Děkujeme za pochopení.
Ivo Vašíček
prostor a čas
jsou pouze nástroje k popisu části VŠEHO. Hmota je jen malou částí VŠEHO. Je to podobné jako vnímání barev a pozorování těles. Tvar a barva je pouze částí informace, kterou dokáže člověk smysly získat. Přístroji se člověk naučil získávat i nformace o hmotě a některých energiích. Podstata světa však leží až za hranicemi hmotné části, časoprostorový popis zde není možné uplatnit. Různé počty dimenzí jsou marnou snahou. Nejsou to žádné dimenze. Prostorový předsudek (stereotyp) je zavádějící, podobně jako předsudek časový. Při další dekompozici částic se naráží na jejich nehmotnou podstatu, kterou nelze časoprostorově popsat. Příroda v evoluci dospěla do řízené interakce s nehmotnou platformou světa - to rozhraní je v mozku - nehmotné vědomí je tam propojeno s hmotným rozumem.
lycka.tomas
Pan Streit
Kdybyste chtěl použít k sepsání článku "o času" nějaký materiál, napište mi na lycka.tomas@seznam.cz
lycka.tomas
Jenom kolem
Koukm, že je zde problém mezi lidmi, co je prostor, kde čas atp. Čas je součásti prostoru. Vesmír vytváří prostor, nikoliv prostor vytváří vesmír. Čas je pouhá další dimenze v konečném prostoru, nebo-li vesmíru.
Pletete si R3 a čas s prostorem. Fuj!!!
j@ck
Re: Jenom kolem
Chlape, ty v tom máš asi pěkný guláš? :-) Co myslíš třeba tajmným prohlášením, že "vesmír vytváří prostor, nikoliv prostor vytváří vesmír"? Co je to vesmír a v čem se liší od prostoru?
A čas že je jen pouhá další dimenze? Ale jaká dimenze? V čem přesně se liší od R3?
Hail Eris
deterministický vesmír
tak jsme se přes odkazy dostal až k tomu článku o tom, zda je vesmír deterministický, nebo ne.
fyzikálně v tomto směru argumentovat neumím, ale ta otázka mi přijde přesto triviální - moje odpověď je "ne, vesmír deterministický není".
pokud totiž je, stejně nemám svobodnou vůli odpověď zvolit. takže pokud mám vůbec možnost svou odpověď ovlivnit, je správně NEdeterministický.
nebo jinak - pokud mám nějakou svobodnou vůli - správné rozhodnutí je využít ji k odpovědi NEdeterministický.
pokud mám pouze iluzi vůle, stejně se žádné rozhodování nekoná
j@ck
Princip minalni akce a determinismus
http://plus.maths.org/issue44/features/wilson/index.html
"The principle of least action and variational calculus seem to suggest that the behaviour of everything in the universe is dictated by the future. A particle can only take a path of least action if it "knows" where it is going to end up — different endpoints will yield different paths. But how can that be the way the universe actually operates? How can the universe depend on knowing where the system ends up in order to work out how it got there? It doesn't make any sense ... yet the method of variational calculus works. This issue goes beyond the teleological notion that there is a plan or design in the universe. It invokes perfect knowledge of the future for the entire universe — everything is done and dusted and things like free will, morality and scientific endeavour become meaningless."
alex hart
Jak vono to teda vlastně je? - 1 1
Zajímavé je, že když se hovoří o rozpínáíní vesmíru, stále se něco plká o temné hmotě (a energii), ale jaksi se zcela zapomíná, že celá teorie velkého třesku a počátečního rozpínání vesmíru vychází z toho, že počátečním tlakem k rozpínání byl tlak záření. Proč tedy stále hledáme něco temného? Podle mne jde o záření i dnes. Myslím si, že ale toto vše bylo již nalezeno popsáno a zase zapomenuto. Ne že by byli ti špičkoví vědci tak blbí, ale každá nová teorie vždy přináší nové rozpory a tak si myslím, že dnes všelijaké to zkoumání superswtrun je spíše úkrokem stranou, než dopředu. Třeba ale přinese nový pohled na celé chápání prostoročasu a dimenze a přiměřený matematický popis.
alex hart
Re: Jak vono to teda vlastně je? - 2 -
... To, že je vše popsáno tak kostrbatě, např. dualita vlnově korpuskulární, speciální a obecná teorie relativity naroubovaná na jednoduchou Newtonovu fyziklu, atd., pramení podle mne především z toho, že dosud nejsme schopni najít dostatečně výstižný a stručný matematický (geometrický) aparát k popisu vesmíru a fyzikálních dějů v těchto rozměrech.
Dále je také samozřejmě nadmíru obtížné zkoumat něco, co neumíme přímo vidět, změřit a ohmatat.
