O nemoci a zdraví
Lidské zdraví není zajímavé. Když ho máte, obvykle si ho nevážíte. Teprve, když onemocníte, poznáte jeho cenu. Ve staré Číně rodinný lékař pečoval o rodinu a staral se, aby neonemocněla. Když přesto někdo z rodiny onemocněl a on nedokázal obnovit v jeho těle harmonii, byl to špatný lékař.
V západní společnosti zdravý člověk není pro lékaře zajímavý. Zajímavým se stane, až onemocní. V té chvíli se však stane zajímavým nejen pro lékaře ale i pro farmaceutické firmy a všechny organizace, jimž může přinést zisk. Cílem ale není pacienta vyléčit a vrátit ho do života, ale co nejvíc na něm vydělat. Nejlépe z něj udělat celoživotního zákazníka farmaceutického průmyslu.
Medicína léčí symptomy, potlačuje bolesti, zmírňuje akutní stavy, ale také vytváří nové zdroje problémů. Léky mají vedlejší účinky. Rychle potlačí bolest a to, co pacientovi akutně vadí, ale nevyléčí ho. Učiní ho na nich závislým. Pacient brzo pozná, jak hrozné by to bylo léky vysadit – to by už ani nemohl „normálně“ fungovat a žít. Tak raději si přibere nové léky, aby potlačil negativní účinky těch starých.
Pacienti se chtějí léčit, ale ne všichni se chtějí uzdravit. Lékaři také chtějí své pacienty léčit, ale ne všichni mají zájem je uzdravit. Farmaceutické firmy mají eminentní zájem lidi léčit, ale již není tak v jejich zájmu je uzdravit. Přece se nepřipraví o zákazníky. Spíše potřebují lidi nalákat na své nové a skvělé produkty, které odstraní lidem jejich problémy bez toho, aby se na tom nějak museli podílet. Zdraví se nechce – zdraví je špatné pro byznys, a o ten jde přece především.
„Pane doktore, něco se mnou udělejte! Dejte mi silnější léky!“ žádá pacient. Zdraví mu má zajistit někdo jiný, nějaká kouzelná pilulka či léčebná metoda. Kupodivu pacienti s tímto vyhraněným přístupem, že zdraví jim má poskytnout někdo jiný, nejlépe rychle a bez námahy, aby se oni museli na záchraně sebe a svého zdraví podílet, nejčastěji také na své nemoci umírají.
Podobně je tomu s celou společností. Zdravá společnost sice nejlíp prosperuje, ale řadě skupin lidí neposkytuje možnost přijít k penězům tak rychle a snadno, jak by si představovali. Za to nemoc to je příležitost! Nemocná společnost nemá dostatek síly se bránit, dá se snadno vysávat a poskytuje řadě parazitů příležitost k obživě. Co na tom, že nemocný organismus může zemřít? Však platí heslo: Po nás potopa!, nebo ne?
Společnost je tedy třeba nakazit. Uvolnit její kotvy a poslat ji ven z bezpečného přístavu na rozbouřené moře, a když to nepůjde jinak, zajistit, aby bouře přišla do přístavu a zničila vše, co není dobře ukotvené. To vše ve jménu vyšších ideálů a zisku.
Společnost kotví tradice, historie, stereotypy, sounáležitost, morálka. To vše je třeba rozbít – tradice zbořit, historii překroutit – lidé styďte se za své předky! Muž má být mužem a žena ženou? No, to je přežitek – nejsou ženy a muži, dámy a pánové, ale jen to! Nejsme již Češi, Slováci, Poláci, Slované, jsme Evropané (druhé či třetí kategorie?)! Co bylo dřív bílé, by mělo mít neutrálnější odstín hnědé či černé. Pokud jste normální, styďte se! Dnes je in, být jiní! Pak může být hrdí a jít do průvodu!
Západní svět plný nové hrdosti na svou dokonalost ve víře, že dokáže odolat všem nemocem světa, se je rozhodl léčit tak, že se sám nakazí. Chřipka? Wir schaffen das! Rakovina? Sem s ní! Wir schaffen das! Chudoba? Proč ne? Wir schaffen das! Migrace? Ta nás jen posílí! Wir schaffen das! Islám? Tolik lásky najednou? Wir schaffen das!
Nemoc se rozlezla, rakovina metastázovala, chudoby je víc, migrace obsadila hlavní města, Islám se stává převažujícím náboženstvím, byznys běží na plné obrátky, jen to zdraví se nějak nedostavuje. Kdo by ho taky chtěl?
O teroristických útocích už neslyšíme či nečteme jednou za měsíc, jednou za týden, ale několikrát za den – Barcelona, Cambrils, Wuppertal, Finsko. Koho to ještě zajímá? Máme přece doktory, kteří tu nemoc umějí léčit – politiky, policisty, tajné služby… Tak ať léčí tuto nemoc tak, jak se léčí jiné nemoci. Budeme odstraňovat symptomy, zmírňovat bolest (pozůstalých), necháme se upoutat na lůžko a monitorovat. Budeme léčit následky, ale podhoubí, z něhož terorismus vyrůstá, necháme na pokoji. Nebudeme přece někomu kazit byznys. Lidé se musí naučit žít s rakovinou – je to jen daň za "svobodnou" společnost. Že to občas bolí, na to si občané zvyknou – mají přece svoje politiky, aby je uchlácholili.
Směřujeme na západ. Musíme tedy přijmout vše, co nám nabízí – včetně nemocí. Není prý od nás statečné ani solidární, když chceme léčit nemoc ještě dříve, než jsme se smrtelně nakazili. Ale nebojme se. Občané stejně budou ve volbách volit podle toho, co jim politici slíbí. Raději volit sociální „jistoty“, než se bát jakési nemoci, která se u nás ještě ani nazakořenila. Takže příležitost ochutnat trpké ovoce stromu, jehož semínka naši politikové ve snaze zalíbit se těm západním, právě zasívají, určitě dostaneme.
Rostislav Szeruda
Jak nám ukrajinská krize zavařila doma
Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala 2
Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi nerozumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala
Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 4
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 3
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší
Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...
ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem
Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...
Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané
Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...
Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky
Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1273x
Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz