňují také platby bez připojení na internet, ČSOB jenom do určitého počtu transakcí. Něco, co je dnes již nefunkční, měla bývalá GE Money Banky a Fio, které začaly platby mobilem připravovat moc brzy a sjeli do technologicky slepé uličky s NFC SIM a vynuceným operátorem. Z pohledu uživatele se zdají lepší cesty přes Android Pay, buď integrované do stávající aplikace banky, nebo univerzální řešení, o němž je tady řeč.

Jak moc si klienti Android Pay cení je zřejmé, mBank oznámila, že si za první den její zákazníci ve službě Android Pay aktivovali více než 2500 platebních karet.

Už vidím, jak u čtení nervozně poposedávají ti, kteří milují ovoce, konkrétně jablka. Jsem jedním z nich, od prvního iPhone. No, kolegové jablouni, nepotěším vás. Apple jde, jak známo, vlastníc cestou, Jejich skvělá Apple Pay bude v Česku ale až tehdy, až se panstvo v Cupertinu usmyslí. Vězte, že jste členy fanklubu vpravdě arogantní a na zákaznickou komunikaci totálně prdící společnosti. Apple Pay zatím není spuštěno v žádné zemí střední Evropy a je velmi pravděpodobné, že nejdříve bude chtít Apple své řešení spustit na větších trzích, jako například v Polsku. Apple Pay je zatím k dispozici v USA, Kanadě, Číně, Singapuru, Švýcarsku, Francii, Hong Kongu, Rusku (!), Austrálii, na Novém Zélandě, v Japonsku, Španělsku, Itálii, Irsku, v UK a na Taiwanu. Naposledy všemocný gigant na konci října oznámil rozšíření Apple Pay do Dánska, Finska, Švédska a Spojených arabských emirátů. Neoficiální informace naznačují cosi o konci roku a Nizozemsku a Polsku. Vzhledem k tomu, jak dlouho spuštění služby trvá, se to ale jeví jako nepravděpodobné. Do Apple Pay se nehrnou ani banky, pro které jsou údajně podmínky Apple ve srovnání s Android Pay nevýhodné. Půvabně jablíčkáře nadchla údajná odpověď Tima Cooka, šéfa Apple, na mail s dotazem kdy už bude Apple Pay v ČR: “Velmi brzy”. To mi připomíná legendární “Nepočítaně”, které v Cimrmanově Blaníku odpověděl rytíř Smoljak na dotaz “kolik vás v Blaníku vlastně je”. I kdyby byl mail pravý, o čemž se obecně pochybuje, může to “brzy” znamenat hodně dlouho. Navíc tak trochu pochybuji, že Tim Cook ví, co a kde je Czech Republic.

V tomto souboji Google nechal Apple vzadu, o hodně koňských délek.

Na konec jedna tak trochu anekdota z oblasti komunikace se zákazníky, UniCredit a jejich prohlášení: "Službu Apple Pay v České republice v současné době nezvažujeme zavést. Ve skupině UniCredit jsme však v Itálii letos v květnu nabídli Apple Pay šesti milionům držitelů platebních karet,”. To je klientům v ČR platné jak ten příslovečný zimník mrtvému.

 

 

Autor: Tomáš Kubín | pátek 17.11.2017 15:15 | karma článku: 15,06 | přečteno: 210x