Kde jsou ti chlapi?

Sáblíková, Ledecká, Samková, Kvitová, Plíšková... Na své sportovkyně můžeme být hrdí. Ale kde jsou ti sportovci?

Nejspíš sedí u počítače nebo u mobilu. Tedy - hlavně tam asi seděli jako kluci ve věku vhodném pro start budoucí sportovní kariéry.  Dnes tam nejspíš v témže věku sedí jiní potenciální budoucí sportovci.

Ne, bylo by nespravedlivé, to takto zobecnit. Máme spoustu skvělých sportovců i mezi muži. Ale přece jen se to jeví poněkud genderově nevyvážené.

Setkali už jste se s pojmem Ultimate Team Championship Series? Je to nejvyšší světová soutěž ve virtuálním fotbale. Ale pozor, žádná počítačová hra jen tak pro zábavu. 

Naopak, jedná se čím dál víc o docela slušný byznys. Špičkoví hráči jsou normální profesionálové, kteří se tím živí. Ti úplně nejlepší vydělávají ročně sedmimístné částky.  V Británii zápasy přenáší televizní společnost BT Sport a údajně je to poutavá a vzrušující podívaná. I naše Sparta se propracovala mezi světovou virtuálně fotbalovou elitu (na rozdíl od Sparty disponující fotbalisty nevirtuálními).

A tak si představuji jedno sobotní odpoledne roku, řekněme, 2080, jak syn říká otci:

"Táto, jeden kluk ze třídy nás několik pozval k nim na zahradu, abychom si zahráli fotbal. Ale jako s opravdovým míčem, rozumíš? Našel ho na půdě. Akorát k němu musel sehnat pumpičku. Že prý se dřív, ale už asi hodně dávno, s takovými míči hrálo na opravdových hřištích. Že to hráli opravdoví lidé, rozumíš? To asi muselo být hrozně nebezpečné, viď? Pro ty hráče, ale i pro lidi, co se na to dívali. Prý jich byly v hledištích i desítky tisíc, představ si to. Nevíš o tom něco?"

Otec se zadrbe za uchem a povídá:

"No, jako malý kluk pamatuju, že se to takhle ještě někde hrálo. Dokonce to dávali i v televizi. Ale bylo to dost nudné a lidi to přestávalo bavit. Navíc to bylo silně nehygienické. Pak to už ve většině zemí zrušili. Ale jestli o tom chceš vědět víc, zeptej se dědy."

"Zeptám. Babička mi jednou říkala, že když byla mladá, ještě existovala spousta sportů opravdových. Ale spíš těch, kde hrály holky a ženské. Kluci a chlapi že už tenkrát většinou raději hráli na počítačích, než aby někde běhali venku."

"Slyšel jsem to taky. No, hlavně buď na tom fotbale moc opatrný! Dávej pozor, ať se ti nic nestane!"

 

P.S.: Aby nedošlo k omylu: Sám jsem v žádném sportu nevynikl, přestože jsem v dětství (tzn. prakticky v pravěku) neseděl ani u počítače ani u mobilu.

Autor: Jiří Strádal | čtvrtek 14.2.2019 12:08 | karma článku: 13,53 | přečteno: 568x
  • Další články autora

Jiří Strádal

Jak naše armáda jela na Polsko

11.12.2020 v 21:33 | Karma: 23,40

Jiří Strádal

Paradoxy naší doby

27.11.2020 v 21:12 | Karma: 23,14

Jiří Strádal

Dvakrát na břehu řeky (povídka)

13.11.2020 v 22:26 | Karma: 10,54

Jiří Strádal

Víra, normalizace a Bílá Hora

6.11.2020 v 22:44 | Karma: 15,67