Supervelmoc snadno a rychle (manuál pro politiky - začátečníky)

Chcete-li jako politik obnovit a upevnit - dejme tomu - Svatou říši římskou národa německého (zkratka SŘŘNN nebo moderně S2Ř2N), pak se smiřte s tím, že hodně rychle to nepůjde. Hodně rychle to již někteří zkoušeli, naposledy v první polovině 20. století, ale tento postup se neosvědčil. Takže postupujte trochu pomaleji, o to však jistěji. A vězte, že z pohledu historie to bude opravdu rychlé. Během půlstoletí se to dá zvládnout.

 

Co k tomu potřebujete? Za prvé několik ekonomicky vyspělých státu s dostatkem obyvatelstva. Když tyto jsou k mání, máte dobrý základ. Pod nějakou ušlechtilou záminkou (např. hospodářský rozkvět) založte téměř jakékoliv prvotní mezinarodní uskupení. Dejme tomu Společenství rud a paliv (SRP). Poté je třeba rozšířit toto uskupení na ekonomiku obecně, nezůstávat jen u jedné, dvou oblastí. To půjde pořád ještě poměrně snadno, vznikne Společenství řízení ekonomik (SŘE). Po několika desetiletích, když si občané zvyknou a SŘE je hospodářsky celkem úspěšné, je třeba konečně ukázat, že vám již nejde jen o hospodářství, ale i o širší stránky spolupráce. Přejmenujte tedy - stále ještě mezinárodní uskupení - na Společenství řizení a řešení (SŘŘ). To je dostatečně optimistický, zároveň však nicneříkající název. Avšak ještě pořád mohou existovat velké skupiny lidí, které budou dávat předenost lokální vládě politiků, které si vlastnoručně zvolili na národní úrovni. A tyto je třeba vyvést z omylu závěrečným přejmenováním na SŘŘNN - Společenství řízení a řešení národních nedokonalostí (moderní zkratka S2Ř2N). Tento název již přesně vystihuje to, co chcete občanovi podprahově sdělit. Občan by měl vstřebat, že vlastně všechna řešení přijatá na národní úrovni, jsou nedokonalá. Dokonalé může být pouze řešení na úrovni celého Společenství. Vše je přeci propojeno se vším. Podobnost zkratky v českém jazyce se zaniklou říší je samozřejmě zcela, zcela náhodná.

 

Tak to bychom měli nalinkovaný vývoj útvaru a názvosloví, ale teď jakými prostředky toho dosáhnout? Při zavádění těch výše zmíněných změn, zejména ku politické změně z SŘE na SŘŘ a dále na SŘŘNN, je (ve stále ještě demokratických státech) potřeba přilákat na svou stranu většinu. To už je těžší. Když se zeptáte přímo, jen opravdu málokdo zvedne ruku pro vytvoření supervelmoci. Avšak existují tací lidé. Vezměte je za základ vašeho protfolia a označte je jako Skupina E1.

 

Nyní je třeba přesvědčit nepřímo další, aby vás podporovali. Těm již však neříkejte, že vám jde o supervelmoc. Efektu lze dosáhnout ponejprv vytvořením skupiny E2, mnohem početnější než E1, jejíž členové jsou přímo či nepřímo závislí na toku peněz přes pokladnu Společenství. Pokud se vám podaří vytvořit zárodek závisláků E2, pak tato skupina stále poroste. Důvodem toho je kladná zpětná vazba působící mezi molochem Společenství a lokálními politiky, úředníky, konzultanty, kontrolory. Pokud totiž podporují stále rostoucí centralizaci, dostává se těmto hujerům na oplátku od centrály Společenství možnost osobně participovat na jeho institucích a zaváděných pravidlech (funkce, poradenství, firmy participující na naplňování směrnic). To, že tento systém rezonančně neexploduje, je způsobeno zejména rozpočtovou brzdou (není možno zvyšovat rozsah a dosah institucí Spolecenstvi příliš rychle, neboť by se výdaje zvýšily skokově). Tedy tlumení růstu počtu závisláků E2 existuje, ale zastavení či obrat nikoliv.

Pravda, bude se muset čím dál víc regulovat, aby se vytvořil dostatek politických, úřednických, poradenských a kontrolních postů pro členy E2. Tak trochu se přiblížme k socialismu, ale konečný výsledek bude stát za to. Po vytvoření skupiny E2 máte totiž napůl vyhráno. E2 pro vás (a pro skupinu E1) bude automaticky provádět propagandu stále centralizovanějšímu Společenství. Neboť čím centralizovanější, tím víc peněz přes centrální rozpočet proteče. A nejen přes něj, další budou přikázány regulačním zákonodárstvím Společenství. O úmyslu Skupiny E1 vytvořit supervelmoc může skupina E2 něco tušit, bude jí to však šumafuk pokud z toho bude mít ekonomický prospěch.

