Vyhraje někdy Česká republika mistrovství světa v kopané?

Bývalé Československo už bylo ve finále mistrovství světa v kopané dvakrát, a tak snad by se to za určitých podmínek mohlo do třetice podařit, ne ? V roce 1831 byla založena Cizinecká legie -  elitní vojenská formace, která sloužila zájmům Francie zejména pro boje v koloniích, ale bojovala i v Evropě. Současné fotbalové  mužstvo Francie odjelo již z mistrovství světa v kopané domů, stejně tak jako Itálie, která byla vyřazena také díky Slovensku. Na mistrovství světa mají různé státy celou řadu legionářů, kteří dostali urychleně  nové občanství, aby mohli reprezentovat svou novou zemi. Někteří se tam již narodili, ale jejich rodiče přišli třeba z kolonií. Zinedine Zidane se narodil  už v Marseille jako syn Alžířanů. Střelec postupového gólu německé reprezentace na MS v Jihoafrické republice má typický turecký vzhled i jméno  Mesut Ozil. Jeden z hráčů Německa je potomkem rodičů z Ghany a jeho nevlastní bratr proti němu hrál za Ghanu. Také Velká Británie má také řadu reprezentantů z cizích zemí, kteří se přistěhovali do Spojeného království, nebo se tam již narodili jako potomci přistěhovalců. Stačí se podívat na fotografie reprezentačních družstev, kolik sportovců v globalizovaném světě startuje za různé země. Ve fotbalové reprezentaci USA startuje například i zástupce Brazílie, který se do USA přistěhoval. Asistentem trenéra USA je bývalý československý reprezentační hráč Luboš Kubík, který do Spojených států emigroval. Ve švýcarské reprezentaci v kopané je mnoho zástupců cizích zemí, protože ve Švýcarsku je každý šestý občan původem cizinec. Úspěšným sportovcům se uděluje občanství přednostně a rychleji než běžným přistěhovalcům.

FRANCIE-typický evropský tým na MS v JAR Agentura AP

Import (imigrace) sportovců v globalizovaném svět

Pro získávání vědeckých pracovníků z celého světa do USA se vžil termín "nákup mozků". Do slavných klubových družstev je  v tržním hospodářství samozřejmostí nákup nejlepších sportovců za "tržní ceny" ve stovkách miliónů dolarů. Ať jde o družstva v kopané, basketbalu, odbíjené, házené nebo baseballu. V české fotbalové i basketbalové lize hraje mnoho v zahraničí "nakoupených" hráčů.(Úmyslně nevyjmenovávám další sporty.) Pro reprezentační družstva se hráči nenakupují, ale získávají se za různé výhody po získání konkrétního státního občanství. Světoznámý hráč Eusebio přišel do portugalské reprezentace z chudé portugalské kolonie v Mozambiku. Podobné je to u mnoha dalších sportovců z Afriky. Na dalším snímku je fotografie francouzského reprezentačního družstva v době, kdy tam ještě hrál původem Alžířan Zinedine Zidane.

Určitě snadno najdete v českých reprezentacích sportovce, kteří se narodili v jiných zemích a získali české občanství. Stačí si vzpomenou na střelce vítězného gólu na olympijských hrách v Naganu - Petra Svobodu, který měl v té době také kanadský pas. Olympijské medaile ve Vancouveru 2010 získala pro Slovensko původem ruská biatlonistka, která získala slovenské občanství snadněji, než bulharské, o které usilovala.

Vyhraje někdy Česká republika mistrovství světa v kopané ?

Úmyslně provokuji diskuzi, protože v současné době jsme ani nepostoupili do Jihoafrické republiky na mistrovství světa. Ale Slovensku s polovičním počtem obyvatel, než má Česká republika, se to podařilo. Navíc nemají žádné hráče z kategorie "cizinecká legie", ale především vlastní odchovance z dorostu. Bývalé Československo bylo ve finále mistrovství světa v kopané už dvakrát, a tak by se to někdy do třetice mohlo podařit. Musí se ale vytvořit  vhodné podmínky pro talenty, které je třeba najít. Naštěstí  velké sportovní talenty  se i v naší malé České republice občas najdou - Josef Masopust, Pavel Nedvěd, Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Jan Železný, Lukáš Bauer, Barbora Špotáková nebo Martina Sáblíková.

Autor: Miroslav Štorch | neděle 27.6.2010 14:19 | karma článku: 12,88 | přečteno: 2015x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10