Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsme s Covidem nebo proti němu?

Snad je po bitvě. Je na čase být generálem. Alespoň na chvíli. Experti nám totiž slibují další bitvy – další kola pandemie. Kdo vyhrál a kdo je poražený?

V Česku již zemřelo přes 6000 lidí s Covid-19. Je to hodně. Je to už tolik, jako na chřipku v roce 1995. I když tehdy se počítalo spíše na než s.

Počty nakažených klesají. Zabraly opatření vlády nebo Covid-19 ztratil dech? V Madridu to prý v noci naplno žije, ale počty nakažených tam klesají. Jiné regiony Španělska přes přísné zákazy se epidemie nemohou zbavit. Afriku neničí Covid tak jako „vyspělou“ Evropu. Proč? Podle Novinky.cz tvrdá vládní opatření spíše situaci u nás zhoršovala, než zlepšovala. Když tvrdá opatření nefungovala, tak se ještě přitvrdilo. Nyní konečně zabrala? Jaký postup je ten správný?

Viry to nemají vůbec snadné, aby se dostaly do našeho těla a způsobily nemoc. Lidské tělo má velmi vyvinutou obranu. Viry nás obvykle přemohou, když jsme oslabení fyzicky či psychicky. Musíme jim připravit vhodné prostředí. Neustály stres, deprese, uměle vyvolaný strach je tím, co virům otevírá dveře do našeho těla. Kdo se nebojí přímo viru, ten se musí bát, že díky němu přijde o svou práci, svou živnost či o svůj příjem.

Na Covid má prý příznivý účinek melatonin - hormon, který ovlivňuje rytmus bdění a spánku. Kdybychom měli více melatoninu, byli bychom imunnější, zdravější a obecně bychom se cítili lépe. Měli bychom o 30% menší šanci nakazit se Covidem. Organismus melatonin produkuje. Když jsme ale ve stresu, jeho produkce významně klesá. Takže, čím víc strachu, deprese a negativních nemocí se lidem dopřeje, tím budou mít větší šanci onemocnět Covidem. Skoro mám pocit, že to je cíl mnoha vládních opatření.

Pokud by to nestačilo, je třeba zabrá­nit lidem svobodně dýchat – sebrat jim kyslík. Ten viry také nemají rády.

Před pár týdny ve zprávách na Primě, nějaký lékař vysvětloval, jak se správně nasazuje rouška. Bylo to hodně humorné, protože natáčení probíhalo venku a panu doktorovi se hrozně mlžily brýle, takže by se svou „správně“ nasazenou rouškou neušel po ulici ani pět metrů bez toho, aby o něco zakopnul. Ne každá rouška se dá nasadit a vytvarovat tak, aby námi vydech­nutý vzduch odcházel stranou a ne na brýle. Bylo mi sympatické, že pak přiznal, že i když rouška brání přenosu kapének a bakterií, obecně snižuje naši imunitu.

Když už zmiňuji roušku, viděl jsem staršího muže při těle, jak se horko těžko snaží zdolat schodiště a přitom ne­může popadnout dech. Na tváři měl nasazenou roušku, která zcela evidentně zhoršovala jeho dýchací potíže. Říkal jsem si, že pokud mezi sebou soutěží Covid a rouška, co ho zabije, tak rouška má evidentně náskok. Plošné nasazení roušek všem lidem bez ohledu na to, zda mají problémy s dýcháním, srdcem, astmatem či alergiemi mi připadá jako pokusy na lidech. Přitom by sta­čilo málo. Rouška jen přes ústa – to prý je ale špatně.

Při dýchání nosem by měla být minimální šance, že se nakazíme viry či bakteriemi. Když se nadechujeme ústy viry a bakterie mají volnou cestu do plic. Když začneme lapat po dechu, protože nás rouška začne dusit, budeme se nadechovat ústy. Domnívám se, že je podstatně bez­pečnější nadechnout se nosem bez roušky, než ústy skrz roušku. Uznávám ale, že rouška má pozitivní efekt hlavně pro naše okolí, když mluvíme, kýcháme či kašleme. To ale prová­díme ústy. Proti zakrytí úst při epidemii nic nemám, nutit ale lidi mít schovaný v roušce i nos považuji za dost kontraproduktivní. Pro imunitu potřebujeme kyslík – ne jeho přísun schválně omezovat. Pak totiž viru vytváříme vhodné podmínky, aby se v nás zabydlil a rozmnožil. Má nám tedy toto opatření pomáhat nebo škodit?

