V zahraničí se bydlí studentům lépe, v Česku mají výhrady

Čeští vysokoškoláci, kteří vyjeli za studiem do ciziny, srovnávají ubytování na kolejích v České republice a v zahraničí. Bydlí si studenti ve zbytku Evropy lépe než u nás?

Spolubydlící Jindricha Honky z jejich studentského bytu v Haagu také prispeli k dobrému dojmu z vysokoškolského ubytování. Foto: Jindoich Honka

Haag, Coburg, Brno - S úrovní vysokoškolských kolejí v České republice je velké množství studentů nespokojeno. Nejčastěji kritizují kvalitu sociálního zázemí, stísněné pokoje a neúměrně vysoké ceny. Jak jsou na tom ovšem studenti ve zbytku Evropy?

“V Haagu jsem bydlel díky soukromé firmě,  která měla smlouvu s Haagskou univerzitou a ta poskytovala ubytování pro všechny studenty školy,” vysvětlil Jindřich Honka, který jeden semestr studoval v rámci programu Erasmus v Holandsku. „Ubytování poskytovala buď v samostatných bytech, či velkých ubytovacích domech, které byly podobné našim kolejím. Já bydlel na bytě. Každý z nás měl svůj vlastní moderně zařízený pokoj, za který by se průměrná česká rodina nemusela stydět. Součástí bytu byla i jedna velká společná kuchyň, záchod se sprchou, balkon a také internetové připojení,” dodal. Jindřich Honka si kvalitu tamního ubytování nemůže vynachválit. S vysokým komfortem však přichází také mnohem vyšší ceny než u nás. Honka platil za celý semestr přes osmnáct set euro. „Od Erasmu jsem ovšem obdržel stipendium ve výší dvou tisíc euro. Ubytování to tedy pokrylo, další položky jsem si už však hradil ze svého.“

Radka Kupková, která pro změnu strávila semestr v německém Coburgu, platila sice jen sto sedmdesát euro měsíčně, i tak to činilo stále mnohem víc, než kolik platí čeští studenti. „Ubytování však za to stálo. Menza byla přímo na kolejích a ty byly vzdálené asi deset minut chůze od centra. Navíc to, jak se o nás škola starala, jsem v Opavě, kde studuji, nezažila. Nelze to vůbec porovnat. Za to bych škole dala jedničku se čtyřmi hvězdičkami,“ pochvalovala si Kupková.

Studenti, kteří zůstávají v Česku, se ovšem většinou spokojí i s tím, co jím nabízí zdejší školy. „Platím něco málo přes dva tisíce měsíčně a nikdy by mě nenapadlo jít na privát,“ řekl Ján Jaroň, který je ubytovaný na brněnských kolejích na Purkyňově ulici. „Jediné, co mi tady nevadí, je společná kuchyňka,“ dodal. Také Viktor Hahn, který bydlí na koleji Bratří Žůrků v Brně, je poměrně spokojený. „Za ty necelé tři tisíce korun, které měsíčně platím, je tu celkem adekvátní komfort. Snad jen ty pokoje by mohly být trochu větší.“

Na druhou stranu však poptávka po kolejích mezi českými studenty klesá. „Už nějakou dobu neplatí, že by byl na kolejích akutní nedostatek volných míst,“ uvedla tisková mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Zlomilo se to se změnou způsobu vyplácení ubytovacího stipendia. Tím, že peníze dnes putují přímo ke studentovi, může si svobodněji vybrat, zda dá přednost kolejím či soukromému ubytování,“ dodala Fojtová. Proto také podle ní univerzita v nejbližší době nechystá rozšiřovat své ubytovací kapacity. „Máme sice například u kampusu nějaké pozemky pro tyto účely, očekává se ovšem, že je využijí soukromé firmy, které pak budou ubytování studentům nabízet,“ vysvětlila. Stejně tak univerzita neplánuje v nejbližší době zdražovat ubytování. „Zvyšování ceny kolejného není na pořadu dne a nějakou dobu ani nebude,“ uzavřela Fojtová.

 

Peter Fronček

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 21.4.2009 18:00 | karma článku: 14,26 | přečteno: 1509x