Poučení z krizového vývoje

Prohibice. Fenomén posledních dnů. Ale je zde někdo ochoten vidět kousek dál? Kam až může vést králičí nora? O tom média mlčí. Člověk hloubavý se pokouší zahlédnout dno oné nory. Svým blogem se pokouším vyjít těmto hloubalům vstříc. Ve své reflexi jsem podrobil stávající dění hlubinné analýze, z níž vychází premisa následných událostí.

 Prohibice. Lovím v paměti…  USA, SSSR, ČSSR. Ano, i ČSSR, prohibice nás již několikrát zasáhla. Byla aplikována tuším v době úmrtí některého pána z tria Brežněv - Andropov - Černěnko. Tehdy byl u nás (v ČSSR) vyhlášen státní smutek a zřejmě hrozilo, že mnoho z nás bude tesknit více, než by bylo zdrávo a milo. Ale tehdy byla prohibice časově omezena právě na dobu trvání státního smutku. Vyhlášena byla rovněž v době voleb, to aby se lidem lépe trefovalo do volební místnosti (a do volebních uren).

A dnes zde máme mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví na dobu neurčitou.

Kontroverzní - jak se zdá - neboť část lidí volá, že je to kolektivní trest ze strany státní moci, další část tvrdí, že je to projev neschopnosti vlády a akt zoufalství. Jiná část tutéž vládu viní z liknavého přístupu (furt se nic nedělo, dokud to nepřišlo do Prahy) a přitom v sázce jsou životy stovek občanů. A ostatní? Jen se diví bezprecedentnímu kroku vlády.

A kdo má pravdu? Všichni? Nikdo? Chtěl bych vidět kritizující jedince na místě ministra zdravotnictví, jak by se zachovali.

Ale kladu si jinou otázečku: Co bude dál?

Prohibice je zákaz prodeje a podávání, nikoliv konzumace (má-li už někdo nakřečkováno doma či ve firmě, prohibice jej neochrání). Rovněž není jasné, co bude se vším alkoholem zamrzlým v distribuční síti (vylije se nebo se někam ulije)? Prohibice rovněž brání možnosti včasné léčby při konzumaci závadné lihoviny.  A že je to (časově přímo úměrná) výzva pro alternativní distribuce, tak o tom taky žádná.

Řešením pravděpodobně nebude ani legalizace marihuany (je mi líto, Mr. Doležal).

Pominu také "bouři ve sklenici vodky vody" z pohledu denní produkce mrtvých následkem konzumace etanolu 1) nebo absenci adekvátního snížení rychlosti motorových vozidel na 20km/hod či plošnému zákazu jízdy, jestliže počet mrtvých za 2 dny překročí číslo 10.

Ale teď vážně. Co lze udělat pro reálné zastavení dalších otrav? Apelovat na konzumenty etanolu, aby dočasně přešli na bezrizikové zdroje? Předpokládám, že to bude nedostatečné. Okamžitě vrhnout na trh cenově dostupný detektor metanolu nebo jiné možnosti kontroly nezávadnosti lihoviny? Proč to tady ještě není? Přece jen zakázat prodej "horkých adeptů" na pozici metanolových drinků (např. albánských boroviček)?

Pokud stávající opatření nestačí, musí vláda přijmout další řadu opatření, které i do budoucna zabrání opakování této tragédie, jak po tom spousta občanů volá nejen na Novinkách:

  • vyhlásit lihovou amnestii na již vydistribuovaný alkohol, který občané mohou anonymně odevzdat ve sběrnách zřízených při stanicích Policie ČR a u požárních útvarů
  • definovat bezpečný alkohol - pokusím se specifikovat v dalším blogu
  • zatížit metanol spotřební daní, aby se nevyplácel jako náhrada etanolu
  • rovněž zvýšit spotřební daň na etanol, neboť nedosahuje průměru EU
  • zavést metanolovou 500 (obdoba povodňové 100), která eliminuje výpadek příjmu ze spotřební daně v důsledku prohibice
  • prosadit zákon o sčítání bytů, osob a lahví 2012
  • zavést licence na výrobu a prodej lihovin, produkty budou opatřeny bezpečnostní značkou a elektronickým kódem
  • prodej bude možný pouze přes registrační pokladny a platba nebude možná v hotovosti nýbrž pouze S-kartou
  • balení lihovin projde revizí, v prodeji budou pouze 100 ml, 200 ml a max. 500 ml láhve
  • bude zachován zákaz rozlévání přineseného alkoholu do rest. zařízení, zpřísnění postihu za tento správní delikt: místo pokuty doživotí, v případě recidivy trest smrti
  • nedovolená výroba lihu bude opět trestný čin rozvracení lihového hospodářství
  • snížení lihového limitu z pěstitelského pálení na 3 litry etanolu na osobu

Je třeba si uvědomit, že vláda musí vyjít z metanolové krize jako ekonomický výtěz.

 

1) dle tabulky na konci článku je to více než 16 lidí denně

Autor: Teodor Johan | středa 19.9.2012 20:57 | karma článku: 6,53 | přečteno: 723x