Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

Z oken Četnické stanice v Kuřimi se line hudba. Zvonek na dveřích je jednou z mála moderních věcí, které návštěvník v průběhu prohlídky uvidí. Dveře, které rozdělují dva světy, otevírá velitel četníků Aleš Medek. V tu chvíli se člověk ocitá v období první republiky přímo v centru života četníků. „Nikoho časově neomezujeme a vstupné je tu dobrovolné. Můžete si na všechno sáhnout a dokonce si i třeba lehnout do postele,“ nabízí Medek. Sám se o četnictvo zajímá už deset let. „V rodině jsme četníky měli. Dva. Bylo to velice prestižní povolání. Být četníkem byla plnohodnotná policejní práce,“ dodává.

Četníkem se nestal jen tak někdo. Člověk musel být vzdělaný, fyzicky a psychicky odolný.

Stojíme v pokoji četníků, který se nachází nalevo od hlavních dveří. Nad postelemi visí uniformy. Ne původní, ale jsou ušité z dobových materiálů. Kam se člověk podívá, tam vidí historické předměty nashromážděné v průběhu let. Vydáváme se na chodbu. „Máme tu dvě cedule, které jsem získal před dvěma lety. A ty jsou přímo ze seriálu Četnické humoresky,“ ukazuje Medek na dvě plechové cedule upevněné na dveřích vedoucích na dvůr. Na cedulích jsou nápisy Četnická a Četnická pátrací stanice.

Dům byl před čtyřmi lety připraven k demolici. „Chytli jsme se toho a do teď jsme se nezastavili. Bylo to tu v katastrofálním stavu. Chodili sem bezdomovci, feťáci a sprejeři. Rozmlácené zdi, vymlácená okna a  vytrhaná elektřina, ze dvora jsme vyvezli dvanáct tun železa. Všude byl holubí trus. Chtěl jsem utéct,“ říká Medek. S rekonstrukcí začal sám a postupně se přidali jeho čtyři kamarádi. „Bylo to velké nadšení. V Kuřimi jsme objevili opuštěný dům. Z mé hlavy to nebylo, ale rozhodli jsme se, že tam uděláme muzeum. Jsme fandové první republiky. Začínali jsme v době, kdy to tam bylo v hrozném stavu. Dům jsme chodili opravovat po práci. Z obleku jsem šel rovnou do modráků,“ popisuje bývalý četník Jakub Vinkler první začátky. Opravu stanice četníci platí sami nebo z dobrovolného vstupného.

I když stanici navštíví člověk po zavírací době, četníci si s příchozím rádi popovídají.

Na dvoře je ledárna, která dříve sloužila pro uchování potravin. Dnes tam četníci dělají Mikuláše pro děti. Aleš Medek doufá, že prohlídka četnické stanice lidem připomene češství. Patriotismus se podle něj postupně vytrácí. „Kuřim je historické město, ale kromě zámku tu žádná historická památka není. Oceňuji, že tady četnická stanice je, protože to Kuřimi přináší vnitřního ducha. Tím, že četníci dělají všechno dobrovolně a mají to i jako svou životní náplň, tak to dělají od srdce a jde jim to dobře,“ myslí si místní Miroslav Machala. Pomalu se přesouváme přes kancelář četníků do kanceláře velitele. Polovinu místnosti tvoří jeho kancelář a druhou polovinou je jeho byt. Velitel byl jediný, kdo mohl spát odděleně od mužstva. „Já tu také občas spávám,“ dodává Medek.

Četníci se snaží řídit podle kasárního předpisu. Nesmí pít na veřejnosti alkohol a kouřit. Když nosí uniformu, musí být ustrojení. I v létě je důležité mít uniformu zapnutou až ke krku, tak jak to bylo za první republiky. „Dokonce dodržujeme původní obchůzkové trasy. Ta nejdelší má osmnáct kilometrů a my ji hravě zvládneme za čtyři hodiny,“ vykládá Medek. Musí sebou brát i výstroj s puškou, která má patnáct kilo. „Občas pozveme s sebou i lidi a povykládáme jim, kde co bylo. Děláme i noční obchůzky,“ dodává Medek.

Četníci z Kuřimi se přátelí s četníky v Těchoníně a v Lobkovicích.

„Kuřimská Četnická stanice má díky své zajímavosti a kvalitě pro město velký význam. Vzhledem ke své široké známosti jde o jeden z hlavních cílů pro turisty. Slouží také jako místo pro zážitkovou výuku historie pro děti i dospělé a v neposlední řadě také jako centrum společenských a humanitárních aktivit. Například při organizaci pomoci oblastem postižených tornádem či válkou postižené Ukrajině. Četníci se také účastní různých společenských a kulturních akcí města. To je velmi přínosné,“ říká starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Víkend se četníci snaží trávit na stanici, aby mohli provázet lidi. Schází se tu i odpoledne po práci. Mezi své řady ale jen tak někoho neberou. „Člověk to musí mít srovnané v hlavě,“ říká. Četnice sice nebyly, ale na stanicích byly hospodyňky. „My tu máme čtyři. Kasární předpis se o hospodyňkách nehezky vyjadřuje. Doslova praví, že hospodyně má být stará a ošklivá. A my víme proč. Ale také víme, že to tak nebylo,“ loučí se Medek.

Četníci v Kuřimi se snaží o víkendech pořádat akce zaměřené na prvorepublikový život. Nejbližší událost Sobota(nejen)s četnictvem se koná 29. října na Četnické stanici v Kuřimi. Na akci by měli dorazit i herci z Četnických humoresek Ivan Trojan, Tomáš Töpfer, Jan Grygar, Zdeněk Junák a Pavel Doucek.

Alžběta Kadlecová

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | pondělí 17.10.2022 13:45 | karma článku: 7,51 | přečteno: 161x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 250x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 163x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 132x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 142x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 185x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Muže viní, že spolubydlícímu rozmlátil hlavu a bodal ho. Je to absurdní, tvrdí

27. května 2024  14:14

Třináct let vězení požaduje státní zástupce pro Martina Krutého obžalovaného z předloňské vraždy...

Nemáme na život, říkají zaměstnanci soudů a jdou do stávky. Co vše se omezí?

27. května 2024  14:10

Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročení některých jednání, žádná možnost nahlížet...

Hokejové finále překonalo ve sledovanosti i předloňskou vánoční pohádku

27. května 2024,  aktualizováno  14:05

Česká televize (ČT) upřesnila, že nedělní finále mistrovství světa v hokeji mezi Českem a...

Úder na tábor v Rafáhu zabil 45 lidí. Rozhodnutí z Haagu musí platit, řekl Borrell

27. května 2024  12:47,  aktualizováno  14:04

Izraelské vzdušné údery na palestinský uprchlický tábor poblíž Rafáhu na jihu Pásma Gazy v neděli...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com