Zfalšované volební průzkumy v Irsku - jen kamínek do mozaiky

Dnešek je významným dnem. Asi mnohem významnějším, než jak dnes umíme docenit. Za smutných okolností možná dojde ke schválení Lisabonské smlouvy Irskem, které ji přitom již jednou demokraticky odmítlo. I když...

 

Proč jsou předvolební průzkumy v Irsku na 99% zfalšované, respektive účelově upravené? 

Nejdříve krátce shrňme, proč vůbec mohou být upravené. Známe to dost dobře: Podle průzkumu, který si zaplatily Věci Veřejné, by se dostala tato malá strana do parlamentu. Jiné jí připisují zcela shodně okolo 1%. V Irsku je obrovský prolisabonský tlak shora, a ten může snadno -kulantně řečeno- udělat něco pro "příznivější" výsledek... Ale teď už se podívejme na ta dost bizarní fakta.

Pokud by totiž čísla z minulého týdne, neukazující absolutně žádný výkyv, byla relevantní, znamenalo by to v porovnání s aktuálně uváděnými údaji, že přes 8% voličů "proti" za týden bůhvíproč obrátilo o 360 stupňů a rozhodlo se smlouvu podpořit.

Předminulý údaj hlásal 59% pro a 41% proti po odečtení nerozhodnutých, jichž bylo 19%. Ten současný bezprostředně předvolební tvrdí, že pro by po odečtu "váhavců" bylo 67,1% a proti 32,9%. Nerozhodnutých podle něj přitom přibylo o pouhé jedno zanedbatelné procento.

A to ještě pomíjíme výsledky jindy respektované Gael Poll, která v průzkumu mínění uvedla, pochopitelně prakticky bez zájmu hlavních médií, tato čísla: 59% ne, 41% ano..

 

Celá kauza je tak zjevně paradoxní (za týden by muselo ubýt až 26,1% voličů v opozici a většina rovnou přeběhnout do druhého tábora), že je jen dalším důkazem šílenství, které se kolem Irska rozpoutalo.

EU vadí Klausova návštěva Irské republiky, kdy vyjádřil demokraticky podporu lidu, jenž byl proti. Oproti tomu si zaplatila z peněz všech občanů EU, kteří jsou proti i v dalších zemích (dle průzkumů mj. ČR a Velká Británie), rozsáhlou přílohu ve veškerém irském víkendovém celostátním tisku, v níž jen účelově a bez valných argumentů podpořila z mocenského hlediska většinový názor.

  Podporovatelé Lisabonu s oblibou tvrdí, že jeho odpůrci si cucají argumenty z prstu. Ovšem zatímco z Lisabonské smlouvy jasně vyplývá, že Irové by mohli být nuceni zavést i proti vlastní vůli mj. politiku tolerance potratů, a že si Unie může po schválení dokumentu sama navýšit pravomoci a posílit tak moc nevolených byrokratů (jediný volený orgán, europarlament, nesmí navrhovat, jen schvaluje). Rozhodně z ní však nevyplývá, že poskytne Irsku nová pracovní místa nebo že kdo ji neschválí, skončí v EU, což jsou v podstatě hlavní dva argumenty Barroso-Cowenova tábora. 

 

Demokracie nesmí ustoupit centralizaci moci bez argumentů, která evidentně obchází lid. Irský lid snad nepodlehne obrovské kampani pro "ano" a dokáže potvrdit svou sílu.

Každopádně by bylo krajně podivné, kdyby se výsledky referenda alespoň přibližně shodovali s posledním průzkumem, jehož cílem bylo jen demotivovat opozici, aby k urnám vůbec nechodila, neboť to nemá smysl...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Straňák | pátek 2.10.2009 15:14 | karma článku: 26,92 | přečteno: 1995x