Chytrá řešení: ekologický boj na zahradě

Zahrádkářská sezóna už pomalu začala. Musíme si tedy připravit spousty postřiků a pesticidů pro boj proti plísním, škůdcům a všelijakých nemocí. Část těchto prostředků lze však nahradit jednoduchým zařízením .... DOMEČKEM ....

vchod do hmyzí ubytovnytTomáš Chmelař

Český národ je národem zahrádkářů a pěstitelů zeleniny, oblíbených jahod a malin a na zahradách většinou nechybí ani jabloň či švestka. Užitečné zahrady mají u nás ohromnou tradici  a  proto je podivné, že na zahradách chybí hmyzí domečky, ubytovny či někteří říkají hotely. Ano, slyšíte dobře. Určité druhy hmyzu jsou opravdovou pomocí našich zahrad a nahradí tak spoustu chemických přípravků proti škůdcům. Ukážeme si, jak lze jejich pomoci využít, kde a proč a také si jeden čmeláčí domeček vyrobíme.
Hmyzí domečky mohou být i dekorací naší zahrady. Lze si nádherné veliké hmyzí hotely koupit u truhláře nebo na internetu. Můžete si však jednoduše takový domeček vyrobit sami. Stačí k tomu vykotlané kmeny, prkýnka, sláma, větvičky či jen hromada dobře vyskládaného dřeva může sloužit jako domov pro potřebný hmyz, jako jsou vosičky, lumci a lumčíci, čmeláci,....

 

foto: www.harmonicka-zahrada.cz

 

A proč bychom si na zahradě rozmnožovali hmyz, s kterým tak urputně bojujeme? On totiž není hmyz jako hmyz. Určité druhy hmyzu se živí například larvami hmyzu, který nám na zahradě škodí. Jiný hmyz zase opiluje a to je důležité pro dobrou úrodu. Takže každý zkušený zahrádkář na své zahradě hmyzí ubytovnu určitě má. Není to jen na okrasu nebo protože se rádi mazlíme s lumčíky.

foto: www.umweltberatung.at

 

 

 

 

 

 

 

Princip domečku je jednoduchý. Musí být vyroben z přírodního materiálu, většinou je to provrtané prkénko. Otvory potom leze hmyz do další části, kde je většinou sláma. Hodně se dělají třeba přihrádky z prkýnek a ty se potom vyplňují větvičky, slámou, kůrou,.... Můžeme říci že pře představivosti se meze nekladou.  Domeček je potom umístěn na jižní stranu, kde dlouho svítí slunce a také by nemělo dovnitř pršet.

foto: www.zelenadomacnost.cz

 

Tady je jeden poměrně zdařilý a zajímavý domeček pro čmeláky:

Potřebujeme hlavní ubytovací prostory. V  tomto případě posloužila část vykotlaného kmene ovocného stromku, která se uvnitř ještě očistila. Zespoda se provrtala díra pro budoucí uchycení ke stojanu. Jako stojan tohoto domečku posloužil uříznutí kmínek stromku.

Jako vchod do hotelu je využit asi 8 cm tlustý odřezek ze starého kmene stromu, který byl ořezán do požadovaného tvaru, aby šel vložit do hlavní místnosti. Pomocí vrtačky a vrtáků do dřeva se vyvrtaly různě veliké díry. Dřevo musí být provrtáno skrz na skrz.

Zadní částa je potom zakryta sololitem a vše je zpevněno pomocí staré latě. Tato část není vidět.

 

Detail spodní části nohy. Je to uříznutý kmen stromku a obrácený vzhůru nohama. Tato část bude zakopána do země. Tím by měl domeček lépe držet v zemi.

Zezadu je vše stlučeno k sobě a zde je pohled zepředu. Dřevěná tyč je vsunuta do vyvrtané díry v hlavní ubytovně. Takto je vše pevně uchyceno na stojaté noze a nic se nemůže hnout.

Toto je už celý výrobek, čmeláčí domeček vystlaný slámou. Pán zahrádkář čmeláččí domky využívá kvůli ovocným stromům, kterých má na zahradě desítky.

Hodně zdaru při stavbě hmyzích domečků. Pošlete mi vaše výtvory na e-mejl a já je ukáži na stránkách pro kutily.
Článek převzatý z webu pro kutily:   http://uinvent.eu/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Chmelař | úterý 18.3.2014 14:55 | karma článku: 13,64 | přečteno: 1281x