Nezákonnost odborů řízených ČSSD

Odborová stávka dne 21.9.2010 byla spíše politická demonstrace a volební agitace na podporu  ČSSD a  KSČ.  Na začátku týdne, ve kterém proběhnou volby tj. v pondělí , oznámily odbory zahájení stávkové pohotovosti. Jsou skutečně apolitickou organizací hájící zájmy zaměstnanců?

Nejsou. V jejich vedení stojí aktivní a vlivní členové ČSSD. A podle toho to taky vypadá. Cílem není nalézt řešení. Cílem je být vidět. Znepříjemnit lidem život během pravicové vlády. Stávky totiž nutně povedou k nespokojenosti ostatních lidí (míněno nečlenů odborů) s fungováním státu.

1.       Zbytečný spor

Trochu se divím současné vládě, že ale tak snadno umožňuje ČSSD využívat odbory a plynule jim dodává náboje. Současný spor mezi vládou a odbory je totiž naprosto zbytečný. Po pondělním jednání Petra Nečase s odbory padlo toto prohlášení:

12.10.2010 - předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil:

"Definitivně se rozhodneme v příštích týdnech po dalších jednáních. Většina odborů se s desetiprocentním krácením objemu mezd smířila, ale ne zdravotníci, kteří nejspíše půjdou vlastní cestou a budou jednat jak s resortem zdravotnictví, tak s ministerstvem práce a sociálních věcí".

Takže odboráři zjevně neprotestují (až na zdravotnictví) proti 10% snížení objemu mezd. Takže proti čemu vlastně protestují.

Vláda po celou dobu požaduje právě 10% snížení mzdových prostředků. Pak skutečně nechápu proč onen spor a stávková pohotovost. Vláda by měla stáhnout všechny nedomyšlené pseudoreformní návrhy a prostě vzít současnou tarifní tabulku a snížit všechny částky o 10%. Proti tomu odbory již nemůžou protestovat, neboť jak se sami vyjádřily, s tím jsou smířeni. Skutečná reforma veřejné správy chce skutečně více času a širší diskuzi.

Nedocházelo by tak k politickému zneužívání odborů ČSSD.

12.10.2010 – Bohuslav  Sobotka

"Stávkovou pohotovost, kterou vyhlásili zástupci odborů, považuje sociální demokracie za další důkaz špatně nastavené a sociálně nespravedlivé politiky vlády Petra Nečase. Ukazuje se, že koaliční vláda je připravena prosadit si své návrhy silou a dialog se svými sociálními partnery tak vede jen naoko, bez zjevné snahy jakékoli dohody," míní statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD podle Sobotky odboráře plně chápe a reakci odborů považuje za adekvátní.

Tak se odbory mediálně zviditelnily a ČSSD posbírala hromadu politických bodů. Zájmy zaměstnanců jsou až na třetím místě.

2.       O nezákonnosti odborů

Dlouhodobé využívání odborů v politické agitaci a podpoře ČSSD mne přivedl na myšlenku, zda je vůbec současný postoj odborů zákonný. Právo na založení odborů a na stávku je dáno Listinou základních práv a svobod, článkem číslo 27:

Článek 27
(1) Každý má právo svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů.
(2) Odborové organizace vznikají nezávisle na státu. Omezovat počet odborových organizací je nepřípustné, stejně jako zvýhodňovat některé z nich v podniku nebo v odvětví.
(3) Činnost odborových organizací a vznik a činnost jiných sdružení na ochranu hospodářských a sociálních zájmů mohou být omezeny zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu bezpečnosti státu, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých.
(4) Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem; toto právo nepřísluší soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů.

 

Zcela jasně je zde vymezeno, že odbory vznikají pouze na ochranu hospodářských a sociálních zájmů nikoliv politických.

Pro srovnání nyní uvádím citaci článku 6. Dokument, který se jmenuje „ Satut Českomoravské konfederace odborových svazů“ :

 

Čl.6

Posláním ČMKOS je zejména koordinace a obhajoba odborových, ekonomických, pracovních, sociálních a ostatních práv a zájmů členů konfederace a zaměstnanců na celostátní úrovni, prosazování požadavků členů konfederace ve vztahu ke státu, k územním samosprávným celkům, k zaměstnavatelským a jiným příslušným subjektům, rozvíjení spolupráce s partnerskými zahraničními ústřednami a působení v nadodvětových odborových organizacích a dalších mezinárodních institucích.

