Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vitariánství je hlavně životní styl

Michal K. a Barbora Chvátalová jsou vitariáni. Tvrdí, že s jejich speciálními stravovacími návyky je spojeno spoustu pozitivního. Čerstvé ovoce a zelenina vám prý zajistí svěží život plný energie.

Dvaadvacetiletý Michal K. je zakladatelem komunity vitariánů na internetu a začínajícím podnikatelem v oblasti zdraví a zdravé výživy. Dvaadvacetiletá Barbora Chvátalová, studentka psychologie, se nejdříve o vitariánství rok aktivně zajímala. Následně tomuto životnímu stylu zcela propadla.

Zkuste vysvětlit, co to vitariánství vlastně je.

Barbora: Je to syrová rostlinná strava. Člověk jejím prostřednictvím bere odpovědnost za své zdraví do svých vlastních rukou.

Michal: Vitariánství je v našich končinách poměrně neznámý směr výživy. Je to zjednodušeně řečeno další krok po veganství, kdy přijímáme potravu v tepelně nezpracované podobě tak, jak nám ji servíruje příroda.

Proč syrové a ne vařené?

Michal: Potravinu značně znehodnocuje vystavení teplotě nad čtyřicet dva stupňů Celsia. Její výživový potenciál rapidně klesá, zatímco náročnost trávení ohromně vzrůstá. Tato energie pak chybí jinde. Únava a slabá imunita mohou být jedním z důsledků nedostatku energie. Životní styl vitariána takovou náročnost postrádá a je tedy výrazně energičtější.

Co konkrétně vitarián může jíst a co jíst nesmí?

Michal: To je velmi dobrá otázka. Není to o tom, že vitarián něco nesmí, naopak může vše. Je to jen otázka volby. Vitarián volí stravu takovou, která se skládá z nevařených pokrmů, například z čerstvého ovoce, syrové zeleniny, ořechů, semínek, klíčků, případně i speciálních „superpotravin“.

Co jsou to „superpotraviny“?

Barbora: U nás nejsou „superpotraviny“ zatím příliš rozšířené, nicméně například v USA či Anglii se těší obrovské oblibě. Je to třeba čokoláda z nepražených kakaových bobů, to znamená, že čokoláda neprošla tepelnou úpravou. Jsou to také různé typy mořských řas. Já pro zpestření stravy jím syrové olivy a neztužený palmový tuk smíchaný s banánem a čokoládou.

Co si vitarián dá rád k pití?

Barbora: Překvapivě vodu.

Michal: Anebo různé ovocné a zeleninové šťávy.

Barbora: S čajem je to komplikované. Někteří vitariáni si připravují čaj speciálním způsobem. Nadrtí šípky, různé ovoce a bylinky a nechají to přes noc ve vodě, ráno si to ohřejí zhruba na čtyřicet stupňů Celsia. Hodně horké a hodně chladné, jako například čaj a zmrzlina, ničí přirozenou tvorbu vitamínu B12 ve střevě a je potřeba tento vitamín dodávat externě.

Jak a proč jste se rozhodli pro tento životní styl?

Michal: Já se jako vitarián stravuji asi rok a celé to u mě začalo jako experiment. Řekl jsem si, že to zkusím na třicet dní a uvidím, co se stane. Ten experiment trvá doteď a byla by hloupost nepokračovat. Pociťuji na sobě samé pozitivní dopady.

Barbora: Já jsem byla rok pasivní vitariánkou. V této době jsem se snažila o vitariánství co nejvíce dozvědět. Potom jsem se rozhodla, že se tak zkusím i stravovat.

Michal: Se změnou stravovacích návyků jsou spojené tělesné i psychické změny. Mysl je provázána se stavem těla a díky čerstvé stravě má člověk čistou hlavu a dokáže se například na problémy dívat z jiné perspektivy.

Co považujete za největší přínos vitariánství?

Barbora: Člověk může díky tomuto životnímu stylu dosáhnout svého maximálního potenciálu. Aby převládly pozitivní účinky, stačí, když je padesát procent stravy syrové. Při osmdesáti procentech probíhají výrazné očistné procesy.

Michal: Celkově se mění spousta tělesných aspektů. Člověku se zlepší zrak, zbaví se zažívacích problémů, má zdravější nehty a vlasy, přestanou se kazit zuby a zlepší se celková imunita těla. Zajímavé také je, že pot ztratí nepříjemný zápach, který je indikátorem přítomnosti toxinů v těle.

Barbora: Vitariánství jako způsob stravy je pouze jedním pilířem zdravého životního stylu. Dále sem spadá například pohyb v přírodě, zájem o etiku a duchovní rozvoj. Celkově aktivní, pozitivní a vědomý přístup k životu.

Zní to moc idylicky. Jaké jsou stinné stránky vitariánství?

Michal: Při prudké změně stravování to může být pro tělo obrovský šok. Proto bych doporučil lidem, aby do svého jídelníčku zařadili syrovou stravu pozvolna a postupně její množství zvyšovali. Já osobně jsem do toho šel po hlavě, takže to byl pro mé tělo nepříjemný šok, zpočátku spojený se zažívacími problémy. Během prvního měsíce jsem měl časté pocity mdlob, bolela mě hlava a měl jsem kruhy pod očima. Tělo se mi čistilo přes pleť a měl jsem spoustu pupínků, ale to vše jen dočasně a navenek. Uvnitř jsem se postupně začínal cítit dobře a lépe než kdy dřív.

Barbora: Já osobně jsem první měsíc vykašlávala hleny, kterými bylo mé tělo za dlouhé roky zaneseno. Dříve jsem bývala často nemocná, ale od změny stravovacích návyků a očistění svého těla jsem celý rok ještě nemocná nebyla.

Založil jste internetovou komunitu vitariánů, co vás k tomu vedlo?

Michal: Tou největší překážkou při jakékoliv změně životního stylu může být málo podpory či pochopení ze strany našeho okolí a pocit, že jsme v tom sami. Chtěl jsem pro začínající vitariány vytvořit místo umožňující sdílet zkušenosti, pocity a možné problémy s ostatními. Poskytnou lidem přístup k informacím multimediálního charakteru, který je naší generaci nejbližší.

 

Lenka Ošťádalová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 22.11.2009 17:15 | karma článku: 30,34 | přečteno: 5147x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 157x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,49 | Přečteno: 86x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

30. dubna 2024  13:56,  aktualizováno  16:57

Na sobotním festivalu Majáles v pražských Letňanech nebyl problém pouze s vracením peněz za zálohy...

Masivní sucho je zpět, hrozí požár jako v Českém Švýcarsku, říká klimatolog

30. dubna 2024  16:53

Podcast V den pálení čarodějnic Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokým rizikem šíření požárů,...

Česko nakoupí šest vrtulníků pro hašení požárů, pomohou i jinde v Unii

30. dubna 2024  16:51

Česko chce do roku 2030 nakoupit šest vrtulníků pro hašení lesních požárů. Jejich cena by byla do...

Fiala uvítal Steinmeiera v Kramářově vile. Jednali s výhledem na Prahu

30. dubna 2024  16:50

Premiér Petr Fiala z ODS se setkal v pražské Kramářově vile s německým prezidentem Frankem-Walterem...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com