Cenzura na sociálních sítích, aneb kde je ta nemožnost obrany?

Jestli tento článek neskončí v soukromé sekci a jeho autor nedostane ban, nebo neskončí na šachtě, kde už stejně pracuje, tak mohu s jistotou konstatovat, že to s tím umlčováním nepohodlných názorů nebude tak dramatické.

Paní Kielbergerová má svůj osobitý styl vyjadřování. Její poslední článek je nepochybně konfliktní, provokativní a zcela logicky bude evokovat k podobným reakcím v souladu s třetím Newtonovým zákonem. Dá se všeobecně souhlasit, že neotevření diskuze (ačkoli je to výsostné právo autora článku) pod článkem je projev zbabělosti. Ovšem tvrzení paní Boškové o ztížené možnosti veřejné diskuze, nebo o útoku bez možnosti obrany je v současné době přehnané. Paní Bošková přece zveřejnila svůj reakční článek. Tedy nemá omezenou možnost obrany na provedený útok, kterou hned elegantně využila a otevřená diskuze pod jejím článkem zcela vylučuje předmětnou ztíženou možnost veřejné diskuze. Takže kromě paní Boškové mají prostor na obranu i pan Cilich s paní Trnkovou, pokud budou chtít.

Jak je to tedy všeobecně s tím umlčováním nepohodlných názorů, cenzurou a názorovým útiskem? Hrozí mazání profilů jako předsedovi SPD, nebo exprezidentovi USA?

Zajímavý pohled vnáší publicita  Daniel Dočekal zde.

https://novaplus.nova.cz/porad/nfn-talks/epizoda/76252-cenzura-na-socialnich-sitich-nejde-o-umlcovani-nepohodlnych-nazoru

Z rozhovoru uprostřed nahrávky vyplývá, že nadnárodní korporace opravdu můžou zneužít svého postavení.  Zároveň ale dodává, že jakékoli omezení projevu lze potrestat následnou skandalizací cenzora. O účinnosti předmětné skandalizace se každý uživatel může přesvědčit právě na internetu na webech, které jsou spřízněné dané uživatelské skupině. Takže proruští, proameričtí, protiiluminátští, prosorosovští a protisorosovští čtenáři si vždy přijdou na své. Jestliže má - dle slov Dočekala - jenom Facebook tři čtvrtě populace Země, tak se určitě najde dost názorových sympatizantů, kteří dotčeným utiskovaným pomůžou jejich názory šířit. A když ne prostřednictvím jiného FB profilu, tak minimálně zaplacením vlastní domény na internetu a vytvořením vlastního sdělovacího portálu jako Milion chvilek, Neviditelný pes, Aeronet, Sputniknews, Parlamentní listy, Pravý prostor atd...... Takže k sociálním sítím a oficiálnímu mainstreamu, lze v pohodě najít jejich názorové protějšky, které jsou uživatelům internetu volně dostupné.

Pokud i přesto má nějaký čtenář pocit, že se jeho názorovým guru nedostává požadovaného prostoru ke zviditelnění, stále může jít ve stopách zakladatele platformy WT.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/chteli-konkurovat-facebooku-socialni-sit-od-wikipedie-ma-jen-400-000-uzivatelu-40347683

Čtenost a sledovanost nebude taková jako na FB, nelze ovšem upřít snahu Jimmymu Walesovi a také fakt, že jeho snaha nebyla žádnou státní institucí omezena jako za komunistů, nebo mu nehrozila smrt jako za nacistů. 

Konkurovat oficiálnímu mainstreamu lze i v TV a denním tisku. Pan Jaromír Soukup z TV Barrandov dokazuje, že to jde a čtenáři periodik jako Blesk, nebo Aha nepohrdnou dalším podobným plátkem. Jinými slovy každý dnešní "disident a český odbojář", může po nocích beztrestně tisknout protirežimní letáky. Beztrestně jenom do míry ohraničené zákonem a Listinou základních práv a svobod.

Z tohoto pohledu nenastane reálná situace, že by MuDr Peková, MuDr Hnízdil, popřípadě poslanec Lubomír Volný  a další potencionální rozvraceči oficiálního názorového trendu byli umlčeni. Leda by skutečně došlo k únosu osob. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Svoboda | úterý 31.8.2021 9:36 | karma článku: 12,32 | přečteno: 551x