Mají reformu důchodového systému zaplatit i důchodci? Ano!

Ihned po zveřejnění závěrečné zprávy Bezděkovy komise se objevilo mnoho reakcí k návrhu, aby transformační náklady byly uhrazeny zvýšeným výběrem DPH vlivem sjednocení sazeb na 19%. Místo rozpoutání věcné diskuze například o tom, zda jsou i jiné efektivní cesty (spotřební daň, zvýšení jen jedné sazby), rozpoutala se diskuze jiná – o tom, že je „nefér“, aby reformu platili lidé bez příjmů – důchodci. Nezlobte se na mne vážení senioři. Nemám nic proti Vám, ale fér to je!

Nejprve bych rád vyvrátil jeden mýtus v podobě výše dopadu sjednocení sazeb DPH na životní úroveň obyvatel. Tento dopad není a priori 9%, jak jsem již párkrát zaslechl. Je totiž primárně odvislý od struktury spotřeby každé domácnosti. Níže uvedené tabulka velmi zjednodušeně ukazuje možný rozsah poklesu kupní síly v závislosti na poměru mezi spotřebou v základní a snížené sazbě.

0,0%10,0%20,0%30,0%40,0%50,0%60,0%70,0%80,0%90,0%100,0%
0,8%0,0%-0,8%-1,7%-2,5%-3,4%-4,2%-5,0%-5,9%-6,7%-7,6%

 

Prostý matematický výpočet pak ukazuje, že sjednocení DPH má vliv na kupní sílu v intervalu od +0,8% až do -7,6%. Protože jsou věcně nemožné extrémní domácnosti, které by nakupovaly zboží a služby z velké většiny pouze v jedné sazbě (nikdo nekupuje jen jídlo a pití) je možné krajní hodnoty vyloučit. Vzhledem ke statistikám ČSU o spotřebě domácností lze za nejpravděpodobnější označit interval od - 1,7% do -3,4% s průměrem někde okolo 2,5%. V případě důchodců jako specifické části obyvatelstva lze mluvit spíše o 3% až 3,5% (mají vyšší podíl spotřeby ve snížené sazbě). Sjednocené DPH tedy znamená snížení reálné kupní síly každého důchodce v průměru o 3%. Při současném průměru důchodů v ČR se jedná o cca 300 Kč. To je Vás příspěvek k reformě, vážení senioři.

A proč máte reformu platit i Vy? Protože ji zaplatí všichni. Tím nemyslím jen fakt, že ke snížení kupní síly dojde jednorázově u všech obyvatel ČR, takže ony 2,5% zaplatíme všichni. Myslím tím smutnou skutečnost, která plyne ze zprávy Bezděkovy komise. Fakt, že všichni budoucí důchodci až do roku 2100, budou mít nižší úroveň důchodů, než máte Vy. Následujících 90 let (tj. i dnes nenarozené děti), nebudou mít senioři důchody tak vysoké, jako máte nyní Vy, vyjádřeno v % průměrné mzdy. Aktuálně je tento poměr na úrovni 42% a dle přiloženého grafu je zřejmé, že této úrovně se v tomto století již nedočkáme.

Graf : Celkový náhradový poměr důchodového systému (základní varianta, Varianta 1, Varianta 2) v % průměrné mzdy

  Zdroj: Závěrečná zpráva Bezděkovy komise

Největší dopad pak bude mít reforma na dnešní třicátníky, kde úroveň jejich důchodů poklesne o 7%, na přibližně 35% úrovně průměrné mzdy a i přesto budou muset žít ve světě sjednocených sazeb DPH.  Sice poroste i průměrné mzda (vlivem inflace a snad reálným růstem díky vyšší produktivitě), ale s růstem mezd rostou i ceny, takže poměr má svoji vypovídací schopnost o kupní síle důchodců. Je tedy pravděpodobné, že jim díky reformě poklesnou reálné důchody.

Cituji nyní z textu Závěrečné zprávy Bezděkovy komise:

„Je nutné tyto úpravy s dostatečným předstihem občanům nastínit, aby lidé měli čas se vhodným způsobem na novou situaci připravit a přizpůsobit. Toto poselství musí obdržet zejména generace dnešních třicátníků a mladší, kteří budou výrazně postiženi důsledky procesu stárnutí populace v ČR. Nedílnou součástí této zprávy mladším generacím musí být také fakt, že kdo si nebude dobrovolně spořit i nad rámec povinného reformovaného důchodového systému, bude riskovat značný pokles životní úrovně po odchodu do penze.“

Ještě pořád máte pocit, že na tom jako důchodci strašně proděláváte? Vám poklesne životní úroveň o 3%. Rodinám dnešních třicátníků možná jen o 2,5%, ale až se po 35 letech dostanou do důchodového věku, jejich důchod bude o 7% menší než Váš. A to vše pořád při sjednocených sazbách. Dnešní lidé v produktivním věku ponesou náklady na reformu mnohem více. zejména v jejich budoucím důchodu.

Jejich jedinou šancí je, se připravit a na důchody si naspořit. Proto je naopak velmi nespravedlivý jakýkoliv návrh na úpravu přímých daní fyzických osob, která sníží příjmy ekonomicky aktivních osob, protože snižuje šanci lidí, které postihne důchodové reforma nejvíce, dát si nějaké peníze stranou a vyrovnat tak selhání systému a náklady na jeho transformaci.

Tak až sem jsme to dobudovali. Prožrali jsme a propili budoucnost nejen svoji ale i svých dětí a jak to tak vypadá i budoucnost jejich dětí.

Nedovolím si polemizovat, zda je na vině pravice či levice, nebo zda komunisté za jejich 40 let drancování této země, kdy se potlačily investice na úkor spotřeby, aby lidé měli plné břicho a neremcali. Jedno vím ale jistě - hlavní viníky současného stavu nenaleznete v generaci dnešních třicátníků. Pokud ještě žijí, tak jsou velmi pravděpodobně mezi Vámi, milí důchodci.

Autor: Tomáš Balvín | pátek 18.6.2010 11:46 | karma článku: 25,70 | přečteno: 1996x
  • Další články autora

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

24.1.2023 v 11:58 | Karma: 17,37

Tomáš Balvín

Volíš Losnu nebo Mažňáka?

16.1.2023 v 17:42 | Karma: 20,27

Tomáš Balvín

Vláda národní katastrofy

5.10.2022 v 16:21 | Karma: 37,27

Tomáš Balvín

Závislost je opakem svobody

15.7.2022 v 11:32 | Karma: 16,62