Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milenci ze sousedství plynových komor

Příběh slovenské Židovky Heleny Citronové a Franze Wunche je v historii vyhlazovacího centra v Birkenau jedním z nejpozoruhodnějších. Přes rasovou propagandu esesák Wunch nedokázal odolat půvabu mladé židovské vězenkyně.

Již dříve jsem zde zmiňoval příběhy lásky v prostředí téměř absolutní lidské nenávisti. Tyto příběhy jasně deklarují, že citům nelze bránit ani zákony na "ochranu krve".

Helena Citronová příjela do Birkenau v březnu 1942 jedním z prvních transportů ze Slovenska. Zpočátku pracovala v komandu, které bouralo v původní vesnici Březinka domy. Spala na slámě a v hrůze sledovala, jak ženy kolem ní umornou prací umírají. Uvědomila si, že pokud chce mít alespoň nějakou naději, že si musí najít práci méně fyzicky namáhavou a s méně krutým německým dozorem.

Její známá, též slovenská Židovka, nabídla Heleně pomoc. Helenina přítelkyně pracovala v "Kanadě", což bylo komando, které ve stínu plynových komor třídilo to, co po zplynovaných Židech zbylo - šaty, jídlo, nádobí, léky.... Vymyslela však poměrně průhlednou lest, kdy se Helena měla obléci do oblečení po jiné ženě, která v "Kanadě" pracovala a právě zemřela. Obě doufaly, že takto bude moci druhý den ráno do "Kanady" nastoupit. Bohužel si Heleny všimla kápo a řekla, že bude za trest zařazena do trestného komanda, což v praxi znamenalo téměř jistý rozsudek smrti.

Náhoda tomu však chtěla, že její první den v "Kanadě" byl i dnem, kdy slavil narozeniny dozorce v baráku, kde se věci třídily. Tím můžem byl Franz Wunch. Kápo hledala mezi vězenkyněmi ženy, které by oslavenci zarecitovaly či zazpívaly. K obveselení dozorce byla vybrána i Helena. Nechtělo se jí dozorci zpívat, byla k tomu však přinucena. Stála před ním s hlavou skloněnou a zpívala. Když skončila, tak ji Wunch poprosil, což bylo něco naprosto nevídaného, aby v Birkeanu příslušník SS Židovku o něco prosil, aby zpívala dál. Zpívala tedy další německou píseň, kterou si pamatovala ze školy. Wunch pak zařídil, že Helena mohla v "Kanadě" zůstat.

Wunch začal za Helenou chodit do objektu, kde pracovala a choval se k ní velmi vlídně. Ona ho však nenáviděla. Slyšela o tom, že umí být násilnický. Během několika dnů si však Wunch získával její důvěru. Choval se k ní stále velmi mile, posílal ji krabice sušenek. Později ji dokonce posílal zamilovaná psaníčka. Helena takové psaníčko vždy hned zničila, ale přesto zahlédla, co psaníčka obsahovala. Wunch Heleně sděloval, že je do ní zamilovaný a že k ní chová ty nejhlubší city. Heleně se vše stále nezdálo. Říkala si, že raději být mrtvá než něco mít s esesmanem.

Wunch si hledal záminky, aby si Helenu mohl zvát do své kanceláře. Třeba chtěl, aby mu udělala manikůru. Když i zde Wunch Heleně sděloval, co k ní cítí, při té příležitosti mu Helena odvážně do očí řekla, že o něm slyšela, že zabil vězně, který měl cosi pašovat z "Kanady". Esesman to popíral. Helena mu však nevěřila a otočila se, že odejde.

Postupem doby si Helena přece jen začala uvědomovat, že jí na Wunchovi záleží. Bylo ji jasné, že on ji miluje, a to ji poskytovalo pocit bezpečí. Byla si jista, že Wunch nedovolí, aby se jí něco stalo. Tento pocit se ještě znásobil, když se dozvěděla, že v táboře je její malá sestra Rózinka, kterou s ostatními dětmi prý vedli do krematoria. Přes zákaz vycházení z baráků, který platil vždy, když probíhala selekce a když lidé šli svou poslední pouť ke krematoriím, z baráku vyběhla právě směrem k vražedným zařízením. Dověděl se o tom Wunch a zadržel ji již téměř u krematoria. Volal přitom na ostatní esesmany, že Helena patří k výborným pracovníkům v jeho skladu, aby na ni nestříleli. Když ji dostihl, srazil ji na zem a bil ji, aby přihlížející příslušníci  SS nepojali podezření, že mezi nimi je vztah jiný, než by měl mezi esesmanem a vězněnou Židovkou být.

