Co jste udělali s mýma penězma ?

To zařval v bance můj známý, který je prudší povahy. Co na srdci - to na jazyku. Žádná velká diplomacie, i když pracuje v zahraniční firmě na úrovni středního managementu. Vrátil se z Irska, kde několik let pracoval a divil se, že na účtu v České spořitelně má mínus několik stokorun českých. Před mnoha lety tam uložil jako student více než 1500 Kč a žádné peníze nečerpal. Jenom nepočítal s tím, že poplatky za vedení účtu jsou v Čechách  velké a po letech zkonzumují celý vklad, který tam vložil. Proto se na pobočce rozzlobil a zařval :" Co jste udělali s mýma penězma ?" Pochopitelně v rozčilení nemluvil spisovně. Úřednice vylekaně vysvětlovala, že ve smlouvě jsou poplatky uvedeny a snažila se ho uklidnit. Mávnul rukou a naštvaně odcházel. Později se mne udiveně ptal :" Proč si to tady lidi nechaj´ líbit ? " Vysvětloval jsem mu, že ti pružnější už své peníze uložili v jiných bankách, ale mnoho starších lidí si nechává peníze tam, kde je mají uložené desítky let jako jejich rodiče. Ostatně za totality velký výběr institucí k ukládání peněz nebyl. A monopolní firma si diktuje podmínky pro klienty. V Čechách a na Moravě zatím velké poplatky stále přežívají. I když se pořádá na internetu hlasování o nejnesmyslnější bankovní poplatek, tak stále některé banky zachovávají poplatky za to, že si uložíme peníze na vlastní účet.

Minimálně tisíc korun poplatků v některých bankách za rokČTK

Co se děje v tomto státě s našimi penězmi ?

Jestliže občan platil daně ze mzdy , a později patnáct let zdravotní pojištění, tak by očekával, že nebude muset platit u zubního lékaře někdy i desítky tisíc korun českých za úpravy chrupu. Někteří starší lidé na to z nízkých důchodů nemají a musí jim půjčovat příbuzní nebo banky. Takzvaná standardní péče je zcela nepostačující. Pak se ovšem doslechneme, že nadstandardní příjmy (tantiémy) mají členové dozorčích a správních rad zdravotních pojišťoven (a mnoha dalších akciových společností). Tam mizí peníze, které pak chybějí zdravotním sestrám, lékařům i nám pacientům.

Nedávno v televizním vysílání jeden z členů dozorčí rady liberecké nemocnice zdůvodňoval, proč mají nyní příjem 30 tisíc korun měsíčně navíc ke svým platům managementu v nemocnici nebo ke mzdám úředníků ve státní správě. Dříve stačila členům dozorčí rady odměna 10 tisíc korun, ale oni údajně ručí vlastním majetkem, a tak odměna byla zvýšena.

 

Nedivím se tomu, že ve světě probíhají demonstrace proti chmativosti bankéřů a politiků. Blíží se 17.listopad a budeme asi také demonstrovat naši nespokojenost se současným stavem vládnutí a hospodaření u nás v Česku.

Autor: Miroslav Štorch | sobota 12.11.2011 21:18 | karma článku: 47,06 | přečteno: 18805x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10