Volba prezidenta - Díl 4 - Pomluvy v kampani aneb Zeman umírá a Schwarzenberg je Sudeťák.

Umírá M. Zeman? A chtěl K. Schwarzenberg Němcům darovat Sudety? Lži a pomluvy jsou nedílnou součástí jakékoliv kampaně. Dnešní díl blogu o tom, jaké jsou možnosti obrany proti nim.

Volbou prezidenta silně otřásá informace, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbývá mu několik měsíců života. Sám Zeman a s ním i jeho lékaři přitom takovou informaci okamžitě popřeli.

Jednomu se hned vybaví podobná situace z předchozí volby prezidenta. Inzerát v deníku Blesk, který vyšel přímo v den voleb a uváděl, že Karel Schwarzenberg chce vracet majetek sudetským Němcům.

Nevím jak Vy, ale pro mě představují oba případy, bez ohledu na to jak je mi dotyčný kandidát jinak názorově blízký, politické dno. Obvinit někoho lživě v den voleb ze snahy vracet majetek po válce odsunutým Němcům je podraz nejhrubšího zrna. Stejně tak jako prohlášení, že některý kandidát umírá, a že tedy vlastně nemá cenu jej volit, protože stejně během prvních měsíců ve funkci zemře. To vše bez uvedení zdrojů. N

Když se při první přímé volbě v roce 2013 dostala otázka férovosti kampaně k Ústavnímu soudu, odpověď byla poměrně jednoznačná. Aby bylo možno zasáhnout, muselo by se prokázat, že určitá lež měla zásadní dopad na výsledky celé volby.

Tak si shrňme fakta. K. Schwarzenberg získal v prvním kole 1 204 195 hlasů. M. Zeman 1 245 848 hlasů, tj. o pouhých cca 40 tisíc více. Následně byl v průběhu hlasování v druhém kole uveřejněn inzerát, který K. Schwarzenberga spojoval se sudetoněmeckým revizionismem, a to v nejčtenějším českém deníku (cca 1,3 milionu čtenářů). Druhé kolo vyhrává M. Zeman, nejvíce nových hlasů získává v pohraničních (sudetských) oblastech. Podle Ústavního soudu vše v pořádku.

A teď se vraťme zpátky do současnosti. M. Zeman údajně umírá a zbývá mu několik měsíců života. Bez ohledu na to, že ta informace se může ukázat jako nepravdivá, řadu voličů při rozhodování jistě ovlivní. Jak se tomu bránit? Podle Ústavního soudu prokažte, že to má zásadní dopad na výsledky. Jak? Nikdo neví. Zřejmě budete muset obejít všechny voliče a nechat si od nich s úředně ověřeným podpisem podepsat, že je informace o zdraví M. Zemana při jejich volbě ovlivní. Absurdní.

Ústavní soud také řekl, že je zde přeci dále možnost podat trestní oznámení pro pomluvu, nebo žalobu na ochranu osobnosti. No jo. To je pravda. Jenže než bude kdokoliv odsouzen, a to včetně všech odvolání, bude dávno po volbě (pravděpodobně několik let). Na co je pak někomu rozsudek, že měl tehdy pravdu a někdo o něm lhal. Cár papíru.

Takže jak z toho ven. V prvé řadě je třeba změnit zákon a po vzoru řady zahraničních úprav zavést možnost okamžité obrany proti pomluvám v kampani. Speciální soudní orgán, rozhodnutí maximálně do 48 hodin. Za druhé, zákaz jakékoliv volební kampaně dva dny před hlasováním. To proto, aby se zamezilo útokům na poslední chvíli, proti kterým se už nelze bránit. A to pod pokutami, které každého spolehlivě odradí.

Pokud obě výše uvedená opatření nezavedeme, budeme prezidentskou kampaní pořádně zhnuseni - v současnosti totiž za podobné fauly reálně nikomu nic nehrozí. A to není dobře.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Šutka | pátek 10.11.2017 11:06 | karma článku: 19,26 | přečteno: 848x