Středověké chodby ze 14.století pod Náchodem

Tento článek je věnován práci pana Jaroslava Faltyse z Náchoda, který se z vlastního zájmu a již dlouhodobě zabývá studiem podzemních chodeb (štol), pocházejících z doby krále Jana Lucemburského. Ten je nechal vybudovat pravděpodobně s výstavbou městských hradeb přibližně v letech 1316-1325. Štoly sloužily jako únikové cesty či pro zásobování obyvatel a posilu v případě obležení nepřítelem.    

Síť podzemních chodeb je rozsáhlá a její celkové zmapování je ještě předmětem průzkumu, zatím ovšem ne archeologického. Na přiložené mapce je centrum Náchoda se zákresem štol, který provedl pan J.Faltys na podkladě zaměření jeho spolupracovníkem Pavlem Němečkem pomocí zvláštních schopností pracovat s virgulí (proutkařství) a na základě některých dochovalých objektů na povrchu, nasvědčujících svým charakterem i způsobem vystavění, že se může jednat i o bývalé vstupy do podzemních chodeb. Jedná se o zasypané zaklenuté otvory, které čekají na archeologický průzkum. Posilou pro velkou pravděpodobnost existence štol jsou i literární prameny s historickými pověstmi o těchto chodbách.

Na přiložené mapce (dle popisu J.Faltyse):

Štola A (zakresleno modře):

1. Zavalený vchod cca 12-15m pod baštou (nazývanou "Hladomorna"). Chodba prochází okolo bašty, do které je odbočení, dále pokračuje podél vnitřní strany hradby a zaúsťuje do zámku u vodárny.

2. Mělce zavalený vchod v místě bývalé tiskárny (její zbytky byly v nedávné době odstraněny). Na vyznačeném místě je sestupné schodiště vysekané ve skále. Je lomené v pravém úhlu. Jeden z pěti lidí, kteří v ní byli před více jak 30 roky - pan Franc Miroslav z Náchoda, se zmiňuje o dvou místnostech, kterými štola prochází a pokračuje Hrašeho ulicí směrem k papírnictví Šubert, kde v minulosti stála městská brána (zvaná Horská, Slezská). 

Štola B (zakresleno červeně):

3. Vchod pod kostelem sv.Vavřince (místo vzhledem k nepřístupnosti neprobádáno). Štola prochází pod kostelem, náměstím, pod farou, okolo rohu divadla J.Čížka až ke křížení se štolou "C". 

4. Pozůstatky klenby v zámeckém kopci, kde je třeba prokázat, zda-li se jedná o případný vstup do štoly, nebo o zbytky sklepa po zbořeném domu Vašatových (viz druhá fotografie). Dále pokračuje chodba až se kříží se štolou "C".

Štola C (zakresleno fialově):

5. Vchod (nyní zavalen) se nachází ve sklepení bývalého konšelského domu (nyní soukromý majetek, prodejna Maršík). V minulosti zde stála městská brána, zvaná Hradecká nebo Krajská. Dále je chodba přerušena závalem v parku u náměstí TGM, potom pokračuje od místa po zbořeném pivovaru. Odbočka vlevo v místě, kde stála bašta (dnes nazývané Malé kolo), potom křížení se štolou "B", až zaúsťuje do zámku pod terasou. 

6. Odbočka trasy "B" vlevo pokračuje směrem do náchodské části Staré Město nad Metují (již mimo přiloženou mapku). Vyústění ve Starém Městě zatím nenalezeno (předpokládané), vyústění u pramene pitné vody - cca 1,7km, vyústění přímo v areálu po bývalém strážním hradu na Homolce - cca 2,2km (potvrzuje zmínka J.Hrašeho: Jan Karel Hraše - Předhistorický hrad náchodský, památky archeologické XV.století, str. 341, 465; J.K.Hraše - Dějiny Náchoda, str. 20, 21, 22, z r.1895).

V blízkosti štoly "C" a vchodu č.5 se nachází mělce pod povrchem podzemní prostor cca 8-9 x 3m, krytý klenbou. Archeologický průzkum možný z povrchu vrtem a kamerovou sondou.

Šíře štol se pohybuje mezi 110-170cm, výška 190-210m, hloubka pod terénem 3-6m (dle terénu). 

Zpracovatel si vymiňuje některé nepřesnosti zaviněné větší hloubkou nebo ovlivněné složením podloží (červený permský pískovec s vysokým obsahem železa). Rovněž tak veškeré podrobnosti, které není možné postihnout z povrchu. Upřesnění bude možné po provedení archeologického průzkumu.

Pan Faltys se také obrací o další pomoc ve věci průzkumu, např. ve spolupráci se speleology.   

Jaroslav Faltys před jedním z možných vstupů do podzemních chodeb v Náchodě.

Možný vstup do štoly v zámeckém kopci za divadlem J.Čížka a hotelem U beránka.

Jeden z předpokládaných zaklenutých vstupů do podzemní chodby.

Text článku J.Faltyse pro místní náchodské noviny:

Věřit pověstem se možná vyplatí.

V uplynulých týdnech byl na základě přípravných prací na revitalizaci zámeckého kopce kontaktován stavební odbor MěÚ v Náchodě a bylo předáno odborné zakreslení průběhu podzemních středověkých štol. Dva naši náchodští spoluobčané totiž na základě pověstí zde prováděli průzkum. To, co odhalili, je zcela mimořádné. Nyní zbývá jen potvrdit pravdivost jejich zjištění podrobným archeologickým průzkumem (zpočátku pouze sondáží). A protože archeologický průzkum bude něco stát, jsou vedena jednání s možnými účastníky tohoto průzkumu. Dále je uvažováno o založení veřejně prospěšné společnosti ze strany občanů Náchoda. Rovněž s názvem "Náchod sobě" bude uskutečněn pokus o získání grantu ze strany Evropské unie. Zkrátka, aby se získaly peníze na zpřístupnění těchto štol. Tak, aby se nezatížil rozpočet města. Již nyní se hlásí jednotlivci i organizace (např. náchodští skauti) se svými příspěvky na tuto akci. Ale to vše je nyní pouze v začátcích.

Autor: Jiří Stratil | čtvrtek 3.4.2014 11:42 | karma článku: 28,17 | přečteno: 5317x