Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V Maroku jsem z legrace vyměnil auto za dva velbloudy, vypráví mladý cestovatel

Dva měsíce u pásu či za pokladnou. Nejen tak se dá strávit léto –? stále více mladých využívá možností levného cestování. Mezi takové patří i Pavel Šafl, který loni s kamarádem strávil téměř tři měsíce cestováním po Africe.

Loňské léto vzal Pavel Šafl se svým kamarádem auto a společně se vydali na nízkorozpočtovou cestu po severu Afriky. Několik týdnů jim trvalo, než z Brna dojeli přes Rakousko, Švýcarsko a Francii až na jih Španělska, odkud se trajektem dostali na černý kontinent. Cestovali pak všemi kouty Maroka, Alžírska a Tuniska, aby se po necelých třech měsících vrátili přes Itálii zpět do Evropy. Žalostné podmínky, ve kterých viděli žít mnohé místní obyvatele, jim změnily pohled na svět i vlastní hodnoty.

Rád cestujete spontánně. Měli jste alespoň na tuto cestu podrobnější itinerář, nebo jste se rozhodovali až za pochodu?
Limitovaly nás trajekty, takže plán jsme měli, ale jen velmi obecný. Seznam zajímavých míst byl až sekundární. Především jsme se snažili zjistit, jaká v které zemi potřebujeme povolení, dálniční známky, kde jsou mýtné brány a kde přístupné pláže, na kterých by se dalo v noci zastavit a ráno se osprchovat. A jestli je v daném státě vůbec legální spát v autě. Dohledávaní těchto informací o evropských zemích nebylo těžké, ale zjistit data z Tuniska, Maroka a Alžírska byl problém. Navíc nám to bylo k ničemu, protože se zákony si tam nikdo hlavu nedělá. Samozřejmě až na hranice, tam najednou funguje všechno.

Museli jste kromě přípravy trasy předem vyřídit něco speciálního?
Víza a očkování. Kamarád medik mi poslal výčet, co by si nechal naočkovat. Po zjištění cen jsem mu oznámil, aby to zkrátil minimálně na polovinu a řekl mi, na co mohu umřít s největší pravděpodobností. Po dlouhém ujišťování, že mě může zabít snad všechno, co se v Africe vyskytuje, jsem se nechal očkovat proti tetanu, hepatitidě a břišnímu tyfu. Víza jsme potřebovali jen do Alžírska, dostat je ale není snadné. Na internetu jsem proto našel lidi, kteří se za vás za pár dolarů zaručí na ambasádě. Poslal jsem peníze do Alžírska, aniž bych věděl komu, a jen doufal, že se to nějak zdárně vyřídí.

Cestování do takto vzdálených zemí se bezpochyby neobejde bez obtíží. Nastaly na vašich cestách větší komplikace?
Dvakrát nám vykradli auto. Poprvé v marockém Fesu. Vraceli jsme se z centra a už z dálky viděli rozbité okénko. Když vám v Česku někdo vykrade auto, zavoláte policii. V Maroku policie neumí anglicky, pravděpodobně by se s námi ani nebavila. A pokud ano, museli bychom kvůli tomu trávit několik dní na jednom místě, takže jsme to zavrhli. Přišli jsme o oblečení, peřinu, polštář, nějaké peníze, držáky na mobil, nabíječky a další elektroniku. Ale nejvíc nás štvalo to okno. Ne že by bylo drahé, ale v Maroku není úplně ideální spát bez okna.

Co jste tedy dělali?
Po hodině jsme našli servis, akorát opět nikdo neuměl anglicky. Jen jsme tedy ukázali na okno, načež se mechanik pustil do čtvrthodinového monologu. Arabština není zrovna moje ani kamarádova parketa, takže dodnes nevím, o čem mluvil (směje se). Pak odešel, odmítl nás pustit dovnitř a nám nezbývalo než sedět na zemi a čekat. Po čtyřech hodinách přijel jakýsi pán na kole a pod paží držel naše sklo. Já i kamarád jsme mezitím v sobě měli čtyři piva, tak jsme si u nich pomocí překladače domluvili nocleh na zemi v dílně. Stálo nás to dvě piva.

Marocká poušť erg Šebbi

Jazykovou bariéru jste tedy celý čtvrtrok překonávali překladačem v mobilu?
Nic jako jazyková bariéra neexistuje, rukama nohama se člověk domluví vždy. Někdy až dodatečně, ale přece. Právě tak jsem zjistil, že velbloudí steak není vůbec špatný (směje se). Ne že bychom chtěli tolik experimentovat s místní kuchyní, ale psaná arabština vypadá jako vysypané koření na papíře, takže z jídelníčku jsme nevyčetli, co si vlastně dáváme. Nějak jsem pochopil, že to bude steak, ale ani za boha jsem netušil z čeho. Když nám to číšník přinesl, jen ukázal na velbloudy venku, usmál se od ucha k uchu a bylo jasno.

Jaké největší rozdíly jste vypozoroval mezi africkými státy a Českem, potažmo Evropou?
Počítal jsem s tím, že socioekonomické standardy budou v Africe nižší. Překvapilo mě však, jak moc se liší prostředí, ve kterém žijí místní a do kterého jezdí turisté. Sever každé země je plný luxusních rekreačních středisek a o pár desítek kilometrů níž je jenom bída, hlad a mnohdy i válka. Bylo šokující vidět na vlastní oči tu chudobu a každodenní boj o přežití.