V rámci boje proti Covidu jsme svědky spousty nařízení, které mohou mít spíše negativní než pozitivní efekt. Děti z prvního stupně byly poslány domů či reálně do náruče milujících prarodičů, aby jim předaly své viry. Tedy přímo do skupiny nejvíce ohrožených. Poškodilo to i nemocnice, které přišly o část svých zaměstnanců, kteří zůstali s dětmi doma. Lidé nemohou nakupovat v malých obchodech, a tak se pošlou hromadně do velkých. Aby se jejich hustota v obchodech zvýšila, zakáže se nakupovat v neděli. Když nemohou nakupovat v obchodech, lidé se shluknou na benzinkách. Tam to nevadí. Omezí se počet lidí v obchodech na metr čtvereční, aby se jich víc tlačilo ve frontě před obchodem. Pokud to není cílené rozšiřování viru, tak nad tím zůstává rozum stát.

Kupujeme o život roušky ze zahraničí, ale že by domácí výrobci dostali státní zakázky, není slyšet, a to by byl způsob, jak vracet peníze do domácí ekonomiky. Testy na Covid stojí stát hrozné peníze, ale když nějaký vědec nabídne státu test za pár korun, Prymula se na něj tvrdě oboří, že si měl požádat o kdoví co. Pokud může být taková metoda funkční, stát a ministerstvo zdravotnictví by mělo mít maximální zájem o její brzké zavedení do praxe a poskytnout tomuto projektu maximální podporu. Jinak to vypadá na úmyslné mrhání peněz daňových poplatníků, ale zřejmě byznys je nad zdraví.

Ochrana nejvíce ohrožených – důchodců byla uspokojena pěti rouškami, jedním respi­rá­to­rem a tím, že jsou lidem v domovech upírána práva na návštěvu blízkých. Když umřou na smutek, alespoň nezemřenou na coronavirus.

Měli jsme tu Prymulu, který chtěl ukázat lidem, zač je toho Covidu loket. Kupodivu on sám moc respektu ke Covidu, občanům a zřejmě ani vládě neměl. Boží mlýny v jeho případě zapracovaly rychle, i když... Mám pocit, že stále někde tahá za nitky.

V rámci boje proti Covidu-19 se nehledí na vedlejší ztráty, budoucí ztráty. Je div, že se zprávy o terorismu a válce v Arménii dokázaly prosadit na pozadí zpráv o Covidu. Zdá se, že i Trump prohrál volby kvůli Covidu. Je Covid nové náboženství nebo je to těžká psychóza? Politické léky proti Covidu se jeví horší než Covid sám. V zájmu vyššího dobra dochází k po­ru­šování zákonů a lidských svobod. Tzv. uvolňovací opatření nepočítají s návratem k normál­ní­mu stavu. To asi není dobře.

Pod taktovkou států se velkým korporacím likviduje malá a střední konkurence. Že těm malým a středním firmám a živnostníkům stát pomůže? Některým pomůže – za peníze daňo­vých poplatníků. Chudí budou ještě chudší, bohatí ještě bohatší a střední třída zmizí. Lidé budou víc závislí na státu a svých zaměstnavatelích, zadlužené státy budou závislé na svých věřitelích. Všichni budou poslušnější. Nebo ne?

Když občané žádají víc informací, reaguje na to Hamáček tak, že by bylo naopak vhodné mít zákon, který by umožnil dávat občanům po dobu krizového stavu méně informací. Další zajímavý nápad, který se objevil, že by informace měly být podávaný občanům až zpětně. Takže třeba o tom, že číslo R kleslo v listopadu pod hodnotu 1, bychom se dozvěděli třeba až v lednu. To by bylo skvělé.

