Systema – ruská škola v praxi

V nabídce tělesné výchovy Masarykovy univerzity lze najít celou řadu sportů. Většina studentů ale zřejmě neví, co má očekávat od sportu s názvem systema.

Systema je ruské bojové umění, jehož kořeny sahají až do desátého století. Postupně se vyvinula v poměrně volný styl založený na přirozených instinktivních reakcích. Není svázaná striktními pravidly. V systemě se v podstatě od začátku cvičí kromě holých rukou i s nožem, tyčí a dalšími nástroji. Bojový styl asi nejvíce proslavily ruské zvláštní jednotky Specnaz.

„První kontakty se systemou byly na našem území už před rokem 1989. Oficiálně se v České republice trénuje něco málo přes deset let,“ říká hlavní instruktor systemy pro ČR David Sýkora. Právě Sýkora stál na samém počátku systemy v tuzemsku. Nyní kromě výuky studentů vede ještě soukromý klub v brněnském Libušině údolí a zúčastňuje se mezinárodních seminářů.

Hlavní zásadou systemy je neprotivení se síle. Bojovník vždy předpokládá, že narazí na soupeře vyššího, těžšího a v lepší fyzické kondici, než je on sám. Důležitým prvkem je práce s dechem. Že ruská škola není pouze o síle, dokazuje také dívka, která si v tomto semestru systemu zapsala. „Jsem tu sice jediná holka, ale to se může změnit. Dokážu si na svém místě představit i některé kamarádky,“ říká studentka Zuzana Samsonová. V minulých letech navštěvovalo kurzy více dívek a přítomnost žen na tréninku vítá i instruktor Sýkora. „Mladí kluci jsou nabití testosteronem a mají tendence vše urvat silou. U systemy ale hlavně záleží na technice,“ vysvětluje instruktor. Při setkání s dívkou mladíci omezí veškerou hrubost na minimum a soustředí se na správné provedení chvatu, aby partnerce neublížili. Podle Sýkory je to důkaz, že techniky skutečně fungují i na silnějšího soupeře. Když je zvládne dívka proti o hlavu většímu muži, naučí se je téměř kdokoli.

„Systema může sloužit i jako nástroj k předcházení konfliktů. Umožňuje zneškodnit agresivního protivníka, aniž bychom mu nějak zásadně ublížili,“ vtlouká do hlavy Sýkora svým svěřencům při výuce techniky škrcení. Někomu by se chvat mohl zdát agresivní. Podle slov instruktora je to však mnohem humánnější než bít soupeře do obličeje. Usměrněním pohybů protivníka či využitím slabin jeho těla je totiž možné soupeře odzbrojit a získat převahu. To vše při minimální spotřebě vlastní energie. Zřejmě proto získává systema stále větší oblibu u ozbrojených složek. V posledních letech spolupracuje Česká asociace ruského bojového umění systema například s celníky či vězeňskou službou.

Autor: Václav Bažant

Další články najdete na http://munimedia.cz/kurz/stisk/.

Autor: Stisk Studentský deník | středa 11.5.2011 13:00 | karma článku: 21,60 | přečteno: 4748x