Jsou neziskovky prokleté?

Je dobře, že se diskutuje o hospodaření a činnosti neziskovek. Třeba veřejný zájem o lepší hospodaření odhalí větší díry, kam utíkají naše peníze. Touto cestou děkuji všem obhájcům i odpůrcům za inspiraci a přínos k obecné diskuzi

V prvé řadě by společnost potřebovala ujasnit, jestli je nezisková, nevládní, příspěvková organizace podnikatelský subjekt. Velice by to usnadnilo další posuzování předmětných organizací.

Z článků a diskuzních příspěvků obhájců jasně vyplývá, že organizace mají prokazatelně své zaměstnance a ti mají prokazatelně platový výměr. Dále vyplývá, že předmětem jejich aktivit jsou placené služby (viz platový výměr). Jako příklad placených služeb, se kterým se spousta z nás již setkala, je prodej dárkových drobných předmětů na ulici.

Proč na základě výše zmíněných atributů popírat, že nezisková, nevládní, příspěvková organizace JE PODNIKATELSKÝ SUBJEKT? Je snad ostuda podnikání?

Pokud organizace podnikatelský subjekt je, pak také podléhá kontrole dozorujícího orgánu, což opět obhájci potvrzují, a musí zveřejnit pravidelné zprávy o fungování organizace, což obhájci opět potvrzují.

Tedy nahlížet na organizaci jinak, než jako na dalšího podnikatele je v obecné diskuzi slepá ulička, která má stejný účinek jako plošné odsuzování předmětných organizací podle případu "Klinika". Ačkoli chápu rozhořčení veřejnosti , nelze ignorovat, že spousta služeb, na kterých jsme jako veřejnost zvyklí, by neexistovala a to je také fakt. Ve světle tohoto faktu je zajímavé, že veřejnost volá po auditu hospodaření a činnosti neziskovek (nevládních org. příspěvkových org - dosaďte si sami), ale tiše akceptuje zbytečné státní úřady, které pouze vykonávají duplicitní, nebo žádnou činnost. Věřím, že pilným hledáním by se dalo pár takových najít.

Tím netvrdím, že 100% neziskových, nevládních, příspěvkových organizací je poctivých. Jak napsal pan Vodvářka vždy se najde podvodník, který bude chtít zneužít situace a bohužel vzhledem k tomu, že prověřování organizací je proces složitý a zdlouhavý, tak logicky cejch podvodnictví a parazitního chování padá na všechny. Tento cejch pak přiživují různí populisté a politické figurky, jejichž voličům nevadí, že také - za peníze nás všech - nenabízí žádné služby. Nebo ano? Za dobu svého působení v politice a přímo v poslanecké sněmovně kolik populistů vydalo skutečně nějaký smysluplný zákon,který nemusel být opravován novelou a který pomáhá nejen úzké skupině, ale široké veřejnosti? Jsou současné štědré sociální dávky pro úzkou skupinu, nebo širokou veřejnost? Jsou obědy zdarma pro úzkou skupinu, nebo širokou veřejnost? Je insolvence pro úzkou skupinu, nebo širokou veřejnost? Je protikuřácký zákon pro úzkou skupinu, nebo širokou veřejnost? Je EET pro úzkou skupinu, nebo širokou veřejnost? Jak konkrétně EET dopadá na obří podniky, které vyvádějí zisky do zahraničí?  

Mě osobně - jako občana ČR a rodiče platícího za kroužky dětí - pálí současný zkorumpovaný systém povinné registrace. Chcete závodit? Musíte být povinně registrován u nějakého sportovního svazu, či asociace (dosaďte si dle libosti). Chcete dát psa na přehlídku? Musíte být povinně registrován u kynologického svazu. Chcete nabízet volnočasovou aktivitu pro děti? Skauting? Sport? Musíte být registrován. Jinými slovy, aby vám bylo umožněno sportovat, účastnit se přehlídky, nebo svobodně podnikat (nabídnout placenou volnočasovou aktivitu), musíte být někde členem a dost pochybuji, že svazy, asociace, příspěvkové organizace jsou charity, které nabízí členství bezplatné. Takže logicky jde ke zvýšení nákladu na provoz. Proč soběstačná organizace s vlastním zázemím a finanční zajištěností musí být povinně někde členem a tím pádem nabízet dražší služby rodičům dětí? Jaké služby za členský poplatek čerpá? Jestli je firma soběstačná, potřebuje je čerpat? Co ty neziskovky, které jsou dnes snadný terč. Musí být někde povinně registrovány, aby mohly svobodně podnikat? Je registrace a členství bezplatné? Pokud není členství bezplatné, neměl by tím předmětným terčem být ten, kdo peníze za členství pravidelně inkasuje? Kde končí naše peníze za povinné členství někde? 

Jaký je rozdíl mezi povinnou placenou registrací a vybíráním výpalného, kde členové mafie za pravidelný finanční obnos také umožní podnikateli svobodně podnikat? 

To je bohužel současný systém v ČR. Každý potřebuje nějak vydělat peníze. Ale ten veřejný drobnohled by zasloužil nasměrovat jinam.

Autor: Michal Svoboda | čtvrtek 31.1.2019 18:40 | karma článku: 13,78 | přečteno: 545x