Musím říct, že jsem byl trochu naivní, když jsem si myslel, že počet úmrtí lidí s Covid-19 se maximálně dostane na hodnotu 100 lidí/den. Přesto doufám, že jsem byl blíž pravdě, než univerzitní profesor, který spočítal, že o vánocích zde bude umírat na Covid 2000 lidí za den na základě lineární extrapolace. To je na tak vzdělaného člověka dost ubohé, protože podle stejné logiky by mohl spočítat, za jak dlouho všichni v této zemi umřou na Covid a netrvalo by to ani moc dlouho. Naštěstí exponenciála již dnes vypadá spíše jako parabola.

Čím víc mrtvých, tím větší expert – alespoň pro média. Čím tvrdší opatření, tím větší expert. Lidé si přece žádají tvrdá opatření, mají rádi vládu pevné ruky. Budou nás za to milo­vat. To byla logika jarních měsíců. Tehdy se prý bálo Covidu 60 % lidí, i když se toho oproti pod­zimu nic moc nedělo. Dnes se bojí „jen“ 40 % lidí – to, aby se politikové začali pomalu bát. Dnes je 17. listopad – dej boje za svobodu. Mnozí z nás ještě nezapomněli.

 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/stal-se-zazrak-v-madridu-klesaji-pocty-nakazenych-navzdory-nocnimu-zivotu-40342290#dop_ab_variant=0&dop_req_id=eklhDBy8WKb-202011141644&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/covid-mel-podle-prognoz-afriku-znicit-nestalo-se-40341348#dop_ab_variant=0&dop_req_id=10Prt5Zcp4H-202011071822&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://www.ctidoma.cz/zdravi/objevila-se-nova-moznost-boje-s-covidem-je-prekvapive-jednoducha-prijemna-62982?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=eqVw2y1VqBr-202011111704&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://refresher.cz/90234-Na-konci-roku-bude-umirat-az-2-000-lidi-denne-varuje-vedec-Jaroslav-Flegr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=413311&dop_req_id=SIkLjYyLWD7-202010221354&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://lepsija.cz/nova-pandemicka-zjisteni-bezpriznakovi-pacienti-vas-tak-snadno-nenakazi/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=413311&dop_req_id=SIkLjYyLWD7-202010221354&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/svedska-strategie-cokoli-jen-ne-rousky-40342106#dop_ab_variant=0&dop_req_id=LxO2RzhOtet-202011131512&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/tomas-prouza-rozhovor-obchody-oteviraci-doba-nakupni-centra-vanoce-trzby_2010301005_jgr

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-praze-protestuji-stovky-lidi-proti-vladnim-opatrenim/1959450?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.lptag&dop_ab_variant=null

Autor: Rostislav Szeruda | úterý 17.11.2020 18:37 | karma článku: 24,20 | přečteno: 523x
  • Další články autora

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma: 45,25 | Přečteno: 6485x | Diskuse | Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma: 29,73 | Přečteno: 1018x | Diskuse | Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma: 38,80 | Přečteno: 1559x | Diskuse | Politika

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma: 18,32 | Přečteno: 372x | Diskuse | Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 3

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

16.1.2022 v 17:52 | Karma: 14,16 | Přečteno: 236x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

4. prosince 2024

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...

Vláda projednává prodloužení zákazu HHC i tendr na leteckou záchranku

11. prosince 2024  5:05,  aktualizováno  14:35

Prodloužit bez časového omezení zákaz HHC i jiných kanabinoidů, který měl platit jen do konce roku,...

Německá rodina přišla po 85 letech o dům, který získala po Židech

11. prosince 2024  14:27

Rodina z východního Německa po 85 letech přišla o dům, který ve 30. letech minulého století museli...

Senát rozhodne, že prodejci zbraní budou muset hlásit podezřelé nákupy

11. prosince 2024  5:25,  aktualizováno  14:20

Přímý přenos Senát rozhodne o novele zákona o zbraních, podle které budou muset prodejci zbraní a střeliva...

Primátorovi vyčetli auto za tři miliony. Má ledničku na šampaňské, zaznělo

11. prosince 2024  14:09

Ožehavá výměna názorů oživila jednání ostravských zastupitelů o rozpočtu města na příští rok....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1274x
Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz

Seznam rubrik