Vesmír, mega-vesmír a giga-vesmír

Jak jsem již dříve psal ve svých článcích, náš pozorovaný kosmický prostor může být jen malou součástí mnohem většího vesmírného celku - a dokonce i nějakého útvaru organické struktury vyššího řádu.

Ale tady to nemusí končit. Podobných vesmírů může být mnoho a jsou třeba opět vázány do ještě větších celků - mega-vesmírů. Svou představu jsem si zde doplnil dále o strukturu - giga-vesmíru, sdružujícího do organicky vázaného systému - mega-vesmíry. A kam až toto může pokračovat?...

Jsou to samozřejmě jen nepodložené fantaskní představy, ale něco na nich může být i pravdivé. Že to tady je vlastně posloupnost stále nadřazenějších živých organismů. Takovou fantazii napájí hlavně skutečnost určitého systémového chování vesmírných struktur, které produkují živou hmotu nižšího řádu. Proč bychom se tedy nemohli domnívat, že se jedná o vyšší organické struktury, kterým jsou nadřazené ještě vyšší.

Tyto nápady mohou být pro usmání a pobavení, ale třeba i pro zamyšlení. Kosmologicná věda nic takového nepotvrzuje, ale to neznamená, že má v těchto svých postulátech pravdu. Tam, kde vznikají ve vědeckém průzkumu nejasnosti a pochybnosti, tam se rozvíjí také fantazie pro různé další teorie. To je velmi zdravé a potřebné, může to někdy i s něčím pohnout. Tady je samozřejmě neřešitelný problém, neboť se na něco takového, co jsem zde nakreslil, nemůžeme podívat v odstupu, ale jen z podhledu jakési mikro-součástky toho, co kolem sebe pozorujeme.

Tak jen tak, blogy jsou také pro pobavení.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Stratil | sobota 4.3.2017 10:26 | karma článku: 12,52 | přečteno: 354x