 

Pořád však E1+E2 početně nestačí. Je třeba přidat Skupinu E3, která musí být přesvědčena, že jakákoliv národní vláda nevládne dobře a že vláda Společenství dokáže vládnout mnohem, mnohem lépe, a to i když nebyla zvolena. Rozdávejte z úrovně Společenství peníze národních vlád a to na bohulibé účely, zachraňujte zeměkouli (vhodným způsobem využijte fenoménu strachu), ohánějte se ochranou sociálně slabých, humanismem, vědou a výzkumem, ochranou energetických toků. Národní vlády ať jsou ty špatné, které nemají finance na potřebnou základní infrastrukturu, na boj s kriminalitou, na sociální účely, na zdravotnictví, propadají se do deficitu, nezvládají boj s hospodářskou a energetickou krizí, nezvládají boj s korupcí. Vy to zvládnete, neboť řešení těchto záležitostí je jen na úrovni celého Společenství. Klidně to tvrďte, z úrovně společenství se dolů dostanou jen ty pozitivní informace, o filtrování či modifikování těch negativních se postará skupina E2.

Ke každému, i drobnému projektu, který financujete z rozpočtu Společenství, připíchněte ceduli se svým logem (nejlépe velikosti billboardu), že jste to vy, kteří máte tak štědrou ruku. I lokální vláda musí tvrdit, že peníze získala z fondů Společenství, i když je tam předtím sama poslala. Bude to dělat, o to se nestrachujte, neboť i lokální vláda je po nějaké době u moci již tvořena převážně účastníky skupiny E2. Ale pozor: provozní náklady dokončených projektů ať zůstanou na bedrech národních vlád: pokud je nebudou zvládat, ať je zodpovědnost na nich.

Velmi početná Skupina E3, která bude (pozor! jen dočasně) dávat přednost vzdálené vládě společenství je tímto vytvořena, opět netuší, že vlastně podporuje vznik supervelmoci. Ale zřejmě pořád ještě chybí pár procent. Nu což, zaměřte se na skupinu E4, která je charakterizována bázní. Tito lidé mají strach, že pokud nebudou podporovat hlavní proud, pak zůstnou na periferii a nikdo se s nimi nebude ve Společenství bavit. Říkají si: "Stejně si nakonec prosadí Společenství svou, není možno se tomu bránit". Vhodnými prohlášeními (která však smí přejít ve výhružky jen v krajním případě!) politiků Společenství i těch národních ze skupiny E2 tuto tezi podporujte.

A nyní, to by v tom byl čert, abyste alespoň v jeden časový okamžik nedal/a dohromady při součtu skupin E1+E2+E3+E4 nadpoloviční většinu. Pak teprve můžete přistoupit k závěrečnému kroku, spíše skoku, a to převedení těch nejzásadnějších pravomocí na Společenství. Ale pozor! Nesmíte s tím otálet. Jinak se naplní proroctví jednoho amerického prezidenta, který říkal: "Všechny lidi můžete nějaký čas vodit za nos. Některé lidi můžete dokonce vodit za nos celý život. Ale nemůžete donekonečna vodit za nos všechny lidi.". Takže s tím závěrečným skokem pospěšte. A navíc, těch převáděných pravomocí musí být opravdu hodně, včetně soudních a policejních. Jinak se zaseknete v půli skoku a nebudete mít páky na ty, kteří by později chtěli říci ne.

 

Pokud se to podaří, máte zahraniční, bezpečnostní a obranou politiku v kapse. Supervelmoc jak vyšitá, aniž by ji většina chtěla a aniž jste to slovo vůbec vyslovil/a. Můžete začít budovat armádu a společnou zahraniční politiku. Ty třeba povede chasník, co v mládí sepisoval petice proti jistému obrannému společenství, aby mu pak ve středním věku šéfoval. Proč by ho nyní k stáru nemohl zase pomoci demontovat, aby uvolnilo místo té vaší armádě? Takových zkušených a flexibilních lidí ze skupiny E1 se v S2Ř2N najde dost na všechny imperiální funkce.

Autor: Pavel Strunz | pondělí 1.6.2009 1:34 | karma článku: 19,14 | přečteno: 1002x