Newspeak a politická korektnost

Pro ovládání myšlení lidí buduje Strana z Orwellova románu "1984" zvláštní druh umělého jazyka – tzv. newspeak, současná liberální společnost používá podobného principu vytvářením tzv. politicky korektní mluvy. Co je newspeak a co politická korektnost?

"Newspeak nebyl vytvořen pouze k vyjadřování světonázorových myšlenkových postupů vlastních oddaným stoupencům Ansocu, nýbrž proto, aby znemožnil všechny jiné způsoby myšlení. Záměr byl ten, že až si newspeak všichni jednou provždy osvojí a oldspeak bude zapomenut, stane se kacířské myšlení – to jest myšlení, které se odchyluje od zásad Angsocu – doslova nemyslitelné, aspoň v té míře, v níž je myšlení závislé na slovech.“  (s. 314)

Tohoto cíle tvůrci newspeaku dosahovali vytvářením nových slov, ale hlavně "eliminací slov nežádoucích a všech jejich neortotoxních významů". (s. 314)

Newspeak vycházel z angličtiny, která byla nazvána oldspeakem. Gramatika newspeaku se vyznačovala možností záměny slovních kategorií – jednotlivá slova se mohla užít jako podstatná jména, slovesa atd., a především tíhnutím k pravidelnosti (good – gooder – goodest, místo good – better – best). Odbourána byla antonyma, nahrazena byla možností vytvořit zápor jakéhokoliv slova prostřednictvím předpony un (good – ungood místo good – bad).


Slovní zásoba byla tvořena slovy užívanými v běžném životě, slovy vytvořenými výhradně pro politické účely a vědeckými a technickými termíny. Pro politické protivníky byla vytvářena slova zabarvená negativně, zatímco prostředky, které užívala Strana byla nazývána slovy s pozitivním významem, byť ve skutečnosti šlo o velmi obávané instituce. Kupříkladu Lamini (Ministerstvo lásky) se zabývalo mučením nepravověrných občanů, Pramini (Ministerstvo pravdy) falšovalo minulost, joycamp (tábor radosti) byl název pro tábor nucených prací. Myšlenky neodpovídající Angsocu prostřednictvím newspeaku vyjádřit nešlo. Pro možné zločiny proti Angsocu má newspeak vlastní pojmenování.

Velmi podobná Orwellově newspeaku je mluva založená na tzv. politické korektnosti pocházející z USA. Jejím cílem je odbourat z jazyka slova, která vůči menšinám mají negativně zabarvený význam, a nahradit je jinými, s cílem změnit myšlení lidí o těchto menšinách.. Pro odpůrce naopak vytváří slova zabarvená negativně. Antonyma jsou rovněž většinou eliminována a jazyk je hnán k tomu, aby umožňoval vytváření slov ve všech rodech, čímž zcela ignoruje fenomén příznakovosti a bezpříznakovosti vyskytuící se ve všech gramatických kategoriích jazyka. Jazyk politické korektnosti rovněž obsahuje slova pro ideové zločiny.

Příklady nahrazení původních výrazů eufemismy:

Cikán > Rom > občan tmavé pleti
cizinec > občan hovořící špatnou češtinou
černoch > barevný > černý  > Afroameričan
deviace > odlišná sexuální orientace
hluchý > neslyšící > Neslyšící

Příklady dysfemismů v jazyku politické korektnosti:

homofob, člověk, který nesouhlasí s institutem registrovaného partnerství

sexista, zastánce tradičního rozdělení rolí muže a ženy

rasista, člověk, který pozoruje odlišnosti mezi rasami (třeba barvu kůže)

Příklady ideových zločinů politické korektnosti:

antropocentrismus, přesvědčení, že lidé jsou nadřazeni ostatním živočichům

etnocentrismus, útisk nedominantní kultury pramenící z přesvědčení, že většinové chování je automaticky to správné

heterocentrismus, víra, že heterosexualita je "normální", přirozenější, nadřazená homosexualitě

hygienismus, názor, že tělesná čistota a upravenost zevnějšku je indikátorem hodnoty té které lidské bytosti

logocentrismus, víra, že pravdu, význam a realitu lze poznat a tudíž i reprezentovat jazykem a že ti, kdož si přisvojují "vědění" a přisuzují si schopnost jasně formulovat a přesvědčivě argumentovat, jsou nějak nadřazeni těm, kteří to nedovedou

V našem krátkém slovníčku eufemismů si můžeme všimnout jedné věci. To, co je eufemismem vůči původnímu slovu, se za nějaký čas stává slovem, jež znovu začíná být negativně zabarveno a je třeba jej nahradit eufemismem novým. Tato skutečnost nám může poskytnout empirický důkaz toho, že politická korektnost je založená na mylném předpokladu, že prostřednictvím slova je možné změnit realitu, protože skutečnost mimo vědomí a jazyk neexistuje nebo je alespoň nepoznatelná.

Můžeme si uvést jeden příklad. Slovo Cikán bylo spojeno se skupinou občanů, s níž byla spojována vysoká kriminalita. Proto bylo nahrazeno slovem Rom. To ovšem kriminalitu Cikánů nesnížilo! Pořád zůstala vysoká. Proto si lidé začali vysokou kriminalitu spojovat i se slovem Rom. Ve sdělovacích prostředcích se proto v souvislosti s kriminalitou začalo hovořit raději o občanech tmavší pleti, což ovšem rovněž neodbouralo kriminalitu Romů bývalých Cikánů. Proto se v médiích o národnosti v souvislosti s kriminalitou raději vůbec nehovoří. Kriminalita občanů tmavší pleti, dříve Romů, ještě dříve Cikánů, zůstala i přesto vysoká. To proto, že různá slova označují stále tutéž skupinu občanů. Dokud se v této skupině občanů podíl na kriminalitě nesníží, bude stále s kriminalitou spojována, i přes všechna jména, která jí jazyk politické korektnosti přidělí.

To je ovšem omyl. Realita se vyřknutím magického zaklínadla tajemným způsobem nemění. Naopak – slova mají realitu prostřednictvím pojmů vyjadřovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Stodola | čtvrtek 13.8.2009 17:05 | karma článku: 27,76 | přečteno: 2708x
  • Další články autora

Jiří Stodola

Štvanice na Halíka?

19.6.2013 v 12:56 | Karma: 26,43

Jiří Stodola

Putna do kartouzy

4.6.2013 v 12:24 | Karma: 17,60

Jiří Stodola

Katolická církev a potraty

7.9.2009 v 16:06 | Karma: 22,45