"Nobelovka" pro Obamu je i "Nobelovkou" pro Čínu

V souvislosti s letošní Nobelovou cenou za mír se spekulovalo o čínských disidentech. Hodilo by se to prý, když Čína slaví 60 a masakr na náměstí Nebeského klidu dvacítku. Cenu však nedostali disidenti, ale šéf největšího kamaráda

 

"Otázka lidských práv nesmí poznamenat naši ekonomickou spolupráci", prohlásila skoro hrdě Hillary Clintonová při letošní návštěvě Číny, která získala v americké politice pod Obamou to nejprestižnější místo.

První velká mise vedla právě tam, Američané začali s ČLR spolupracovat také v oblasti dluhopisů a zatímco dříve bylo obvyklé kritizovat nedodržování lidských práv (navíc nyní při protestech Ujgurů i Tibeťanů, krátce po olympiádě, během níž byl sepsán seznam "svobodně demonstrujícíh", které Čína napříště bude dobře hlídat..), nyní se stejně svorně jako manželka Billa Clintona vyjadřuje celá zámořská administrativa Baracka Obamy a vytrvale to opakuje.  

 

V blízké době měl do USA zavítat dalajlama, Obama ho ale nepřijme. Proč? Přednost dostávají jednání s Čínou, jenž je nyní potřeba i k vytvoření tlaku na Írán.

Čína je skutečný vítěz loňských prezidentských voleb v USA, před kterými však ještě Obama populisticky kritizoval, že se právě v takové zemi konají olympijské hry.

Stejně tak se stavěl proti Patriot Actu, tedy protiteroristickému opatření Bushovy vlády, jenž odstartovalo legální vnikání do domů bez povolení, odposlechy a restrikce vůči všem potenciálně nebzpečným. Kolik Arabů už to v newyorském metru poznalo, když dal spolucestující na výzvu z plakátu a bojíc se obsahu jejich bagáže na ně zavolal bezpečnostní službu.

Když vás zatknou v důsledku Patriot Actu, není nutno vám nic dokazovat, neomezeně dlouho vás nemusí obvinit ani pustit k právníkovi a potom klidně propustit a dělat jakoby nic.. 

 

  Tohle všechno Barack Obama oproti slibům dál podporuje a mnohem delší seznamy nesplněných přání již kolují po internetu. Zmiňované ústupky Číně navíc k ničemu nevedou a i proto se teď stále hlasitěji šeptá o plánovaném bombardování íranských jaderných zařízení - zemí čerstvého laureáta Nobelovy ceny za mír.  

"Jen vzácně se podaří nějaké osobnosti do takové míry upoutat světovou pozornost a dát lidem naději na lepší budoucnost...", konstatují k tomu ti, kdož ji Baracku Obamovi dnes udělili..

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lukáš Straňák | pátek 9.10.2009 19:40 | karma článku: 8,60 | přečteno: 912x