Luborka
Aby byla hmota
je zapotřebí kromě prostoru také čas. Prostor sám tvoří nehmota. V podstatě je potíž v tom jak uchopit pojmy, které by dokázali vyjádřit co vnímáme. Pro mně je hmota jenom jiná konfigurace nehmoty, jsou konsistentní. V samé podstatě energie.Možná je zajímavější otázka jak ta energie a nehmota a hmota vzniká. A pak, co s tím? Proč vlastně vzniká?Možná proto, abychom mohli mít radost z tak krásného dne jako vnímám dnes. No jo, ale co s tou radostí?
wildge
Re: Aby byla hmota
Nema smysl uvazovat nad tim, co znamena slovo "hmota" (nebo dokonce "nehmota"). Kazdy si to muze nadefinovat po svem, pokud k tomu ma dobry duvod.
Mel bych poznamku k tomu prostoru a casu: Kupodivu se uz docela dost lidi zabyvalo myslenkou, jak by vypadaly vesmiry s ruznym poctem (velkych, rozvinutych) prostorovych a casovych dimenzi. A vychazi, ze pokud chceme netrivialni, i na malych skalach stabilni a kauzalni vesmir, tak mame k dispozici jen jednu moznost: 3 prostorove a 1 casovou dimenzi.
Jestli existuji i jine vesmiry, my muzeme byt jen v takovem, jako je ten nas.
halohalo
Hmota je zdrcnuté duchovno.
Když budeme hmotu dělit dál a dál dosáhneme stavu kdy se z hmoty bude jen vznášet duch nad vodami. Nedělejte z toho vědu.
j@ck
Re: Hmota je zdrcnuté duchovno.
To si taky myslím. Fyzikové jsou jako horelozci, kteří slézají nejvyšší vrcholky Himalájí, pomocí nesmírné námahy, cepínu a omrzlin se jen pomalu derou kupředu a až jednou vylezou na vrchol a objeví tu svou vysněnou jednotítí teorii všeho, tak objeví, že mystikové už na těch vrcholcích spokojeně sedí několik tisíciletí.
j@ck
-
Je tu někdo, kdo mi dovede jednoduše vysvětlit, jak vznikají z absolutně nedeterministických kvantových událostí deterministické zákony makrosvěta?
BTW: Kdo by se chtěl něco víc dozvědět o temné hmotě, tak myslím že Petr Kulhánek je vynikající přednášející
Hail Eris
Re: -
myslím že vysvětlit tohle není tak složité, prostě statistika
já jen doufám, že ty kvantové jevy jsou skutečně nedeterministické. ne každý s tím souhlasí a není to pěkná představa
Paul Kreuz
Zajímavá fyzika ...
Až lidstvo, v respektive jeho geniální mozky objeví a ve výkladu zakotví "Teorii všeho", ocitneme se na prahu opravdového poznávání vesmíru. Do té doby jsme odkázáni na mnohdy protichůdné teorie a výklady dílčího poznávání. Toto dílčí poznávání má samozřejmě velkou cenu, neboť nám umožňuje něco z fungování našeho světa chápat už teď, a jednak nás přibližuje k této "Teorii všeho".
Nejsem fyzik a proto nedokážu posoudit hodnotu a případnou "zmatečnost" (wildge) - tohoto článku, jsem však vděčen, že tu jsou články takovéto povahy a zaměření. Díky tedy autorovi a všem, kdo se snaží ...
Mezi neustále se vršícími nesmysly o Paroubkovi, Topolánkovi, ODS,ČSSD a politice obecně je osvěžující a zajímavé číst něco takového ...
wildge
Re: Zajímavá fyzika ...
"Mezi neustále se vršícími nesmysly o Paroubkovi, Topolánkovi, ODS,ČSSD
a politice obecně je osvěžující a zajímavé číst něco takového ..."
Tak to na svete chodi. Spousta lidi si mysli, ze kdyz se o necem nedoctou vedle zpravy o Paroubkovi, tak je neco spatne. Spousta lidi si mysli, ze kdyz si vedle zpravy o Topolankovi prectou neco jineho, tak na tom musi neco byt.
Koho zajima, jestli temito clanky bez skutecneho vhledu do problematiky autor jen nespamuje, aby propagoval sve knihy?
- Počet článků 1144
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3937x
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Co právě poslouchám
- Deep Purple: Now What?!
- Deep Purple: Rapture of the deep
- Led Zeppelin: Celebration Day
- DIO: Intermission
- J. S, Bach: The organ, queen of instruments
- Deep Purple with Orchestra Live at Montreux 2011
- Black Sabbath: 13
Oblíbené knihy
- Dave Thompson: deep purple SMOKE ON THE WATER
- Arthur C. Clarke: DUCH z Grand Banks
- Leonard Mlodinow: Eukleidovo okno
- Robin Cook: Léčba