Zpráva o volbách z května 2014

Sociální demokracie jasně vyhrála volby a slibuje zrušení všech reforem, které v minulých letech zavedla vláda ODS, TOP09 a torza Věcí veřejných.

budoucí premiér?

 Víkendové volby do Poslanecké sněmovny ovládla levice. Jasným vítězem se stala ČSSD se ziskem 36 % hlasů. Uspěla u veřejnosti se sliby o zrušení všech reforem, které provedla v uplynulých letech pravostředová vláda nejprve Petra Nečase a poté Davida Vodrážky. Plánuje zrušit zavedené školné na vysokých školách, omezit spoluúčast pacientů ve zdravotnictví, zvýšit podporu nezaměstnaných i rodin s dětmi a omezení role soukromých penzijních fondů. Sociální demokraté preferují vytvoření menšinové vlády s tichou podporou KSČM, která získala 12 %.

 Spokojený předseda strany Bohuslav Sobotka oznámil, že očekává pověření k sestavení vlády od prezidenta Karla Schwarzenberga. Ten uvedl, že výsledky voleb a respektuje a nebude naplnění vůle voličů bránit. 

 ODS se staronovým předsedou Václavem Klausem uznala porážku a odchází do opozice. Získala 27 % hlasů, což sice více než v roce 2010, ale k sestavení většinové vlády to nestačí. Její koaliční partner, TOP09, totiž ztratil přes polovinu hlasů oproti minulým volbám a s 7 % byla strana ráda, že se vůbec dostala do Sněmovny. Předseda Miroslav Kalousek okamžitě rezignoval.

 Do Sněmovny se nově dostala Suverenita Jany Bobošíkové. Sesbírala hlasy nespokojených voličů, které příliš nezajímá program strany, ale chtějí vidět v politice nové tváře. Suverenita získala 9 % hlasů, většinu pravděpodobně od bývalých voličů Věcí veřejných. Bobošíková se zasazuje zejména o omezení vlivu EU na naši politiku a odmítá připravované přijetí eura, což byl hlavní tahák její předvolební kampaně.

 Právě Věci veřejné ve volbách propadly, když získaly jen 2 % hlasů. Nedokázaly naplnit naděje voličů, které je vynesly do parlamentu v roce 2010. Strana v podstatě ve vládě pouze podporovala dvojici ODS a TOP09 a sama se zapletla do řady korupčních skandálů. Navíc došlo k rozštěpení strany na dvě názorové linie, kdy část poslanců VV začala inklinovat k ČSSD a po roce 2012 přestala podporovat vládu. Předseda Radek John oznámil odchod z politiky.

 Zelení i lidovci si připsali shodně po třech procentech. Tradičních voličů lidovců dále ubývá a Zelení nejsou schopni přilákat více hlasů k postupu do Sněmovny. Neuspěla ani Strana práv občanů. Bez Miloše Zemana strana již nedokázala oslovit mnoho lidí a navíc po době reforem již politický program odpovědného hospodaření neláká.

 V letošních volbách dali voliči jasný signál, že z řady reforem jsou již unaveni. Drtivé vítězství sociální demokracie je nejvýraznějším úspěchem vítězné strany od vzniku samostatné České republiky.

VOLBY 2014 -konečné výsledky

ČSSD - 36 %

ODS - 27 %

KSČM - 12 %

Suverenita - 9 %

TOP 09 - 7 %

další strany: KDU-ČSL 3 %, Zelení 3 %, Věci veřejné 2%

ČTK, pondělí 26.5.2014 

Autor: Martin Štros | neděle 30.5.2010 13:13 | karma článku: 17,39 | přečteno: 2045x

Další články autora

Martin Štros

Kde stát ztrácí miliardy očima úředníka, díl I.

Jako pracovník státní správy jsem se rozhodl, že budu sepisovat své postřehy o tom, kde se ztrácí miliardy od daňových poplatníků, proč tomu tak je a jak to vyřešit. Dnes o tom, jak systém motivuje úředníky k dosahování výsledků.

23.5.2023 v 7:49 | Karma: 22,84 | Přečteno: 850x | Diskuse | Ekonomika

Martin Štros

Co kdyby stát začal šetřit nejdřív na sobě?

Zadlužování naší země roste a jak ušetřit na občanech a firmách, už nám bylo představeno. Neměl by však stát jít příkladem a sám se snažit udělat změny, aby fungoval lépe a tedy levněji?

12.5.2023 v 9:53 | Karma: 27,79 | Přečteno: 1263x | Diskuse | Ekonomika

Martin Štros

Vaječné pokrytectví

Současná vajíčková krize je nejvíce ze všeho demonstrací toho, jak u většiny lidí slova předcházejí činy.

15.3.2012 v 19:37 | Karma: 12,36 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Martin Štros

Doktorát jako sociální dávka

Na českých vysokých školách se rozmáhá znepokojivý jev - nezaměstnaní s nálepkou doktorandů.

15.12.2011 v 9:50 | Karma: 22,72 | Přečteno: 2782x | Diskuse | Společnost

Martin Štros

Učitel s praxí lepší nováčka?

Je špatně, že se snížily platové rozdíly mezi nastupujícími a dlouholetými učiteli?

19.3.2011 v 21:21 | Karma: 37,20 | Přečteno: 9339x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Fotky metra, které vás dostanou: Vyhlásili jsme výherce fotosoutěže

Podzemní poetika zaujala stovku fotografů. Tento snímek jsme vybrali jako...
3. prosince 2025  7:31

Pražské metro se proměnilo v galerii. Alespoň tedy v očích desítek fotografů, kteří se zapojili do...

Kdo ví víc o Vánocích? Otázky, které prověří i Ježíška

Na plzeňském náměstí Republiky opět září vánoční strom. (1. prosince 2024)
vydáno 3. prosince 2025

Zazvonil zvoneček! Je čas zjistit, jestli máte srdce vánočního elfa, nebo duši lehce kyselého...

Prahu ovládla vánoční flotila. Galerie na kolech svítí víc než strom na Staromáku

Po celý advent až do Tří králů, tedy do pondělí 6. ledna 2026, mohou cestující...
30. listopadu 2025  14:20,  aktualizováno  1. 12. 7:04

Pražské ulice se krátce před první adventem proměnily v netradiční galerii. Jen místo obrazů po...

Kde mají nejlevnější burger? Porovnali jsme pět největších fastfoodů v Česku

Five Guys burger
5. prosince 2025  10:21

Už za pár dní rozvíří vody českého fastfoodového rybníčku příchod nového, dlouhé měsíce očekávaného...

Praha rozsvítí vánoční tramvaje a autobusy. Známe novinky pro sezonu 2025

Vánoční flotila pražské MHD
29. listopadu 2025  8:04

Tramvaje či autobusy viditelné po setmění na dálku, to už je v Praze „taková tradice“. V sobotu...

Fastfoodové speciality: Každý řetězec má něco, co konkurence nenabízí. Kdo je váš favorit?

Vstup brněnské pobočky Popeyes na trh se vyhlížel dva roky. Od loňského léta...
6. prosince 2025  17:48

Burgery a sendviče, ale také místní speciality a jedinečné nabídky. Repertoár pětice fastfoodů v...

Státní Opera Praha

Státní Opera Praha
vydáno 6. prosince 2025  17:36

Tramvajové koleje vedou až ke Státní opeře Praha.

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2901x
Autor narozen v roce 1987, absolovent Přírodovědecké fakulty UK v Praze, obor učitelství geografie.
Po dosažení titulu Mgr. v září 2011 nyní pracuje ve vzdělávací agentuře.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.