Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozhovor: Ochranu ovzduší nelze řešit narychlo, říká brněnský meteorolog

Smogová situace vzbudila mezi brněnskými zastupiteli vlnu emocí. S možností zavedení dopravy zdarma přišel náměstek primátora Martin Ander. Podle Roberta Skeřila z Českého hydrometeorologického ústavu by to ale nebylo nic platné.

Mimořádné opatření v podobě dočasně bezplatné městské dopravy se ukázalo být liché. Vy sám jste říkal, že opatření by vedlo pouze k lokálnímu snížení emisí, které by se ve výsledku kompenzovalo odjinud. Mohou ve skutečnosti auta takovou míru znečištění způsobit?

Auta to přímo nezpůsobují. Co se týče té únorové situace, tak jenom sedmdesát procent všech koncentrací prachu v ovzduší tvořilo něco, co vůbec z Brna nepochází. Stejně vysoké koncentrace jsme naměřili i na stanici uprostřed vinic Mikulov – Sedlec. Doprava se tedy projevuje jen někdy a tvoří pouze pár procent. Když se 13. února vyhlašovala smogová situace, byly koncentrace na dopravních stanicích dokonce nižší než koncentrace mimo Brno. V tu chvíli nemělo smysl s dopravou cokoli dělat, protože bychom téměř ničeho nedosáhli. Je potřeba to pojmout koncepčněji, nehledat řešení narychlo, ale vymyslet něco, co by pomohlo dlouhodoběji.

Co například?

Například na celou topnou sezónu snížit jízdné, aby lidé nebyli motivováni nasednout na tramvaj, až když už je zle. Pokud by tam byla jakási prevence, tak by to třeba určitým způsobem přispělo. Ve chvíli, kdy je situace natolik kritická, že se zavádí veřejná doprava zdarma, už se většinou nedá nic dělat. Momentálně je nejdůležitější snažit se podporovat kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů na pevná paliva za nové ekologičtější. Lokální topeniště tak mohou přejít na šetrnější způsob vytápění. Z hlediska prašnosti je potom nejlepší plyn nebo tepelná čerpadla.

Tři dny po vyhlášení byla smogová situace odvolána. Dá se říci, že podmínky k rozptylu škodlivin jsou opět příznivé?

Určitě. Možná jste zaregistrovali, že jednak se oteplilo a jednak se zvedl vítr, tudíž koncentrace polétavého prachu jsou teď skoro nulové. Zatímco v jednu chvíli jsme je měřili ve stovkách mikrogramů, týden nato se vyskytovaly v řádu jednotek. Počasí je v tomto případě naprosto rozhodující.

Záleží tedy na povětrnostních podmínkách.

Přesně tak. Když je inverze, vytvoří se poklička, pod kterou fouká jen velice málo nebo vůbec. V tu chvíli nedochází k rozptylu. Naopak v momentě, kdy se vrstva rozruší, zafouká a nejlépe i zaprší, koncentrace mohou spadnout během hodiny až dvou a už není důvod smogovou situaci nadále udržovat.

Smogové zatížení se k nám přesunulo ze severu, přesněji z Polska a Moravskoslezského kraje. Je možné takovému znečištění na dálku vůbec zabránit?

Pokud fouká vítr ze severovýchodních směrů, jako tomu bylo na začátku února, příliš se tomu zabránit nedá. Poručit větru, dešti neumíme. Nejedná se však pouze o znečištění dálkové, my si přispíváme sami. V zimních obdobích, kdy všichni topí, koncentrace rostou plošně. Proudění to dále navýší, stejně jako to navyšují další faktory. Polsko není jediným viníkem. Určitě má svůj vliv, ale nepředstavujme si, že nebýt Polska, máme tu čisto. Tak to úplně není.

Z jakého důvodu přichází znečištění právě z těchto oblastí? Má to na svědomí tamní průmysl?

Průmysl také, důležitou roli však hrají zdejší lokální topeniště. Polsko je bohužel z hlediska znečištění stále na úrovni východního bloku, dlouhodobě se zde topí levnými uhelnými kaly, které jsou v českých domácnostech zákonem zakázané. Já odtud pocházím, takže vím, o čem mluvím. Studie, které měřily ovzduší na polské hranici, například v rámci projektu Air Silesia zjistily, že v těchto oblastech je vliv polských, ale i českých lokálních topenišť docela znatelný. Pro srovnání, zatímco u nás jsme v době smogové situace naměřili hodnoty koncentrace prachu v ovzduší nad hranicí sto mikrogramů, koncentrace naměřené v Polsku se pohybovaly nad tisíc.

V období smogové situace se lidem doporučuje omezit větrání místností i pobyt venku. Jaká jsou z vašeho pohledu reálná rizika takto vysoké koncentrace prachu v ovzduší?

Já nejsem zdravotník, nicméně to platí především pro citlivější jedince a malé děti. Určitě je dobré omezit jakýkoli venkovní sport, kdy člověk podstatně více ventiluje a dýchá naplno. Doporučil bych také klidový režim a vyhnout se stresu. Na druhou stranu to ale neznamená, že by člověk neměl vůbec chodit ven. Z indoorových měření vyplývá, že koncentrace škodlivých látek jsou ve srovnání s venkovním prostředím plus mínus stejné. Zvlášť, když si lidé potrpí na koberce, ve kterých se tvoří roztoči. Řekl bych tedy s rozumem, procházku ano, sportovat raději ne.

TEREZA HÁLOVÁ

Autor: Stisk Studentský deník | pátek 10.3.2017 21:30 | karma článku: 9,86 | přečteno: 115x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 157x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,49 | Přečteno: 86x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Proč mají Japonsko a Indie problémy? Protože jsou xenofobní, kázal Biden

2. května 2024  20:57

Americký prezident Joe Biden označil Japonsko a Indii za „xenofobní“ státy, které nevítají...

„Můžete nás grilovat.“ Koalice SPOLU zahájila kampaň u piva a klobás

2. května 2024  20:41

„Ááá, náčelník přijíždí,“ zahlásil europoslanec ODS Alexandr Vondra. K poděbradské kolonádě, kterou...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  20:15

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com