Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Putin: Vím, že skončím, ale chci stát na troskách své pomsty

Rozpad Sovětského svazu, největší geopolitická katastrofa 21. století. Vědomí skutečnosti, která sžírala myšlení rozvědčíka Vladimíra Putina. Změním to, ale musím se dostat k moci  

Zahraniční rozvědky si z Putina, někdejšího pouličního ruského rváče a agenta KGB, nic moc nedělaly. Pravdou taky je, že ve východní části Německa Vladimír Putin vykonával druhořadou výzvědnou činnost - šmírování vytipovaných lidí a pak své postřehy napráskat svým nadřízeným. Následné převelení do Moskvy a jeho tvrdé lokty jej pak nasměrovaly k blízkosti Borise Jelcina, vítěze nad pučisty po pádu Gorbačova. Jelcinův mimořádně vřelý vztah k vodce a nechuť cokoliv složitého řešit, zvedl stavidla všelijakým dobrodruhům a otevřel i kapsy oligarchům, kteří ruskou ekonomiku vzali do svých rukou. 

Jelcin tak mohl dále v klidu popíjet, pobavit svým tancem ve stylu vyděšeného orangutana i amerického prezidenta Billa Clintona. Jistě se dobře bavil i Vladimír Putin. To už byl Jelcinovým hlavním našeptávačem, jak zatočit se všemi, kteří by mu v chlastu chtěli nějak bránit. Našeptával úspěšně, Boris Jelcin měl oddaného, předem určeného následovníka trůnu. Stalo se a Vladimír Putin se po Jelcinově smrti k moci konečně dostal.

Co ale s oligarchy, kteří de facto ekonomiku řídili, tudíž měli i podíl na moci? Diktátor se nerad dělí. Nechte si své majetky a z politiky koukejte zmizet! Ti, kteří se vzepřeli, už nejsou ani politici, natož oligarchové. Buď jsou mrtví nebo uprchli do zahraničí. Za hranice se ale díval a dívá i Vladimír Putin. Opětovné začlenění nezávislých postsovětských republik do sféry Moskvy, jak tomu bylo kdysi....Kéž by se tak stalo! Zpátečnictví a stesk po něčem, co tep doby jednou nevyhnutelně změní, je stejná snaha marnosti, jako navrátit kamarády a mládí z období před maturitou. Šediny a bolest kloubů rozumného člověka upozorní, že stejné neduhy mají i mnozí někdejší kamarádi a jen pošetilec rozumu mdlého se stále dívá do zrcadla s přesvědčením, že tomu tak není.

Nemocná duše je horší než bolavé klouby a Putin od zrcadla odcházel se stále větším přesvědčením, že se běhu času postaví čelem. Taky se tak stalo, a po kágébáckém porcování dávek lží a polopravd do celého světa nakonec skutečně udeřil. Na Ukrajinu, nejzkorumpovanější národ, který v postsovětské éře existoval. Jeden tak hned nabyde přesvědčení, že Kyjev a tamní politická parta je vlastně pouhé hráčské doupě ekonomického pokeru. Stačí tedy zarachotit pásy tanků a domeček z karet se rozsype. 

On by se třeba i rozsypal, kdyby v Kyjevě takoví hráči byli. Putinovi se postavili stejní pouliční rváči, jako byl on sám. A navíc, kdo hraje poker, dobře ví, že musí používat mozek. Prohry potom hodně bolí. Putin používá sílu, mozek jen tam, komu v myšlení stačí. Některé africké státy a Bašár Assad v Sýrii, s těmi si kremelský vládce notuje. Po anexi Ukrajiny je už jen obyčejný barbar a jeho armády podle toho taky jednají. A dopadají. Byly tak vychovávány. Žádné vlastenčení, jen imperiální lačnění po kořisti. 

