Co kdyby stát začal šetřit nejdřív na sobě?

Zadlužování naší země roste a jak ušetřit na občanech a firmách, už nám bylo představeno. Neměl by však stát jít příkladem a sám se snažit udělat změny, aby fungoval lépe a tedy levněji?

Ve čtvrtek připravený úsporný vládní balíček, zahrnující zvyšování daní a snižování výdajů státu, je v některých věcech docela konkrétní. Škoda, že neobsahuje také reformu státní správy, tedy plán, jak ušetřit na provozu státu samotného. Je trochu drzost, že stát chce vytáhnout z peněženek běžných lidí další peníze, a přitom vůbec nejít příkladem...

Už mnoho let pracuji ve službách státu. Mnohokrát jsem za tu dobu trpěl při pohledu na to, jakým způsobem se tu hospodaří s penězi daňových poplatníků. Rozhodnutí učiněná v zájmu konkrétních lidí na úkor daňových poplatníků, nakupování drahých konzultačních služeb místo využití vlastních lidí, nevyhoditelní úředníci pobírající pěkný plat a nedělající prakticky nic, zbytečné úkoly, aby se vykázala činnost...

Rozhodl jsem se, že s tím zkusím něco udělat! Před pár lety jsem založil Facebookovou skupinu bojující za spravedlivé nastavení rodičovského příspěvku, která během pár dní čítala několik desítek tisíc členů. Ověřil jsem si, že pokud se lidé spojí ve větší skupinu, politiky začnou tyto názory zajímat. Věřím, že podobným způsobem je možné zezdola - tedy od nás občanů - zatlačit na vládu, aby podnikla něco pro zefektivnění chodu státu jako takového.

Zde bych popsal základní desatero kroků, které by dle mého názoru měl stát udělat, aby se stal efektivnějším, tedy více hodnot přinášejícím a přitom levnějším. Těžko sice tato opatření vyřeší rostoucí zadlužování země. Ale nějaké peníze by jistě ušetřili a jako bonus by vzkazem občanům, že jejich daní si vláda váží...

1. Orientace na výsledky. Úřady by měly být především hodnoceny podle toho, co vytvořily za hodnoty, nikoliv primárně trestány za chyby (nyní platí pravidlo "kdo nic nedělá - nic nezkazí" ).

2. Zrušení platových tabulek. Platy by měli zaměstnancům růst za dosažené výsledky, ne za "odseděné" roky nebo papírové vzdělání.

3. Dobře zaplatit odborníky. Místo dvou v podstatě neschopných "levných" pracovníků dobře zaplatit jednoho kvalitního odborníka - vyjde to levněji a přinese to více.

4. Platy navázané na výkon. Odměňování zaměstnanců jednotlivých úřadů navázat na konkrétní dosažené výsledky, splněné úkoly a hospodaření daného úřadu.

5. Konkurence mezi úřady. Pokud některé úřad agendu nezvládá, nebo ji vykonává nákladně, může být činnost přesunuta na jiný, který věc zvládne efektivněji.

6. Snadnější veřejné zakázky. Zodpovědnost úředníků za výsledek by umožnila omezit současný administrativně náročný proces výběrových řízení.

7. Informování veřejnosti. Veřejnost by měla mít k dispozici jednoduchý přehled, jaké aktivity státu stojí kolik peněz daňových poplatníků.

8. Zapojení veřejnosti. Veřejnost by měla mít možnost se vyjadřovat k tomu, jaké služby by měl stát poskytovat, a to nejen ve volbách!

9. Inspirovat se soukromým sektorem. Rychleji přebírat osvědčené metody v soukromých firmách, ať už procesní, či technologické. 

10. Zlepšit image státní správy. Pokud budou občané přesvědčeni, že stát pracuje dobře, budou ochotněji odvádět své daně a budou mít větší chuť pro stát pracovat.

O každému z těchto bodů budu pojednávat v dalších článcích podrobněji, vysvětlím na konkrétních příkladech z praxe, kde se "ztrácejí" peníze daňových poplatníků, proč některé věci trvají dlouho a stojí to tolik peněz a jaké by byly možnosti vyřešení... 

Pokud sdílíte mé myšlenky, přidejte se do iniciativy "Chceme efektivní stát" - nově založená skupina na Facebooku. Dále je možné se připojit online petici s těmito myšlenkami

V případě většího počtu podporovatelů této myšlenky vzniknou i další komunikační kanály a aktivity.

Za každého z nás, včetně nemluvňat, stát hospodaří s částkou zhruba 200 tisíc korun ročně! Pojďme zkusit aspoň něco udělat pro to, aby tyto peníze byly vynaloženy efektivněji!

Autor: Martin Štros | pátek 12.5.2023 9:53 | karma článku: 27,79 | přečteno: 1262x
  • Další články autora

Martin Štros

Vaječné pokrytectví

15.3.2012 v 19:37 | Karma: 12,36

Martin Štros

Doktorát jako sociální dávka

15.12.2011 v 9:50 | Karma: 22,72

Martin Štros

Učitel s praxí lepší nováčka?

19.3.2011 v 21:21 | Karma: 37,20

Martin Štros

Tradiční předvánoční úleva

27.11.2010 v 23:07 | Karma: 7,44