 

Definice se nám poněkud rozšířila o odborová, pracovní a zejména ostatní práva. Proč? Je to zákonné? Co jsou ona ostatní práva?

 

Velmi mne ale pobavil článek hned následující a to jeho bod a:

 

Čl. 7

Hlavními zásadami práce ČMKOS jsou:

a) nezávislost na orgánech státní moci, správy a samosprávy, na organizacích

zaměstnavatelů, na politických stranách a hnutích a na jiných odborových a

občanských sdruženích,

b) demokratické principy jednání a rozhodování,

c) sjednocování zájmů, mezisvazová a mezinárodní solidarita,

d) respektování a podpora společných cílů,

e) nevměšování se do vnitřních záležitostí členů konfederace,

f) zohledňování rovného postavení žen a mužů

 

Vzhledem ke skutečně úzké spolupráci ČSSD a ČMKOS, personální provázanosti, nelze označit tuto organizaci za nezávislou na politických stranách. Již dříve zastávali funkce v předsednictvu této organizace poslanci či senátoři ČSSD (Richard Falbr a Miroslav Štěch). Současný předseda Jaroslav Zavadil je sice nestraníkem ale oba místopředsedové pan Václav Pícl a paní Radka Sokolová jsou členy ČSSD.

 

O tom jak moc úzce odbory spolupracují s ČSSD svědčí i následující:

 

17.6.2010

Vedení ČSSD jednalo se zástupci odborů

Vedení ČSSD se dnes poprvé po volbách sešlo se zástupci odborů. Společně projednávali aktuální politické dění, projekt nové koaliční vlády, navrhované škrty ve státním rozpočtu, návrhy Bezděkovy komise týkající se důchodové reformy i návrhy na ustavení nové Poslanecké sněmovny.

"Stojíme o spolupráci a komunikaci s ČMKOS, zejména pokud jde o obhajování zájmů zaměstnanců a důchodovou reformu," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila je třeba lidem srozumitelně vysvětlit, co by pro ně např. znamenala důchodová reforma v režii Bezděkovy komise. Shodli se na tom, že důchodová reforma potřebuje širší společenskou shodu a nesmí poškodit středně a nízkopříjmové skupiny.

 

ČSSD a odbory nesouhlasí s omezováním zaměstnaneckých práv a rušením daňových zaměstnaneckých benefitů. Odmítli také změny zhoršující postavení zaměstnanců jako např. výpovědi bez udání důvodu nebo neomezené řetězení pracovních poměrů.

 

Dále se zástupci sociální demokracie s odbory shodli, že veškerá úsporná opatření by měla začít zvýšením daňové progrese pro nejvyšší příjmové kategorie.

Zdroj: www.cssd.cz

 

Opravdu by mne zajímalo, proč se odbory projednávají politické dění (nemají hájit politické zájmy), zejména se jakkoliv vyjadřovat k vládnímu projektu a ustavování Poslanecké sněmovny. Vrcholem drzosti je i poznámka o progresivní dani. To už je v zásadě vyjádření přímé politické podpory.

 

Nelze než konstatovat, že odbory v ČR hájí primárně politické zájmy ČSSD a jsou na této straně závislé, čím poručují jak Listinu základních práv a svobod ČR tak i své vlastní ustavující dokumenty. Jejich existence v současné podobě je nezákonná.

 

Autor: Tomáš Balvín | středa 13.10.2010 11:09 | karma článku: 29,30 | přečteno: 1392x
  • Další články autora

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

24.1.2023 v 11:58 | Karma: 17,37

Tomáš Balvín

Volíš Losnu nebo Mažňáka?

16.1.2023 v 17:42 | Karma: 20,27

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

5.10.2022 v 16:21 | Karma: 37,27

Tomáš Balvín

Závislost je opakem svobody

15.7.2022 v 11:32 | Karma: 16,62