Wunch věděl, proč se Helena ke krematoriu rozběhla. Proto na ní naléhal, aby mu rychle řekla jméno její sestry, že i za několik sekund může být pozdě. Uvnitř krematoria Wunch Rózinku našel, prohlásil, že je jeho dělnicí a odvedl ji pryč. Zařídíl též, že Rózinka mohla pracovat se svou sestrou Helenou v komandu "Kanada".

To vše radikálně zacloumalo Heleninými city vůči Wunchovi. Nakonec se i ona zamilovala, vědoma si toho, že pro ni několikrát riskoval svůj život. Jejich vztah se však nikdy nenaplnil. Realizoval se hlavně letmými pohledy, uspěchanými slovíčky a načmáranými lístky.

Přes všechnu opatrnost však kdosi jejich vztah udal. Helenu zavřeli do trestného bloku. Každý den ji vyhrožovali zastřelením, pokud neprozradí, co se mezi ní a Wunchem odehrálo. Trvala na svém, že mezi nimi nic nebylo. Uvěznili i Wunche. I on při výsleších popíral, že by nějaký vztah existoval. Po pěti dnech výslechů a mučení byli nakonec oba propuštění. Helena byla v rámci komanda "Kanada" přeložena tak, aby její setkávání se s Wunchem bylo téměř nemožné. Přesto, i když s menší intenzitou, ovšem s o to větší opatrností Wunch tu a tam Helenu dále vyhledával a dále všemožně svou milou a její sestru podporoval.

Nadešel čas evakuace tábora před bílžící se Rudou armádou a s ním pověstné pochody smrti. Helena se sestrou Rózinkou stály u brány tábora a třásly se lednovou zimou. Franz Wunch jim tehdy přinesl teplé boty. Stačil Heleně ještě říct, že ho posílají na frontu, ale že ve Vídni žije jeho matka, která se o Helenu i její sestru postará. Vtiskl Heleně do dlaní lístek s vídeňskou adresou.

Když dívky Wunch opustil, vzpomněla si Helena na slova svého otce: "Nikdy nezapomeň, kdo jsi". Zdůrazňoval jí, že je Židovka a musí zůstat Židovkou. Proto Helena za nějakou dobu adresu matky Franze Wunche zahodila.

Obě sestry se nakonec dočkaly konce války.

 

 

Autor: Lubomír Šula | neděle 20.3.2011 14:41 | karma článku: 24,86 | přečteno: 3501x
  • Další články autora

Lubomír Šula

Existence KSČM a její preference vyhovují spíše pravici

Je pravda, že asi málokdo si umí představit v poválečném Německu existenci NSDAP v jakékoliv více či méně transformované podobě. Komunisté u nás existují. Kdo z toho profituje?

21.9.2013 v 10:11 | Karma: 13,95 | Přečteno: 720x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Volím Marka, cítí to zprava

Možná ještě vzpomenete. Marek Vokšay, jeden ze zdejších nejvýraznějších blogerů a diskuteriérů . Ano kandiduje. A to je naděje pro nás všechny. Navíc to cítí zprava...

17.9.2013 v 17:10 | Karma: 17,22 | Přečteno: 1136x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Pojďme si povídat o tom, co je to ta svoboda

Svoboda je v posledních dvou dnech snad nejpoužívanější slovo na tomto blogu. Někteří jsou doběla, někteří mlčí a já zvu k povídání u polední kávy.

17.9.2013 v 13:06 | Karma: 29,40 | Přečteno: 3368x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Politická korektnost zasahuje už i do pravidel pravopisu

Mor politické koreknosti je všudypřítomný. Diktuje nám jak máme čemu říkat, jako co nazývat a aby toho nebylo málo, politicky nekorektní slova vymazávají z vyjmenovaných slov.

13.9.2013 v 14:05 | Karma: 22,12 | Přečteno: 1043x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Naštěstí tu máme svobodu...

A můžeme si ji uživat doušky nevídanými. A tak každý může vydávat své manifesty. Dnes je to bezpečné, dnes se to smí...

9.9.2013 v 12:51 | Karma: 11,22 | Přečteno: 443x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

  • Počet článků 409
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2243x
Možná samorost. Možná snílek. Život stavím nad ideologie.