Národní park Cuyahoga Valley: Hořící řeka, vodopády, divočina, mosty, hospoda

Řeka Cuyahoga (Crooked river, Pokřivená řeka) se vine národním parkem, údolím  Cuyahoga Valley do Clevelandu, kde blízko centra ústí do Erijského jezera.

Snad nejzajímavějsím a zároveň zlomovým momentem novodobé historie je 22. červen 1969, kdy silně znečištěná řeka Cuyahoga s hlubokými ropnými skvrnami na hladině vzplála požárem. Prý od jiskry z lokomotivy. Požár po publikaci v týdeníku Time zaúčinkoval jako spouštěč čištění vodních zdrojů v USA, které trvá dodnes. Požárů silně znečištěné řeky Cuyahoga bylo od roku 1868 do roku 1969 celkem třináct.

V současnosti je Cuyahoga “taková normální řeka” protékající klidným údolím, chráněnou oblastí s prolínající se divočinou a pozůstatky někdejší průmyslové činnosti.

Od sedmdesátých let minulého století se píše historie národního parku v části údolí, jímž řeka protéká. V roce 1974 se začalo s kultivací rekreační oblasti a v roce 2000 získalo údolí status Národního parku Cuyahoga Valley, který se rozkládá na severovýchodě státu Ohio.

Vodopády, bobří hráze, divoká zvířata

Řeka se sítí svých přítoků, menších či větších potůčků dává příležitost pro procházky a projížďky v hustě zalesněném údolí.

Vodopádům v údolí dala vzniknout vrstva tvrdého pískovce zakrývající vrstvy různých usazenin. Největší vodopád Brandywine Falls je vysoký asi 20 metrů.

Práce bobra. Před několika desetiletími bobři postavili v údolí hráze, které způsobily zatopení zdejšího vrakoviště aut. Lidská činnost ustoupila hlodavcům, kteří vybudováním mělkého bažinatého jezírka připravili domov pro kanadské husy, volně žijící želvy a ryby.

V údolí hnízdí modré volavky i orel bělohlavý. Orel nepohrdne ani veverkou, kterou mu pomohl “ulovit” projíždějící náklaďák. Pohled na dravce snášejícího se mezi auty k silnici a odlétajícího s kořistí není k vidění pravidelně. Určitě nevšední zážitek pro řidiče. Potulují se tu i divocí krocani a bylo možno spatřit i pávy, ale ti utekli z farmy. Drobní kolibříci, někdy zaměnitelní za čmeláky, si vybírají květiny k doplnění energie. Kardinál je symbolem státu Ohio.

Místní ranger učí děti, jak se v údolí počítají voláním kojoti, jak se rozeznávají stopy zvířat, jak se sleduje divoká zvířecí populace v parku. Srnčí zvěř byla před několika lety přemnožena, ale během několika na zdejší poměry brutálních zimních období se populace snížila na počty přiměřené velikosti parku. Dlouhé šňůry dnů s teplotami pod minus 20 stupňů Celsia, spojené s nedostatkem přístupu k vodě a potravě si v podmínkách parku vybraly svou přirozenou daň. Příroda si během jedné zimy vybrala k přežití jen jeden ze dvou kusů…

Zeměpisně je údolí v poloze asi 41.2 stupňů severní šířky, zhruba jako Istanbul a jižněji než Řím. Efekt vnitrozemského klimatu způsobuje na tuto polohu velmi dlouhé a drsné zimy. Zvláště, když od Kanady přes severní pól zafouká z Ruska tzv. “Sibiřský expres”.

Klima umožňuje i lyžování v nížině zhruba od prosince do začátku března. V údolí jsou dvě lyžařská střediska vybudovaná směrem z obydlených oblastí do údolí z nadmořské výšky 320 metrů do 230 metrů.

Mosty a pozůstatky průmyslu v údolí

Údolí jižně od Clevelandu protíná dálnice New York – Chicago. Řeku překlenuje několik dalších starších železných mostů. Jeden z nejstarších mostů v údolí je Everett Covered Bridge. Tento most je dřevěný, krytý, postavený v roce 1867 přes říčku Furnace Run, která se asi po kilometru po proudu vlévá do Cuyahogy.

Podél řeky byl v letech 1820-1827 vybudován Ohio and Erie kanál podél kterého nyní vede hlavní turistická stezka Towpath Trail přes celé údolí. Kdysi tudy koně tahali nákladní čluny s obilím a kukuřicí mezi clevelandským přístavem u Erijského jezera a vnitrozemím. Síť zdymadel způsobila, že čluny byly tahány vždy po rovině po stojaté vodě, to jest nikdy ne proti proudu. Stavební kameny vyráběli kameníci na míru, mnohé z nich mají své přesné číslo a místo. S nástupem železnice kanál ztratil na významu a zbyly jen kamenné zdi.

Blízko místa s bobry vytvořeným bažinatým jezírkem je zatopený starý lom, který byl funkční ještě před půl stoletím. Sytá tmavě modrá barva vodní hladiny díky hloubce “jezera” dala tůni své jméno Indigo Lake. Při nasazování nové rybí populace do jezírka byly použity staré vánoční stromky, které sloužily jako skrýše malých ryb před dravci.

Jednokolejná železnice pro turisty vede podél řeky se zastávkami na zajímavých místech. Jedna z turistických železničních zastávek je i u Indigo Lake.

Hospoda a pivo “Hořící řeka”

Chutnou vzpomínkou na hořící řeku zůstalo pivo zdejšího pivovaru Great Lakes Brewing, které se jmenuje prostě “Hořící řeka”, Burning River. Hospůdka u řeky v údolí, Winking Lizard, tak zvaná Ještěrka, je zastávkou pro žíznivé cyklisty, harleyáky a turisty, se skutečnou živou iguanou v teráriu uvnitř. Jejich specialitou je World Tour of Beers, cesta po pivním světě. Servírují  kolem 20 druhů točených piv a asi sto druhů lahvových z celého světa, včetně dovezených českých.

Stačí se zapsat na tabuli na vodorovnou ”ypsilonovou” osu a ochutnáním sta různých piv dojet po svislé ose až dolů. Jeden zaplněný čtvereček za každý nový druh ochutnaného a vypitého piva. Kožená bunda s ještěrkou na klopě je odměnou v cíli.

A nakonec písnička Cuyahoga od R.E.M. z roku 1986, vcelku věrně dokreslující atmosféru a historii tohoto kraje. Na videu je pár dalších historických obrázků. Naposledy zazněla ve zdejším Blossom Music Center živě v září 2003.

 

 

Autor: Karel Stryczek | pondělí 27.4.2015 1:11 | karma článku: 17,58 | přečteno: 594x