Vývoj ale ukazuje to, co se stát nakonec musí. Je to i v myšlení diktátora? Není, Putin je povaha, co se jen tak nevzdá. Dokazuje to dnes a denně. Mlátí kolem sebe. A už bezmyšlenkovitě. Zbytek reálného vnímání mu signalizuje, že jeho vojenská prohra je i politickou sebevraždou. Předchůdců má za vzor taky dost. Takže buď přiložit pistoli k hlavě nebo zdrhnout. Do Číny? Do Afriky? Ke Kimovi do KLDR? Nic moc vyhlídky, nota bene, v Číně by pak bylo časem stejně nebezpečno jako na chodbách v Kremlu. 

Vladimír Putin, a to se vsadím, ještě neví, co sám se sebou udělá. Jedno ale už dělá. Chce rozmlátit a pozabíjet vše, co mu stálo v cestě ve snaze stát se někým, kdo bude udávat chod novodobých dějin. Impresárium na piedestalu ruské zaostalosti ducha. A tak chce stát aspoň na troskách své pomsty a je mu jedno, jak vysoká ta hromada do dnů jeho konce bude. Protože zbabělost pistoli nepoužívá, ale každému s ní jenom hrozí. 

Autor: Petr Štrompf | středa 16.11.2022 9:20 | karma článku: 20,44 | přečteno: 386x
  • Další články autora

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma: 19,44 | Přečteno: 559x | Diskuse| Politika

Petr Štrompf

Neutrální Rus na olympiádě? Stejná marnost, jako chtít utopit rybu

Na olympiádu v Paříži nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy. Kdo to ale skutečně zajistí?

26.12.2023 v 9:58 | Karma: 39,47 | Přečteno: 3580x | Diskuse| Politika

Petr Štrompf

Putin musí zůstat u moci. Jinak Západ nevyhraje

Svět je po osmdesáti letech opět na rozcestí. Diktátoři cítí příležitost, jak utvořit nový světový řád podle jejich představ. Žádná svoboda, ani práva. Demokracie kopnutá do rozkroku teď musí přejít do útoku.

25.10.2023 v 18:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 510x | Diskuse| Politika

Petr Štrompf

Buď debil, chovej se jak debil a budeš slavný debil

Svět médií se přetavil na pseudozábavu všeho druhu. Hlavně ta internetová nemají zábrany. Že je nová doba s novou generací? Ano, je. Bohudík i bohužel.

14.10.2023 v 15:10 | Karma: 14,93 | Přečteno: 411x | Diskuse

Petr Štrompf

Andor Šándor: Vím, že nic nevím

Zmíněného generála v záloze a bezpečnostního poradce zřejmě netřeba dlouze představovat. Proč taky, když je v médiích zmiňován dost často. Jeho vina to ale není.

21.9.2023 v 8:12 | Karma: 22,25 | Přečteno: 958x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Z požáru v alzheimer centru policie viní tři lidi a firmu. V ohni zahynuly dvě ženy

13. června 2024  12:34

Po dvou letech ukončili středočeští kriminalisté vyšetřování požáru Domova Alzheimer v Roztokách u...

Odfláknutý návrh, říká o statusu umělce Pokorná Jermanová. Opozice žádá přepracování

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  12:33

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení také...

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

13. června 2024  9:31,  aktualizováno  12:33

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek předal končící prezidentce Zuzaně Čaputové Řád Bílého lva. Nejvyšší...

Smrt Arabům! Pochod židovských extremistů Jeruzalémem na vlastní kůži

13. června 2024  12:15

Bezvýchodná situace kolem izraelského tažení v Gaze je do značné míry i výsledkem rostoucího vlivu...

  • Počet článků 301
  • Celková karma 19,44
  • Průměrná čtenost 1412x
Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek s povolením je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. 

Autorova poslední kniha je román z vězeňského prostředí s názvem Kulku neuslyšíš.  Román popisuje příběh studenta práv ve výkonu trestu.

Seznam rubrik