Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co je špatného na multikulturní společnosti?

V podstatě nic. Záleží však na způsobu jejího vzniku a na tom, jakých kultur lidé ji mají a budou tvořit.

Záleží na tom, vznikne-li tato společnost přirozeně jako důsledek globálního světa, kde vzdálenost již nehraje větší roli, nebo uměle až násilně jako projekt sociálních inženýrů a lidí, kterým nevadí vydělávat na utrpení druhých. Záleží také na tom, zda kultury, které mají spolu koexistovat, se dokáží vzájemně respektovat a nebudou-li se snažit jedna druhou ovládnout.

Jako mnoho lidí jsem multikulturní společnost v malém zažil v době svých studií na VŠ a to ještě v době, kdy patvar multi-kulti ještě ani nespatřil světlo světa v českých krajích. Na studentských kolejích člověk může potkat lidi opravdu z mnoha zemí. V době studií jsem ještě nepatřil do škatulky „xenofobů“ a tak mi nečinilo problém se kamarádit s černo­chem ze Senegalu či absolvovat dvě lekce taekwonda od severního Korejce, který se u nás učil hře na lesní roh. Poznal jsem skupinku Latinoameričanů a nikdy bych nevěřil, jak se tito lidé dokáží bavit. Seznámil jsem se s pěknou Mongolkou a dokonce jsem se platonicky zamiloval do krásné Portoričanky. Jako brigádník jsem pracoval na stavbě nějaké budovy, kde spolu s námi tam pracovali i studenti z Afganistanu – snad jediní arabští studenti, kteří měli potřebu si přivydělávat. Na práci je sice moc neužilo – obvykle rychle nějak zalezli a pobru­kovali si tam vsedě na zemi nějaké ty své odrhovačky, ale jinak musím uznat, že sranda s nimi byla. Alespoň jsme se dozvěděli, jak se měří bohatství, podle počtu žen, které muž má.

Soužití se zahraničními studenty ale nebylo vždy tak idylické, jak ho líčím. Vzpomínám si, jak mi kolega z kolejní rady, vysvětloval nepsaná pravidla pro ubytování cizinců. Africké studenty nebylo záhodno ubytovávat pospolu. Jinak reálně hrozilo, že se v nejlepším případě poperou a v nejhorším i zabijí. Optimální vzdálenost mezi nimi byla alespoň ob jeden pokoj. Kupodivu soužití mezi českým a africkým studentem na jednom pokoji bylo většinou bez problémů. Horším problémem bylo, že minimálně jednou do roka se na kolejích objevila zpráva, že ten a ten zahraniční student zaútočil na nějakou (obvykle) zahraniční studentku a znásilnil ji nebo se o to alespoň pokusil.

Nepříliš oblíbenou skupinou na kolejích byli Arabové, kteří se chovali povýšeně a netajili se s tím, že jim zde není nic dost dobré. Studenti z latinské Ameriky zřejmě s nimi neměli také právě nejlepší vztahy, a proto si dokonce vytvořili vlastní rčení: Lepší český knedlík nežli Arab. Nevím proč, ale naše knedlíky jim moc nechutnaly. A to bylo, prosím, v dobách kdy Češi ještě ani netušili, že jsou xenofobové.

Kdyby se nějaký ze zahraničních studentů, které jsem během svého studia v Brně poznal, rozhodl zůstat zde v České republice (tehdy ještě Československu), vůbec bych mu to neměl za zlé – právě naopak. Jednalo se o lidi vzdělané, schopné, kteří měli čas naučit se náš jazyk, poznat naši kulturu, získat k ní vztah a hlavně získat si zde přátele. Bez ohledu na barvu pleti a původ naše společnost potřebuje lidi, kteří jí mají, co nabídnout. Pokud by tímto způsobem u nás měla vzniknout multikulturní společnost, neměl bych nic proti tomu a věřím tomu, že ani většina společnosti. Vím, ve svém okolí, minimálně o dvou lékařích tmavé pleti a čeští pacienti nemají problém se jimi nechat léčit. Získali si totiž jejich důvěru. Tito lidé jsou prostě jedni z nás stejně jako třeba početná skupina našich vietnamských spoluobčanů.

