Proměna kuchyně

Část starého podkrovního prostoru se přeměnila na vzdušnou kuchyň designově laděnou do přírodního stylu. Nebojte se při rekonstrukcích bourat a experimentovat s bláznivými myšlenkami.

Kuchyň je malá a tak se zvětšila do výškyTomáš Chmelař

Tento nízký prostor již v půdní části byl využit před 40. lety prababičkou pana Chmelaře. Místnost byla zařízena postelí a koutkem s mísou, do které se napouštěla voda z blízkého kohoutku a to bylo vlastně sociální zařízení. V roce 1987 se zde měla vybudovat kuchyňka, ale projekt skončil po obložení hnědými dlaždičkami. Místnost potom sloužila jako skladiště a jako místnost s malou televizí pro dědečka. To aby mohl v klidu koukat na fotbal.

 

Proměna !

 

 

Zde je z pohledu na vstupní dveře

 

 

   Celý projekt trval jeden a půl měsíce. Vlastník, tedy já,si vše od základu udělal sám. Dělala se elektřina, voda, nové omítky, nová podlaha, boural se strop, topení je na jiném místě než původní a samotná kuchyň je také dělaná v mé režii. Jsem truhlář, tak jsem se rozhodl si jí udělat. Původně jsem se ale s nábytkem zabývat nechtěl. Neměl jsem čas. Ceny v kuchyňských studiích i ve velikých obchodech mě ale stejně zavedly na cestu: Udělej si sám :)
   Od začátku se projekt této kuchyně setkal ze strany mé rodiny s nesouhlasem. Můj nápad udělat něco jinak se prostě rodičům a prarodičům nezamlouval.  Tím jinak se myslí třeba zboření stropu, zanechání starých trámů, obložení kameny, šoupací skleněné dveře či určité náznaky barev v interiéru kuchyně. Se ženou jsme si však šli za svým. Hlavní je, že se líbí nám :)
   Není složité si vše udělat. Jen se toho člověk nesmí bát. S problémy při stavbě jsme se ani moc nesetkaly. Trošku byla potíž s vyrovnání podlahy pomocí nivelačky. Opravdu to chce investovat do speciálního válečku s bodlinami :) . Dále potom při zavěšení skříněk kuchyňské linky jsme museli zavěšovací lištu podkládat, protože zdi jsou v tomto starém domku neuvěřitelně vlnité. Štukování šlo kupodivu dobře, ale je dobré začít tam, kde budou skříňky, aby jste si to trošku nacvičili. Rozvody vody či kanalizačních trubek také zvládne každý. Musíte si jen půjčit speciální svářečku na vaření trubek dohromady. Zní to složitě, ale je to jen takový teplý prstýnek, do kterého strčíte konec plastové trubky, ta se nahřeje a když do ní strčíte další, tak se k sobě ,,zpečou" Podlahu a obložení kuchyňské linky dělala má žena, stejně tak i montáž madel či policí. Jen se toho nesmíte bát.
   Rozpočet. Ten nejspíš může zaujmout:
elektroinstalace  15 000 kč - to bylo docela dost. Jističe,proudové chrániče, zásuvky, vypínače, rozvaděč,... a ty kabely také nebyly levné. Kromě toho jsem dělal dvojité rozvody. Jedny na 230v a druhé na 12v.
materiál 25 000 kč - lepidla, perlinka (750 kč), štuk, barvy a lak (2000 kč), kamenné obložení (7000 kč), nivelačka, palubky, sádrokarton plus příslušenství, podlaha dlažba (10 000 kč), trubky kanalizační a vodovodní, zapůjčení nářadí (800 kč - řezačka na dlaždičky a ten svařovací prsten).
kuchyně 42 000 kč - za materiál to bylo 37 a zbytek jsem dal klukům z truhlárny na výplatě. Cena je bez spotřebičů. Délka kuchyně je 5 metrů a v celé délce jsou i horní skříňky, z části prosklené. Kvalita téměř to nej. Měla by vydržet do mé smrti :)   Píši kvalita téměř nej, protože když budete milionáří, dají se v kuchyni vykouzlit neuvěřitelné věci, ale to potom jen kuchyňská deska z umělého kamene může stát 100 000 kč.
spotřebiče 37 000 kč - lednice 14 tisíc, myčka 11 tisíc, mikrovlnka 2 600 kč, digestoř 1600 kč, indukční deska 8 tisíc, rychlovarná konvice 600 kč a toustovač máme starý :)  Lednice a myčka jsou A 3plus, proto jsou dražší.

 

Pro více článků s kutilskou tématikou je zde má rubrika: Chytrá řešení či Design a Dekorace

 Článek je převzatý z mého kutilského webu: http://uinvent.eu/

 A teď veliká fotogalerie s ukázkou, jak se místnost postupně měnila

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Tomáš Chmelař | úterý 28.1.2014 14:58 | karma článku: 15,83 | přečteno: 1397x