Devastace zdravotnictví a politicky neprůchodná řešení

Každý člověk má právo hledat upokojení a lepší život. Profese lékaře a zdravotní sestry přestává dlouhodobě jejich protagonisty uspokojovat. Nejsou v tom jen peníze. Zdravotníků je nedostatek a péče o české pacienty je ohrožena

V českých nemocnicích chybí až 3000 lékařů. K tomu zažíváme dramatický propad počtu zdravotních sester v akutní lůžkové péči. Z profese lékaře odcházejí muži. Dochází k masivní feminizaci oboru, lékařek do 30 let je plných 68%. K tomu se přidává absolutní pohroma: stárnutí lékařů, které nikdo nenahrazuje. Průměrný věk lékařů v primární péči je dnes 59 let. Do roku 2025 bude třetině lékařů více něž 60 let. Rozevírají se nůžky mezi regiony v dostupnosti, kvalitě a bezpečnosti zdravotní péče. To nejsou moje slova a není to strašení. Jsou to tvrdými daty podložená fakta, jak zazněla na konferenci České lékařské komory Personální devastace českého zdravotnictví v posledním květnovém týdnu. Fundované argumenty a data byla předkládána všemi přednášejícími. Data za Ústav zdravotních informací a statistiky ČR přednesl jeho ředitel Doc. Ladislav Dušek. Komentoval je slovy: „Toto se mělo řešit před deseti lety.“ Vznik nového lékaře totiž trvá minimálně osm až devět let. Ředitel ÚZIS šel ještě dál, když oznamoval uzavírání praktických ordinací a ordinací dětských lékařů bez náhrady: „Žádný živočišný druh si netroufne rezignovat na péči mláďata,“ řekl. Právě v této větě spatřuji klíč k problému. Zdraví společnosti je podmínkou jejího přežití. Zdravotnictví je proto strategický resort. Současně je pro svoji mimořádnou složitost resortem nejobtížnějším. Selhaly v něm v posledních dvaceti letech všichni ministři a všechny vlády. Není tajemstvím, že ve zdravotnictví se odkryla rozsáhlá korupce, se kterou se ještě nedokázal nikdo razantně vypořádat.

O tom, že nemocnice kvůli nedostatku lékařů a sester zavírají lůžková oddělení nebo kontinuálně porušují zákony, se dlouhodobě ví. Že z oboru odchází mužský element, tolik potřebný jako protiváha elementu ženského, je rovněž známo. Stárnutí lékařů praktiků nezačalo letos, kdy mnohým bude přes 65 let. Jak rovněž padlo na konferenci ČLK, objektivně je plat lékařů vyšší, než průměrný plat a roste rychleji než průměrná mzda v České republice: Průměrná mzda lékaře činila v roce 2017 68 241 korun. Jenže za jakou cenu? Lékař dosáhne vysokého výdělku pouze za cenu práce přesčas, vzdání se volného času a rodiny při vysoké odpovědnosti lidské, profesní i trestní. Přičtěme k tomu nebývalou expanzi byrokracie, kdy se lékař stává namísto uznávaného a respektovaného odborníka papíry zavaleným úředníkem.

Zdravotnictví přestává být konkurenceschopné na trhu práce. Tolik potřebné vzdělané a empatií vybavené zdravotní sestry jsou platově srovnávány s pokladními v supermarketu. Průměrná mzda zdravotní sestry činila loni 31 247 korun. Obtížnost směnných provozů v nemocnicích ve stále složitějších a tvrdších společenských poměrech je obrovská. Proto ve zdravotnictví mnoho mužů i žen v současnosti nenachází lepší ani uspokojivý život. Jenže pro společnost to znamená, že ani život jejích členů nemusí být lepší. Ukončování praxí nejvíce postihuje sídla do 5000 obyvatel. Lékaře tam nikdo nedostane a už to není otázka peněz. Je navrhováno rušení menších nemocnic, což znamená sice větší dojezdovou vzdálenost pacienta k lékaři, ale nahradí to mít všude vysoce specializovaná pracoviště.

Některé tendence vzniklé za minulých vlád před deseti až patnácti lety nelze skokově zastavit – například strategické rozhodnutí ohledně nových lékařů se projeví za oněch osm až devět let. Situace je kritická, ale řešení přijímat zahraniční lékaře bez potřebných jazykových a odborných znalostí, je velmi riskantní řešení. Je třeba naše mladé lékaře udržovat po promoci doma. Co se týče zdravotních sester, „ministerstvo zdravotnictví připravuje program podpory sester ve směnném provozu v akutní lůžkové péči, kde by mohlo jít i o nějakou formu životního benefitu - výsluhy nebo odchodu do důchodu – aktuálně jsou modelovány různé formy takového opatření a jejich finanční náročnost“, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ve všech souvislostech se takové opatření jeví jako žádoucí a logické, dodávám.

Komplexní řešení a změna ve zdravotnictví zasahuje do politiky a některá řešení zdravým rozumem jsou politicky nepřijatelná. Podpora změn je nutná napříč politickým spektrem. Věřím, že podporu lze očekávat od ANO 2011 i od Sociální demokracie Do zdravotnictví s ministrem Adamem Vojtěchem a za podpory předsedy vlády Andreje Babiše vrací politici se zdravým úsudkem, stratégové s vyjednávacími schopnostmi i s komunikačními dovednosti vůči voličům. Ty je nutno přesvědčit, že na zdravotnictví jako na strategickém resortu závisí naše budoucnost. Bez voličů se žádná změna konat nebude.

Autor: Eva Sykova | středa 4.7.2018 23:59 | karma článku: 20,28 | přečteno: 632x