Skandální odhalení kontrolorek ČOI.

Říká se, že moudřejší ustoupí. Problém současného právního řádu a tisíců paragrafů a zákonů je fakt, že ti moudří v minulosti ustupovali příliš dlouho. Nelze se proto divit boji pana Hlinky, který si jako běžný občan řekl dost.

Na druhou stranu je třeba objektivně dodat, že i tento bohulibý boj se může zvrhnout ve zbytečné inkviziční tažení, ve kterém se hledá neexistující třídní nepřítel a ignorují zjevná fakta.

Na úvod svého článku se omlouvám panu Hlinkovi za zaplevelení diskuze. Mám na to jiný pohled, který chci ve svém článku svými laickými slovy (ano nejsem expert) vysvětlit.

Jsem přesvědčen - a předmětné video to dokazuje - že obě kontrolorky neudělaly nic tak skandálního a ve svém článku to rozeberu. Čtenář nechť si objektivní obrázek udělá sám.

Z vide v čase 1:55 je patrné, že prodejce neměl na svíčce - o které je veden spor - žádný obal, ani samolepku, která se například nacházela na vedlejších ubrouscích, co kontrolorky držely v ruce. Proto přepis rozhovoru, kterým argumentuje pan Hlinka ve svém článku je naprosto mylné zhodnocení situace.

Kontrolorky pouze řekly, že na svíčce chyběly základní údaje a jako důkaz v ruce držely ubrousky, které tyto údaje měly.

Dalším verbálním nedorozuměním je fakt, že pan Hlinka velice nešťastným způsobem citoval §9 zákona 634/1992, ve kterém velice nešťastně tučným písmem zvýraznil větu, že má být součástí výrobku písemný návod.

Tato nešťastná formulace textu způsobila dojem, že kontrolorky po prodejci vyžadovaly knížku psanou ve světových jazycích s obrázky a schématy, protože co prvního čtenáře - zejména čtenáře IDnes napadne- , když se vysloví "návod" ? Svým příspěvkem v následné diskuzi jsem toto podprahové nedorozumění moc nevylepšil.

Ze stejného pohledu nelze ani přistupovat k další podprahové manipulaci pana Hlinky, který napsal cituji: Už jste někdy zažili, aby vám dal prodejce panáků leták s informacemi o vlastnostech výrobku a způsobu jeho použití?"  Když na chvíli pominu fakt, že došlo ke smíchání zboží potravina k přímé spotřebě (panák) a nepotravina k následnému použití (svíčka), tak kontrolorky ve videu opět po prodejci nežádaly nic,  kde se objevuje černoch, nebo se umazávají kříže. Je zajímavé, jak diskutéři, kteří se chlubí, že chápou co je svíčka, nechápou co všechno se může skrýt pod slovem návod, nebo leták. A přitom vám vyjmenuji stovky případů - se kterými se setkáváme denně - a na kterých je leták. Například (Berme nepotraviny určené k následnému použití) :

Kalhoty a oblečení celkem, plyšáci. Jednoduchá věc jako svíčka, na kterém nás denně otravují štítky, které musíme pravidelně odstřihávat. Na těchto " letácích" jsou instrukce formou krátkého textu, piktogramy a údaje o výrobci.

Svíčky, propisky, pastelky, sešity...... Tyto věci jsou zabaleny buď v originálním obale, nebo jsou údaje přímo na nich, a zase buďto formou samolepky, nebo přímo natištěné.

S takto označenými výrobky se denně setkáváme v kamenných obchodech a supermarketech. Připouštím, že i zde může dojít k neplnění §9. Nic to ale nemění na faktu, že desítky let tu je velká nespravedlnost vůči velkým výrobcům a dovozcům ze zahraničí, kteří část svého kapitálu musí investovat do těchto věcí. Také stojí za poznámku fakt, že tito výrobci a dovozci své výrobky musí mít řádně certifikované a plnící české a evropské normy, aby vůbec mohly být vpuštěny do prodeje.

Jsou snad stánkaři nadřazení velkým výrobcům a dovozcům ze zahraničí?

Není vinou pana Hlinky, ani mojí, ani diskutérů, že současná podoba § 9 a § 10 není dostatečně srozumitelná. Zde na IDnes si - jako blogeři a čtenáři - můžeme dovolit ten luxus vlastními slovy vysvětlit co je "návod" a co je "leták" a vlastně i co je "obecně známé pravidlo". Poslanci - jako tvůrci zákonů a paragrafů, které mají řídit 10.5 milionu obyvatel - by si ten luxus neměli dovolovat a při jejich tvorbě se řídit nejzákladnějším pravidlem. Vymezení pojmů.

Co si například představíte pod pojmem "obecně známé pravidlo"?

Já si například představuji toto:

Obecně známým pravidlem je, že saponáty a další chemikálie se dávají co nejvíc nahoru. Přesto jsou obecně známým pravidlem otravy dětí.

Obecně známým pravidlem je vypnout pračku, myčku, když jdete vyvenčit psa. Přesto je obecně známým pravidlem vytopená domácnost sousedů bydlících pod předmětným bytem.

Obecně známým pravidlem je nenechat hořící svíčku v blízkosti hořlavých materiálů. Zrovna včera byla v TV NOVA krásná ilustrační reportáž s adventním svícnem a metr vlající záclonou.

Souhlasím, že od těchto situací kvalitní návod, nebo leták nechrání. V tom případě by se měla nejdřív  nespravedlnost a šikana namířit správným směrem, protože velcí výrobci a dovozci jsou desítky let obětí velké nespravedlnosti a šikany v porovnání se stánkaři.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Svoboda | čtvrtek 21.12.2017 9:08 | karma článku: 12,82 | přečteno: 1597x