Zrušte nefér zisky Agrárně-Naftových Oligarchů

Andrej Babiš nepodá demisi jako reakci na nějaké demonstrace či výzvy. Andreje Babiše lze k něčemu přimět jedině v případě, kdy akci pocítí finančně.

Vím, že se opakuji. Ale protože opozice a Milion chvilek pro demokracii bezzubě a stále dokola opakují stejné chyby (například přestřelují své požadavky a tudíž v očích mnoha lidí dělají z Andreje Babiše mučedníka), tak jsem přesvědčen, že stále stojí za to připomínat, kudy vede cesta ke změně.

Tou nejúčinnější cestou jsou peníze. Odřízněte Andreje Babiše od nefér zisku z vynuceného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot. Pak nebude mít tak velké zdroje na mediální poradce a placenou reklamu, což mu jistě u voličů neprospěje.

---
Přečetl jsem si v příloze středečního vydání deníku Metro (pražské vydání, 13.11.2019), v šestnáctistránkové zeleně vyvedené (kontra)agitce od mediálních mágů Agrofertu o tom, jak je tento podnik (spravovaný i svěřenskými fondy Andreje Babiše) skvělý. Dalo by se namítat proti manipulativnímu řazení faktů v této zelené reklamě, dalo by se namítat proti interpretaci způsobu získávání dotací i proti interpretaci jejich výše.
Ale co bych chtěl rozhodně uvést na pravou míru, a co hlavně souvisí s mnou výše navrhovaným postupem, jsou odstavce týkající se biopaliv, zejména řepky.

1) Prý jen dvacetinu zemědělské půdy oseté řepkou obhospodařuje Agrofert.
To je zřejmě pravda, ale již se agitka nezmiňuje o tom, že od ostatních zemědělců řepku získává podnik ze segmentu "Obnovitelné zdroje a paliva" spadající pod Agrofert (PREOL). Tato firma vyrábí 120 tisíc tun methylesteru řepkového oleje (MEŘO) ročně. Z celkové výroby MEŘO (posléze povinně přimíchávaného do nafty), která činila v ČR v roce 2018 cca 194 tisíc tun, je 120 tisíc tun vcelku dominantní podíl.
Kromě toho další firma Agrofertu, Ethanol Energy, se zabývá výrobou bioethanolu z kukuřice. Ten se zas povinně přimíchává do automobilového benzinu.

2) Prý biosložka povinně přimíchávaná do paliv není nápadem Andreje Babiše nebo Agrofertu, ale požadavkem Evropské unie.
Opět: to je sice pravda, ale ne úplná.
Andrej Babiš loboval u poslanců v roce 2010 za zvýšení podílu přimíchávaných biopaliv. A úspěšně. Sněmovna zcela na konci svého volebního období, s pomocí přehlasování prezidentského veta, navýšení schválila. Dále je jistě zajímavé, že když už i EU po mnoha a mnoha letech uznala, že přimíchávání některých typů biopaliv je nesmysl, Agrárně-Naftoví Oligarchové i po osmi letech stále přimíchávají. A mají to jednoduché - přimíchávání pořád ještě vynucuje zákon.

3) V ČR zaplatil - dle vlastní reklamy - Agrofert daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění za rok 2018 ve výši 3,7 miliardy Kč.
Ano, i to je pravda. Ale proč dává Agrofert údaje o daních a pojištění dohromady? Zřejmě aby to opticky vypadalo lépe. Dá se odhadnout, že daně samotné z té částky tvoří jen menší část. Například v letech 2016 a 2017 zaplatil Agrofert na dani z příjmů jeden a půl miliardy korun. Tyto prostředky jistě mohl stát použít ve prospěch občanů ve státním rozpočtu. Zároveň však za jeden rok vytáhne regulace o přimíchávání biopaliv motoristům z kapes 2,7 miliardy korun (v průměru posledních osmi let). Tudíž v součtu zaplacených daní na straně jedné, a nákladů pro občany a firmy z povinného používání biopaliv na straně druhé docházíme pro občany k záporným číslům. A to ještě ani nepočítáme dotace.

---
Připomeňme si, že Agrárně-Naftoví Oligarchové na byznysu s řepkou vydělávají jen díky tomu, že přimíchávání biopaliv do pohonných hmot schválila v roce 2007 Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. A to i hlasy některých dnešních opozičních stran, dnes halasně oponujících Andreji Babišovi, tenkrát mu však přihrávajících výhodný byznys. To jsou paradoxy, že? Stalo se tak skrze novelu zákona o ochraně ovzduší (jaký to další paradox - o ochranu ovzduší se vůbec nejedná!).

Kdy již konečně ODS, TOP09, STAN, KDU či Piráti přejdou od planých slov k reálným činům a pokusí se zastavit Agrofertu státem garantovaný (protože přikázaný), ale neférový (protože nutící mnohé kupovat to, co nechtějí) zdroj příjmů? Kdy již konečně navrhnou ve Sněmovně novelu zákona o ochraně ovzduší o jediné větě: "Paragraf o povinném přimíchávání biopaliv do pohonných hmot se ruší."?

Zatím se k tomu nikdo z nich nemá. Tak snad se o to nově pokusí Trikolóra. Když už Václav Klaus mladší kopíruje můj návrh na dobrovolnost koncesionářských poplatků ČT a hodlá v tomto duchu navrhnout zákon, pak prosím Trikolóru o vykradení i této myšlenky a navržení výše zmíněné novely zákona o ochraně ovzduší. Opakuji znění: "Paragraf o povinném přimíchávání biopaliv do pohonných hmot se ruší".
Bude to pro mnohočetné dobro.

 

Autor: Pavel Strunz | čtvrtek 14.11.2019 23:44 | karma článku: 19,67 | přečteno: 444x