Vezměte si Lariam a vše bude v pořádku

O malárii se už pár let zajímám. Ne, že bych byla na ni nějaký odborník, ale při mých návštěvách v Guineji jsem se s ní několikrát setkala. Naštěstí prozatím ne na vlastní kůži, ale moji přátelé ano – jak místní tak čeští. Překvapilo mě, že malárie je takový obrovský problém a přesto na něj ještě neexistuje stoprocentní ochrana a tak jsem si začala zjišťovat informace proč. Téměř milion lidí na ni každoročně zemře a asi 250 miliionů se nakazí. Jenže je to nemoc převážně rozvojových zemí, takže jí není věnována až taková pozornost.

 Zatím jediná možnost „ochrany“ jsou antimalarika. Antimalarika vás však neochrání stoprocentně, jen díky nim nechytnete malárii v takovém rozsahu a v takové intenzitě, jako kdybyste je nebrali. Proto je stále nejlepší obranou se se západem slunce nastříkat sprejem, který odpuzuje komáry, vzít si triko s dlouhým rukávem a kalhoty s nohavicema – což v Africe není zrovna dvakrát příjemné při těch vedrech a večer si ulehnout pod moskytiéru.

 Antimalarik jsou různé druhy – jeden z nich je Lariam, který je ale spojován s velkým množství nežádoucích účinků. Což nemám jen vyčteno z různých článků, ale mám to potvrzeno i od přátel, kteří je brali. Samo o sobě jsou antimalarika velký nápor na organismus a proto jsem už i od některých doktorů slyšela, že ani oni je neberou a radši se začnou léčit až při prvních příznacích. Jenže třeba já s přehnaným strachem o sebe je beru – nejsem si zcela jista, že bych na ty první příznaky včas zareagovala. Ale neznamená to, že bych byla zastáncem antimalarik.

 Co mě ale trochu zarazilo – ne jen trochu, když jsem si na hedvábné stezce od „odborníka“ Docenta MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D. přečetla článek pro budoucí i současné cestovatele o malárii. Už jen název Malárie - největší zabiják cestovatelů. Samozřejmě v minulosti malárie byla velkým problémem cestovatelů, ale nyní si myslím, že ani ne tak cestovatelů, kteří mají finanční prostředky na to, aby se vybavili všemi možnými prostředky, které je budou před malárií chránit, ale spíše místních obyvatel a hlavně dětí. Další věc, která mě zarazila byla obhajoba právě zmiňovaného Lariamu – že mírové sbory toto antimalarikum užívaly pět let a žádné problémy neměly... Přečtěte si už jen příbalový leták u antimalarik – třeba Malarone – nedoporučuje se brát déle než 28 dní. O tom se pan docent nezmínil. A další věc „jedinou skutečně spolehlivou možností ochrany před smrtelnými následky nemoci jsou preventivně užívané tablety“ – ano souhlasím, že tablety vás mohou ochránit před smrtelnými následky, ale už zde není ani zmínka o tom, že přesto, že antimalarika berete, malárii můžete dostat..

 Škoda, že tento článek je tak neúplný, že může hodně lidem zkreslit informace právě o antimalarikách a přivést je ke špatným závěrům.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tereza Kvasničková | čtvrtek 15.7.2010 15:22 | karma článku: 14,86 | přečteno: 1875x