Jaká byla bezpečnostní situace v těchto jižnějších oblastech mimo turistické destinace?
Než jsem dojel do Afriky, nevěděl jsem, že Maroko a Alžírsko mezi sebou mají už desítky let spory a že válka mezi nimi prakticky nikdy neskončila. Když jsme přejížděli z Maroka do Alžírska, pokazila se nám elektronika v autě. Auto prostě zahlásilo chybu a zastavilo. Marocko-alžírská hranice je to poslední místo, kde by člověk chtěl mít nějaký problém. Na obou stranách hlídkují chlapi se samopaly a vozidlo stojící uprostřed je samozřejmě podezřelé. Tak jsem v reálném životě konečně využil teoretické znalosti ze školy a dal to dohromady pomocí pár drátků a multimetru. Po třech hodinách jsme se konečně dostali na hranice, kde jsme další tři hodiny čekali, než nám zkontrolují papíry.

Co ze své tříměsíční cesty považujete za nejzajímavější zážitek?
Marockou poušť erg Šebbi a procházku po dunách. Na nedalekém trhu jsem dokonce vyměnil auto za dva velbloudy (směje se). Chtěli jsme se na nich jen projet, ale majitel za jejich půjčení požadoval šílené peníze. Zeptal jsem se ho, jestli nám ty velbloudy půjčuje, nebo prodává, protože tolik stojí moje auto. A on na to, že nám za to auto dva prodá. Já z legrace souhlasil. Šli jsme do jeho maringotky a až tam se mu snažili vysvětlit, že to měl být vtip. Bohužel neměl smysl pro humor.

Jak k vám, jakožto Evropanům, přistupovali místní obyvatelé?
Můj první dojem byl, že jsou Afričané laskaví a velmi ochotní. Zdálo se, že je zajímá Evropa a chtějí se s námi seznámit. Brzy jsme si ale uvědomili, že jsme pro ně jen chodící bílé peněženky. Maročané nám ovšem dali i spoustu užitečných informací. Ujistili nás, že policie se dá bez problémů uplatit, takže se nemusíme obtěžovat se sháněním dálničních známek. Také nám řekli, že v Maroku je trestné pít a převážet alkohol bez povolení, jinak nás okamžitě zavřou. Jako správní Moraváci jsme měli v kufru tři kartony piva a pět litrů slivovice, proto jsme hned za přístavem Tanger Med všechno poschovávali různě po autě.

Proč jste si vybral právě tyto země?
Odjakživa mé láká každý extrém, a tak jsem si chtěl dokázat, že přežiju Afriku. Znovu bych tam ale určitě nejel, protože nikdy nejezdím na stejná místa dvakrát. Příště bych zkusil jižnější africké státy. Bude to finančně náročnější, ale když chce člověk cestovat low-cost (s nízkými náklady, pozn. red.), cestu si najde.

Autorka: Anežka Schreibová

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 16.4.2020 21:13 | karma článku: 17,42 | přečteno: 462x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Rozhovor: Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi

Když se jednadvacetiletý student Masarykovy univerzity Juraj Foltín dozvěděl, že může jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice, ani chvíli neváhal a s dalšími čtyřmi spolužáky vyrazil.

13.4.2022 v 23:36 | Karma: 19,80 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Písemné maturitní práce se po třech letech vrací. Nyní v režii škol

Poprvé od koronavirové pandemie jsou součástí jarního termínu zkoušky dospělosti i písemné práce. Na rozdíl od minulých let ale nejsou součástí společné státní části. O jejich podobě si tak každá škola rozhoduje sama.

13.4.2022 v 22:00 | Karma: 9,65 | Přečteno: 198x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce Arnoldovy vily odkrývá její historii. Nově tu vznikne kulturní centrum

V průběhu oprav Arnoldovy vily našli dělníci cenné věci, díky kterým se odkrývá příběh toho, jak se ve vile dříve žilo. Nově tu vznikne multifunkční sál, kavárna nebo Centrum dialogu. Opravy vyjdou na bezmála 150 milionů korun.

10.4.2022 v 19:51 | Karma: 11,11 | Přečteno: 260x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská dětská nemocnice otevřela ambulanci pro ukrajinské děti

V brněnských Černých Polích Fakultní nemocnice Brno otevřela novou ambulanci pro ukrajinské děti. Ordinace má pomoct ulevit praktickým pediatrům především s administrativní činností.

7.4.2022 v 21:54 | Karma: 9,13 | Přečteno: 231x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Návrat branné výchovy? Jen moderně a pod jiným názvem

Předmět branná výchova zmizel ze školních osnov před třiceti lety. Někteří poslanci ho ale zvažují znovu zavést.

30.3.2022 v 19:08 | Karma: 10,11 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Izrael má nový plán pro Gazu. Po válce by na ni mohly dohlížet i arabské státy

3. května 2024  16:30

Čelní představitelé izraelské vlády uvažují o rozsáhlém plánu poválečného uspořádání Pásma Gazy, v...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com