Johnův přebytkový rozpočet.

V nedávných volbách v USA se ve státě Ohio zrodil zajímavý, ne však překvapivý, volební výsledek. Myslím, že stojí za za to si projít pár vět z volebního programu staronového guvernéra, zajímavé je i rozdělení

podpory podle pohlaví a věku. 

Stát Ohio má asi 11,5 milionů obyvatel, tři velká města Columbus, Cleveland a Cincinnati, tradiční průmysl a zemědělství, hodně malých městeček a vesnic. Stávající guvernér republikán John Kasich vyhrál volby v listopadu 2014 s velkým náskokem. Protivníkem byl demokrat Ed Fitzgerald. Guvernér státu je něco jako předseda vlády, nemá ovšem na starosti některá klíčová ”ministerstva”, např. obranu země. Největší dvě položky v rozpočtu státu jsou zdravotnictví a školství. Během let 2011 až 2014 John Kasich přísnou úspornou politikou změnil deficitní rozpočet na přebytkový, a přebytek odmitá rozdělit s tím, že je to pojistka na horší časy. Díky rostoucím příjmům školám sice přidal, ale učitelé argumentují, že je to málo. Když je ten přebytek, že by měli dostat více. Část přebytku byla vrácena jednotlivým plátcům daní snížením sazby daně z příjmu.

Jak pro Johna Kasiche hlasovali občané státu Ohio:

Celkově: 64%

Muži: 67%

Ženy: 60%

Lidé ve věku 18 až 29 let: 57%

Lidé ve věku 30 až 44 let: 52%

Lidé ve věku 45 až 64 let: 66%

Lidé ve věku 65 let a starší: 72%

Lidé v okrsku Eda Fitzgeralda hlasovali v poměru 249 – 140 pro Johna Kasiche

Výsledky lze dohledat na cnn.com a mnoha dalších zpravodajských stránkách.

Zajimavé je, že pro Johna Kasiche a jeho tvrdou finanční politiku hlasovali hlavně důchodci, což je poměr jiný než v Česku. Ani si netroufám spekulovat co by bylo kdyby si náš ministr financí ve stejném období dovolil prosadit příslušné zákony a vytvořit přebytkový rozpočet. Připomínám, že jen za snížení deficitu o pouhých 10-20% ročně sklidil pohrdání a masové obvinění, že podporuje zloděje a ožebračuje lid. Asi jsem naivní a srovnávám nesrovnatelné, zřejmě je v relativně chudém státě Ohio 72% zahraničních investorů, super bohatých lidí a farmářů nad 65, protože podle názoru mnoha  našich milovníků jistot jedině pro ně je podobná politika “okrádání obyvatelstva” finanční zodpovědností vhodná.

Další věta z programu podává nástin vysvětlení.  “Nemůžete jen přepsat čísla. Musíte změnit přístup. V tomto státě musíme změnit přístup a my ho měníme.” Za roky 2011 až 2014 Ohio vystoupalo na páté místo v USA v rychlosti tvorby pracovních příležitostí, v přechozích letech se topilo mezi posledními pěti z 50 států unie. “Přebytkový rozpočet povzbudí lidi, aby hledali v našem státě práci.” dodává Kasich.

Zajimavý je také výrok z Kasichovy kampaně, že občané a stát mají morální povinnost se postarat o lidi, kteří potřebují pomoc. Tedy morální povinnost ano, ale ne ekonomickou povinnost plynoucí ze zákona. Americky kruté ale neskutečně spravedlivé a ve svých důsledních lidské a funkční: Občané a stát mají morální povinnost.

Guvernér hodlá v tomto volebním období lobovat za ústavní dodatek nařizující vyrovnaný rozpočet celé země. Když můžou jednotlivé státy jednat s financemi disciplinovaně, mohla by i federální vláda, přece. Ono to jde. No, asi to v dohledné době zas tak lehce nepůjde, socialismus i v USA má své kořínky.

Aspoň po čase ale někde ve světě vyhrál volby někdo, s jehož vizí souhlasím a za jehož prací jsou vidět konkrétní výsledky. Takových lidí není moc. Nikde. Byl by to i dobrý prezident.

Autor: Karel Stryczek | neděle 15.2.2015 5:03 | karma článku: 23,40 | přečteno: 1040x