Vymýšlím projekty i pro studenty, říká Petra Štorková

Na malou praxi studentů a absolventů vysokých škol si v republice stěžuje mnoho zaměstnavatelů. Velké procento mladých tak po vysoké končí na pracovním úřadě. Petra Štorková se to snaží změnit.

Absolventka Fakulty sociálních studií a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Petra Štorková se od počátku studia snažila shánět brigády v oboru. Některé byly placené, jiné nikoliv. Sama nejlépe ví, jak důležitá je praxe při budoucím uplatnění absolventa vysoké školy. Proto do svých projektů zapojuje převážně vysokoškolské studenty.

Jak vzpomínáte na svá studentská léta v Brně?

Užila jsem si je. Studovala jsem poměrně bez problémů, ale dávala jsem si hodně záležet i na svém profesním rozvoji. Proto jsem si studium o rok protáhla, ale nelituji toho. Když jsem absolvovala, už jsem v životopise měla hodně položek.

Kdy a kde jste začala sbírat své první pracovní zkušenosti?

Hned jak jsem nastoupila do Brna do prváku, tak jsem byla fascinovaná, kolik brigád velké město nabízí. Proto jsem hned začala shánět přivýdělky. Některé brigády zcela mimo můj obor jsem dělala proto, abych si něco přivydělala. Během studia jsem ale absolvovala i spoustu neplacených praxí, protože jako budoucí novinářka jsem akutně potřebovala vypsat ruku a nabrat nějaké zkušenosti.

Jak jste dokázala skloubit studium s prací?

Ze školy jsem nebláznila a u zkoušek jsem se spokojila i s E. Hlavně že to „bylo doma“. Hojně jsem využívala skupinového učení a sdílení informací.

Jaká pracovní místa jste v průběhu svého vysokoškolského života vystřídala?

Psala jsem pro různá média. Zkoušela jsem také PR. Z těch klasických studentských brigád jsem dělala hostesku, stevardku v autobuse, ale třeba jsem taky dělala u pásu, úklid nebo administrativní práce.

Aktuálně se, mimo mateřských povinností, věnujete třem projektům, můžete je přiblížit?

Vydávám jednou za rok časopis pro nováčky na Masarykově univerzitě Prvákoviny do kapsy. V redakci je každoročně kolem sto dvaceti redaktorů. Je to hodně rozsáhlý projekt a práce na něm trvají asi čtyři měsíce. A pak také provozuji se skupinou patnácti studentů portál www.jdipracovat.cz, na kterém píšeme o stážích a brigádách. Radíme také, jak připravit životopis a úspěšně vstoupit na trh práce. K portálu jdipracovat.cz patří i tištěný časopis, který vychází dvakrát ročně. Zrovna teď vyšlo aktuální číslo. V časopisech je vždy nějaký speciál, což je série rozhovorů s absolventy, kteří popisují, jak našli práci a jak se jim líbí v pracovním kolektivu.

Vaším nejnovějším projektem jsou facebookové skupiny Jdi pracovat dělené dle oborů. Jak dlouho jste projekt připravovali a kolik lidí se na něm podílí?

Naši čtenáři na nás čím dál více apelovali, abychom krom psaní o hledání práce také nějakou zprostředkovávali. Myslím, že jsme na dobré cestě. Zatím jsme ovšem ještě nevyvinuli patřičné technické řešení, které by jen nekopírovalo inzertní servery s nabídkami práce. Proto jsme přišli s facebookovou alternativou. Nyní provozujeme osm facebookových skupin. Některé už mají přes tisíc členů a sdílíme tam pracovní nabídky. Postupně přibývají i zástupci firem a také studenti už sdílejí - nejen pracovní nabídky, ale třeba i stáže nebo brigády v oboru. Za největší úspěch považuji to, když nám od někoho přijde pozitivní zpětná vazba, že jsme třeba dobře poradili a že mu to u pohovoru pomohlo. Na druhou stranu potěší i záporná odezva typu „nepřinášíte nic nového, omíláte to pořád dokola“, což se mi teď stalo u článku o chybách při výběrovém řízení. Je super, když studenti už mají alespoň elementární povědomí o správném postupu při reakci na pracovní inzerát.

Byl zájem uživatelů takový, jaký jste očekávali?

Zájem předčil naše očekávání. Jak jsem řekla před chvílí, některé skupiny už mají přes tisíc členů.

V současnosti máte osm skupin, plánujete nějaké rozšíření?

Ano, už máme zaregistrované další tři, které se například budou týkat práce v zahraničí nebo práce z domova.

Přemýšlela jste už nad nějakým dalším projektem, kterému byste se chtěla věnovat?

Mám v hlavě spoustu nápadů. Mateřství je strašně inspirativní období. Takže jakmile budu mít trošku volnější ruce, tak určitě zase něco rozjedu. Snažím se vymýšlet projekty, kde najdou uplatnění i studenti, aby měli kde získávat zkušenosti. Vím, že mně to také hodně pomohlo.

 

Martina Marková

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 10.11.2013 23:36 | karma článku: 14,66 | přečteno: 303x

Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,81 | Přečteno: 289x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,35 | Přečteno: 196x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 8,03 | Přečteno: 147x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,47 | Přečteno: 153x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 9,15 | Přečteno: 207x | Diskuse | Kultura

Nejčtenější

Na dva kusy rozříznutá legendární Radlická lávka leží v poli. V muzeu bude nejdříve v roce 2028

Smíchovská lávka. Nebo taky radlická...
6. dubna 2026  4:51

Byla jednou z posledních staveb svého druhu v Česku. Nýtovaná stavba, která se pnula nad...

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

Na Jindřichohradecku dal někdo kravám antibiotikum, které znehodnotilo mléko

ilustrační snímek
12. dubna 2026,  aktualizováno 

Neznámý pachatel v areálu zemědělského družstva na Jindřichohradecku zřejmě začátkem minulého týdne...

Policie prověřuje nález uhynulého vlka na Českokrumlovsku

ilustrační snímek
12. dubna 2026  18:59,  aktualizováno  18:59

Policie prověřuje nález uhynulého vlka v lese u Horního Dvořiště na Českokrumlovsku. Nahlášený byl...

Policie prověřuje nález uhynulého vlka na Českokrumlovsku

ilustrační snímek
12. dubna 2026  18:59,  aktualizováno  18:59

Policie prověřuje nález uhynulého vlka v lese u Horního Dvořiště na Českokrumlovsku. Nahlášený byl...

Na Blanensku hořely necelé čtyři hektary lesa, situaci komplikoval nedostupný terén

Lesní požár v okrese Blansko. (12. dubna 2026)
12. dubna 2026  14:52,  aktualizováno  19:46

S lesním požárem bojovali hasiči u Doubravice nad Svitavou v okrese Blansko. Zásah jim na místě...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1123x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.