Roboti jako koníček dětem?

Na řemeslných trzích u stánku ... ani ne hrnce, ani dřevěné loutky, šperky či kovářské výrobky .... nýbrž  stánek s roboty vyrobenými dětmi ! Pojďme se podívat jak si stáli roboti před 30 lety a jak si stojí hlavně v Japonsku dnes.

Časy, kdy řemeslné trhy ukazovali řemesla jako hrnčířství, kovařinu, pletené košíky, háčkované svetry či různé umělecké tvorby  jsou pomalu pryč. Mimo těchto opravdu starých řemesel začínají přibývat ty stará řemesla, jako třeba šperky z litého skla, moderní strojově řezané hračky ( i když paní tvrdila že to vyrábí její syn doma v kůlně :) )   a nově třeba i ROBOTI !

 

Ono se to nezdá, ale roboti jsou s námi již pěknou řádku desetiletí. Vůbec prvním robotem byl považován Golem, který se však nikdy nenašel. Zamysleme se trošku a zjistíme že plechové robotické hračky měl nejen náš otec, ale už i jeho otec. Já osobně mám doma nejméně 20 plastových robotů. A v encyklopediích mě vždy fascinovaly stránky o opravdových robotech.

 

Opravdovým robotem byl pro mě Číslo 5, později třeba R2 D2 z hvězdných válek. Takto nějak jsem si robota představoval. Hlavně aby mluvil. Dnešní děti by nejspíš zmínili menšího brášku Wal - e ího. 

 

To jsou však jen hračky a výtvory naší představivosti, ale díky technologii která je dnes neuvěřitelně levná dnes má opravdového robota téměř každé dítě. Jednodušší jsou mluvící panenky. Ty moc inteligence nepobraly. Potom třeba známý Furby, kteří občas překvapili co dokázali. Možná Tamagotchi do kapsy. V neposlední řadě multifunkční Sapiens roboti, kteří chodí jako člověk, hýbou rukama a plní úkoly které se dají naprogramovat. Velice povedený robot vznikl v dílnách Lega, ale ten už začíná být svou cenou nedostupný. 

 

 

Nicméně stále jsou to zatím jen hračky a s žádným si nepokecáte. Pokud tedy nemá aplikaci od Googlu  či Iphonu, kde již dnes lze vést jednoduchou a legrační konverzaci. Pokud ale zabrouzdáte do firem jako Honda či Toshiba a jiným nadnárodním korporacím, tak zjistíte, že pokud máte pár desítek až stovek tisíc, tak robot jak z filmu I Robot (Já Robot) není již dnes nemožná záležitost. Někteří roboti jsou již v pracovním procesu jako recepční v hotelech či na informačních přepážkách v bance. Myslím že již po prvním roce se robot zaplatí. 

 

 

Největší velmocí pro výrobu a integraci robotů je Japonsko. Na 1000 obyvatel pracuje již v průmyslu a službách 32 robotů. V České republice to je pouze 1 robot.

A konečně k samotnému stánku u kterého jsem se zastavil na řemeslných trzích. Stál tam mladý klučina, možná kolem dvaceti let a předváděl několik zajímavých exemplářů, pro mě pokročilé robotiky. Dozvěděl jsem se že jsou to výtvory žáků základních škol. Roboti se pohybovali, plnili jednoduché úkony, dali se naprogramovat či připojit k nim váš mobilní telefon a třeba i zatancovali na hudbu. K vidění byli dva větší roboti a několik základních brouko robotků, kteří se staví aby připomínali hmyz a brouky. 

 

Tento robot tancuje či ho můžete naučit pohyb nebo ho řídit.

Mě osobně se líbili ti hmyzáci, protože i s mými dovednosti bych něco takového dokázal postavit a to tu robotiku dělá zajímavou. Umím si představit své děti, jak budou zažraní do výroby robotů místo mačkání knoflíků na počítači. Já sám jsem si jako malý kluk několik robotů vyrobil, ale funkce byly omezeny na pohyb rukou, nohou či svícení žárovky či zvonění nebo pípání.

 

hmyzák z kartáčku na zuby a mobilního telefonu

 

Tihle malí hmyzí boti jsou vyrobeni třeba z kartáčku na zuby, staré PC , či TV desky, mobilního telefonu,.... Věci co se běžně dnes vyhazují. Dokonce se s tímto nápadem již dnes otevírají obchody a vy si je můžete i koupit.

 

 

Mladý kluk mně vysvětlil, že vede kroužek robotiky pro děti ze základní školy v Rakovníku a spolupracoval s dětmi i ve Mšeci a časem chce kroužek rozšířit.  Děti se u něj učí jak věci fungují a sami si tvoří těla robotů, připojují elektrické součástky a ti pokročilejší i čipy které programují aby robot vykonával nějaké úkony. Byl jsem z toho tak unesen, že o tom prostě musím napsat.

 

 

Přeji tímto klukovi (panu) Vránovi hodně štěstí a trpělivosti a věřím že jeho kroužek bude mít úspěch. Už jen tyto prezentace mladého kluka na trzích jsou opravdu WOW. 

Pokud by někdo měl zájem kluka Vránu kontaktovat, tak mám i telefon. Napište mi na mejla a já vám ho pošlu. 

 

Více fotek na stránkách http://www.hses.cz/reference.html   kde je o klukovi Vránovi také článek a spousta fotek dětí a robotků.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Chmelař | středa 27.1.2016 16:04 | karma článku: 12,74 | přečteno: 1274x