Cestování: jiné divy světa, Casa Batlló a Casa Mila

V minulém díle jsme si prohlédly katedrálu Sagrada Familia, která je stavbou ,,z jiného světa". U jiných světů ještě zůstaneme, protože pan Gaudí stavěl v Barceloně i domy pro obyčejné neobyčejné lidi. Hra barev, světlovody, zdi měnící barvu či tvar, světelné iluze či přírodní klimatizace. K tomu všemu se píše rok 1910.

Casa BatllóTomáš Chmelař

Stavby vypadají neuvěřitelně na fotkách a ještě neuvěřitelnější jsou ve skutečnosti. Mé fotky neohromí, ale doporučuji si vyhledat fotky na internetu a budete překvapeni, nadšeni, ohromeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaudí neměl jednoduché dětství, ale který génius ho měl. Narodil se jako páte dítko v chudé rodině kováře. Jako dítě měl veliké zdravotní problémy a ve škole nijak nevynikal. Jediný předmět který mu šel, byla geometrie. Jeho koníčkem byla potom příroda. Do Barcelony se dostal kvůli studiím. Dostal se na přírodovědeckou unverzitu a také dostal diplom architekta. V začátcích své tvorby se seznámil s jistým Guellem, velice bohatým a vlivným pánem díky jehož finančním možnostem mohla Gaudího nenapodobitelná díla vznikat. Gaudí zemřel mlád, po srážce s tramvají. Gaudí nemusel zemřít. Díky jeho ,,chudinskému" oděvu si lidé mysleli že je to žebrák, a o takové se nikdo nezajímal.

   Teď k samotným stavbám. Oba domy byly navrženy přírodními motivy, hlavním znamením pro Gaudího stavby byla vzdušnost, oválné tvary, prosklené plochy a hra světel. Myslím že fotky mluví za vše. Projít si alespoň částí těchto staveb je jedinečný zážitek. A když si uvědomíte, že většina těchto domů a bytů je dodnes obydlena, tak stačí jen tiše závidět těm, kteří doposud svůj byt neprodali za vidinou rychlého zbohatnutí.

   Při prvním pohledu na stavbu jistě zaujme zpracování pískovce do tvarů skal, oblouků, přírodních motivů. Říkáte si:,,Jak tohle může stát?" Jsou to takové mnohokrát krásnější, propracovanější tančící domy. Připadá vám, jaky by každý další metr stavby byl jiný. Jakoby se detaily neopakovaly. Přirovnal bych Gaudího stavby k dílům Mozartovým či Bachovým. Jen pár lidí na celém světě dokáže dát dohromady symfonii. Dnešní architekti tvoří spíše takové popové písně od Lunetiků. Líbivé, ale i dítě s pastelkami vám dokáže navrhnout hezký líbivý domek. Když se konečně nabažíte pohledu na fasádu, musíte ještě jednou vykulit svá očiska při pohledu na okna. Nechtěl bych dělat renovaci těchto oken. Nic složitějšího jsem snad nikdy neviděl. Složitost prosklení pokračuje v mozaikách z keramiky, o kterých na fasádě domu také není nouze. A to stále stojíme ve frontě před domem.

   Uvnitř už je to jeden udivený bláznivý nádherný originální nápad za druhým. V rychlosti jen vyzdvihnu nápad s volným středem v Casa Batlló, kde byla středová část se schodištěm celá obložená do modré mozaiky tak, aby připomínala hlubinu moře. Jedinečnost je i v tom, že celá ta mozaika mění od shora dolů odstín modré. Díky té hře odstínů opravdu máte pocit jako když se ponořujete do hlubiny. Když si představíte, kolik úsilí a finančních prostředků bylo využito jen na schodiště, jak to asi bude vypadat uvnitř.

   Mozaiky a barvy se prolínají i apartmány. Brzy si jich ale přestanete všímat. Mě zaujala technická řešení pro hry se světlem. Strop byl například zvlněn, do toho veliký nadčasový lustr s určitým výbrusem skla a ejhle, byl vytvořen nádherný světelný efekt. V chodbách, kde nebyla okna, bylo přesto světlo i bez elektrické energie. Už v roce 1905 Gaudí vytvářel světlovody. Přinášel pomocí zrcadel světlo do místností bez oken. Také ventilační systém celé budovy stojí za zmínku. Rozváděl čerství vzduch pomocí šachet. Uvnitř mě ještě zaujala toaleta s umyvadlem. Není to designové umyvadlo z nejnovější kolekce nějakého známého moderního návrháře? Bohužel. To moderní mělké umyvadlo tu je již přes 100 let. Celé to divení končilo na střeše jednoho z domů, kde mimo mozaikou obložených komínů určitě zaujala jedna vychytávka. Jednalo se opět o hru barev a světla v kombinaci s vodou. Pomocí čeření vody a správného nasvícení bylo dosaženo efektu vlnění zdi. Při pohledu na tu krásu nějaká mladá slečna řekla: ,,Cože?" :)

Více článků s touto tématikou v mé rubrice: Cestování

Každý detail byl propracovaný. Dokonce i zeď v pozadí má motiv :)

 

A vevšímejte si jen umyvadla. Ona je zde i páková baterie, skleněný designový stolek a i madla s nábytkem...

Tolik námahy pro ptáčky...

Autor: Tomáš Chmelař | středa 8.1.2014 15:00 | karma článku: 17,97 | přečteno: 791x