Obchodní válka šejků a těžařů z břidlic. Kdo je vítěz?

Obchodní válka, ze které těží většina světa. Takto by se dala charakterizovat situace na trhu s ropou, kde zuří boj o tržní podíl mezi tradičními producenty a producenty z nekonvenčních břidlicových nalezišť (tight oil, shale oil). Cena ropy si v uplynulých měsících prošla volným pádem a její aktuální cena se pohybuje okolo úrovně 55 USD za barel, od června pokles přibližně o 50%.

O důvodech poklesu ceny ropy jsme psali v našem předchozím příspěvku Proč klesá cena ropy, nyní bychom se rádi zaměřili na jeden z nejdůležitějších faktorů, který způsobuje volný pád ceny ropy:boj o tržní podíl šejků (OPECu, Saudské Arábie) a amerických nekonvenčních těžařů zejména ze Severní Dakoty a Texasu, kteří svou těžební horečkou způsobili energetickou revoluci v USA. O nekonvenční těžbě ropy se dlouhou dobu hovořilo jako o cenově nekonkurenceschopné. Opak se ukázal pravdou. Od roku 2010 bylo realizováno přibližně 20000 vrtů. Nekonvenční ložiska zvýšily produkci ropy v USA přibližně o třetinu na téměř 9 mil barelů za den. Produkcí se přiblížily Saudské Arábii, rozdíl v produkci nyní činí pouze 1 mil barelů za den. Boj o udržení tržního podílu se plně rozhořel.

Současná politika OPECu je diktována Saudskou Arábií, která ze zkušenosti ze 70-tých let odmítla snížit produkci ropy a stabilizovat její cenu (primární cíl OPECu). V 70-tých letech vedl pokles cen ropy k omezení či zpoždění velkých investic do nových nalezišť/zdrojů ropy. Výsledným efektem byly dekádu trvající vyšší ceny ropy. Strategie Saudské Arábie je v tomto případě mírně odlišná. Cílem je nechat klesnout cenu ropy tak nízko, abyproducenti z nekonvenčních nalezišť zkrachovali(resp. zkrachovali všichni producenti s vysokou nákladovou strukturou), což povede k omezení nabídky a opětovnému růstu cen ropy. Dle posledních vyjádření OPECu resp. saudského ministra energetiky Ali al-Naimiho, mnohými označován jako světově nejvlivnější osoba v energetickém odvětví a faktický leader kartelu,OPEC neomezí svou těžbu ani při cenách ropy na úrovni 20 USD za barel. Cílem je „udržet tržní podíl za jakoukoliv cenu“. Připomeňme, že Saudská Arábie je schopna těžit s průměrnými náklady 5-6 USD za barel a její produkce představuje přibližně třetinu produkce celého OPECu. Nízké ceny ji nezpůsobí tolik problémů, jako těžařům z nekonvenčních nalezišť či jiným členům kartelu OPEC.

Většina těžařů z nekonvenčních nalezišť operuje s vysokým zadlužením. Pokles cen resp. jejich příjmů může vést k sérii bankrotů a omezení nových investic. Zároveň i poklesu důvěry mezi investory. Strategie Saudské Arábie se může ukázat jako účinná. Na druhou stranu nutno konstatovat, že existuje několik faktorů, které mohou vést k dlouhodobě nižším cenám, než jsme zažívali v předchozích 5 letech:

  1. Investiční cyklus a životnost nekonvenčních ložisekje podstatně kratší, řádově několik let. Obnovení investic v případě vyšších cen může být relativně rychlé.
  2. Technologie je stále hodně mladá.V efektivitě těžby se prozatím daří dosahovat značných pokroků. Dle společnosti IHS klesly průměrné náklady ze 70 USD za barel na 57 USD za barel v loňském roce.
  3. Celé odvětví těžby je hodně mladé.Další dostupná ložiska se nachází v Coloradu, Oklahomě či Kansasu, stejně jako různě po světě např. Číně, Polsku či dokonce ČR.
  4. Nástup nových technologiív dalších odvětvích. Viz. náš předchozí článek Jaká je budoucnost solární energie?

Ať již bude vítězem boje o tržní podíl kdokoliv, tímskutečným vítězem, minimálně krátkodobě,je běžný spotřebitel a všechny země importující ropu. Levnější ceny působí jako vzpruha globálnímu růstu. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že v roce 2015 by mohlo býttempo růstu světového HDP vyšší o 0,7% v důsledku nízkých cen ropy. Ceny na úrovni 40 USD za barel přesunou 1,3 biliónu USD z kapes producentů do kapes spotřebitelů. Například typický americký spotřebitel s roční útratou 3000 USD za pohonné hmoty (2013) by ročně ušetřil 800 USD, ekvivalent růstu platu o 2%. Země silně závislé na dovozu ropy jako EU, Indie, Japonsko či Turecko a jejich spotřebitelé benefitují z nízkých cen nejvíce. Prostředky spotřebitelů zůstanou v jejich kapsách a ne kapsách rezervních fondů ropných států.

Autor: Sven Subotič, Petr Cimala

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Autor: Sven Subotič | pondělí 29.12.2014 18:25 | karma článku: 14,75 | přečteno: 1289x