Pravdou ale je, že vytvářet multikulturní společnost pomocí cizinců, kteří zde přišli studo­vat nebo si naši zemi z nějakého důvodu oblíbili, je hrozně pomalé, ale myslím, že je to tak asi v pořádku. Když do naší země přijdou lidé, kteří potřebují naši pomoc, rodiny s dětmi, které utíkají před válkou, a jsou schopni si vážit naši pomoci, pracovat zde a žít mezi námi, jsem pro. Pokud ale někdo chce otevřít brány naši země pro hordy lidí, kteří si chtějí jen pohodlně žít, nevážit si nás ani ničeho, co jim bude poskytnuto, šířit zde svoji pravdu a právo, jsem jednoznačně proti. Tímto způsobem by totiž nevznikla žádná multikulturní společnost, jak tvrdí zastánci multi-kulti idejí, ale v první fázi jen společnost znepřátelených kultur a v druhé fázi společnost opět jen jedné kultury a je dost možné, že by to nebyla ta naše.

Lidem z jiných zemí, kteří zde dosud spokojeně žijí a patří mezi nás, by se v násilím implantované multikulturní společnosti mohlo snadno stát, že by najednou v našich očích patřili k nim – těm druhým, co se pokoušejí naši zemi uloupit. To je něco, co bych si nepřál, a myslím, že ani většina z nás. Multikulturní společnost vytvořená rychle, snadno a násilně je pravým opakem idejí, kterými se zaštiťuje. Je tak ve své podstatě zrůdná, protože je nejen zaměřená proti kultuře, která tady vznikala a budovala se po dlouhá tisíciletí, ale ohrožuje i lidi, kteří k nám sice přišli odjinud, ale nás i naši kulturu si ctí.

Autor: Rostislav Szeruda | středa 20.1.2016 21:59 | karma článku: 35,96 | přečteno: 1759x
  • Další články autora

Rostislav Szeruda

Jak nám ukrajinská krize zavařila doma

Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?

11.9.2022 v 17:44 | Karma: 45,25 | Přečteno: 6485x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala 2

Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi ne­ro­zumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,

25.8.2022 v 17:29 | Karma: 29,73 | Přečteno: 1018x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Co nám válka na Ukrajině ukázala

Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.

16.8.2022 v 17:26 | Karma: 38,80 | Přečteno: 1558x | Diskuse| Politika

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 4

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

28.1.2022 v 17:42 | Karma: 18,32 | Přečteno: 371x | Diskuse| Společnost

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 3

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

16.1.2022 v 17:52 | Karma: 14,16 | Přečteno: 236x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Problémovou čtvrť ovládl islám. Vrací se tam klid a ze Švédů je malá menšina

1. června 2024  18:06

Migrace a problém se začleňováním migrantů do společnosti je ve Švédsku důležitým tématem voleb do...

Nikdo mi neřekl, jak o jizvy pečovat, říká zakladatelka organizace Císařovnám

1. června 2024  17:32

Seriál Před pěti lety čekala Eva Zubec svého prvního syna. Během porodu lékaři vyhodnotili, že bude muset...

V Indii po šesti týdnech skončily parlamentní volby. Očekává se vítězství Módího

1. června 2024  17:30

V sobotu završila Indie po šesti týdnech proces parlamentních voleb, ve kterých současný premiér...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1273x
Jsem člověk zajímající se o lidskou duši a její podstatu. Vyznávám svobodu myšlení a slova. Jsem autorem několika knih. Mé nejnovější knihy: Rytíři Slavelonu (2020) a aktuálně na Amazonu Schrödinger's cat and a new view of the world (2022).

Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz

Seznam rubrik