Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pastoral Brothers: Pro okolí jsme byli bizár, křesťanství představujeme s humorem

Desatero přikázání, hřích anebo alkohol. Tato témata ve videích rozebírají evangeličtí faráři a youtubeři Pastoral Brothers. Na YouTube mají společný kanál, kde se snaží představit křesťanství formou, které porozumí i mladší lidé.
Karel Müller a Jakub Malý jako Pastoral Brothers.

PRAHA - Karel Müller (27) a Jakub Malý (32) jsou faráři Českobratrské církve evangelické a youtubeři v jedné osobě. Společně vystupují jako Pastoral Brothers a ve svých videích zábavnou formou seznamují veřejnost s křesťanstvím. „Naše scénáře jsou často ,promodlené‘, natáčení videí nám pomáhá prohlubovat vlastní víru,“ shodují se. 

Jak vznikl váš YouTube kanál? Máte vzor v zahraničních projektech?

J: Pastoral Brothers vznikli před více než dvěma lety v Pardubicích v hospodě. Než jsme s natáčením začali, tak jsem žádné podobné zahraniční projekty neznal. Takže inspiraci v zahraničí jsme nehledali. Nezkoušeli jsme to ani na českém YouTubu, protože tam podobného obsahu moc není. Našli jsme nějaké kanály jiných církví a shodli se na tom, že přesně takhle to dělat nechceme. Nechceme být vážní, přednáškoví, moralističtí, nechceme dělat křesťanskou sexuální etiku. To všechno na YouTube najdete. 

K: Já jsem si na YouTube zadal heslo „Christian Youtuber“ a vyhodilo mi to pár anglicky mluvících youtuberů, jako jsou například Jorg Jorgenssen nebo The Christian Vlogger. Oba měli svůj styl, který se ale hodí spíš pro americkou zbožnost. My jsme museli jít jinou cestou.

Jaká byla odezva na vaše první video?

J: Rozporuplná. Pro někoho bylo naše první video trapné, pro někoho vtipné. Tak to bylo ale jen pro ty, kteří video viděli. Valná většina těch, kteří věděli, že natáčíme, nás dlouho ignorovala.

K: Mě spíš překvapilo, že nám se střihem a natáčením dlouho nikdo nechtěl pomoci. Jedna kamarádka nám dodala závěrečnou znělku a to bylo všechno. Byli jsme pro svoje okolí trochu bizár. Ale kamarád mi řekl, že všichni youtubeři jsou bizár, dokud si neseženou fanoušky, pak už jsou zajímaví.

Svérázným způsobem otevíráte složitá témata. Registrujete negativní reakce na své názory, třeba i z řad vlastní církve?

K: Myslím, že nás naše církev už přijala za své. Ze začátku byl trochu cítit odstup, ale teď vnímáme velkou podporu. Negativní reakce odevšad přicházejí pořád. Člověk si na to musí zvyknout, když pronikne mimo svou sociální bublinu a najednou oslovuje i lidi, kteří mají ke křesťanství negativní vztah. Snažíme se se všemi komunikovat na slušné úrovni.

J: Z řad vlastní církve je negativních reakcí minimum. Pokud se nějaká objeví, tak se týká spíše formy než obsahu. Jsou lidé, kterým vadí, že užíváme pro obsah sdělení humornou formu. Jiní nám zase vyčítají, že nejsme vůbec vtipní. Mnohem více pociťujeme podporu pro naší práci, protože jsme misijní projekt, který se snaží veřejnost seznámit s křesťanstvím na evangelický způsob. Používáme k tomu nadsázku. Jiní kolegové a kolegyně seznamují s křesťanstvím odlišnými způsoby - kurzy křesťanství, hudbou, přednáškami. Komu nevyhovujeme my, může si najít formu, která je mu bližší. Mnohem více se musíme potýkat s kritikou od křesťanů z jiných církví, kteří nás obviňují, že nejsme křesťané, nebo „praví“ křesťané.

V současné době natáčíte online mše. A nejste sami. Myslíte si, že koronavirus „pomůže“ církvím dostat se blíže k mladým věřícím?

J: Koronavirus „pomohl“ církvím objevit svět internetu a sociálních sítí. Donutil je se svým náboženstvím vyjít z kostelů na veřejnost. To může církvi pomoci zlepšit o sobě veřejné mínění. Lidé, kteří se zajímají o duchovní stránku svého života, mohou pomocí současné křesťanské nabídky na internetu zjistit, že jim církve mají co nabídnout. Jestli ale po skončení krize přijde do kostelů více lidí nebo méně, to se uvidí.

K: Spousta lidí touží po „žitém“ společenství. A to nám internet nenahradí. Myslím, že tato doba pomohla církvím si uvědomit, že můžou a mají působit i na sociálních sítích. Tam třeba můžou oslovit i ty mladé. Ale je potřeba nezůstat jenom ve virtuálním prostoru a poskytnout lidem i něco reálného.

Pomáhá vám natáčení videí v prohlubování vlastní víry?

J: Hodně. Při tvorbě scénářů bojujeme s vlastními postoji. Pak si je společně vyříkáváme. Inspirujeme se v biblických komentářích, v katechismech (výklady křesťanské nauky, pozn. red.) a další teologické literatuře. Hodně myslíme na Boha. Scénáře jsou často „promodlené“. Zároveň myslíme na své diváky, což bylo hodně vidět na videu o potratu, kdy jsme se snažili jako dva chlapi mluvit o ženské záležitosti. 

K: Myslím, že to Kuba řekl přesně.

Kdy jste poprvé ucítili, že se máte stát faráři?

K: Ve čtvrťáku na gymnáziu, když jsem přemýšlel, co bych mohl dělat za práci. Ucítil jsem Boží povolání a šel jsem na Evangelickou teologickou fakultu. Rozhodování pro tuto práci ale trvalo ještě tak další tři roky. Více je možné zhlédnout ve videu Jak jsem uvěřil, které najdete na našem YouTube kanálu.

J: Já jsem to poprvé ucítil ve třeťáku na gymnáziu. Byl jsem čerstvě pokřtěný. O víru jsem se hodně zajímal a velmi se mi líbila práce mého tehdejšího faráře Štěpána Brodského, který mě inspiroval. Díky němu jsem si uvědomil, že bych tuto „práci“ chtěl opravdu dělat. 

Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody křesťanského života v jednadvacátém století?

J: Výhoda křesťanského života spočívá v jeho svobodě. Díky tomu, že křesťanství u nás není státním náboženstvím a probíhá odluka církve a státu, můžeme svobodně kázat evangelium bez nebezpečí zneužívání moci. Církev nemůže být zneužívaná státem a stát nemůže být zneužíván církví, což se v minulosti bohužel dělo.

K: Myslím, že velkou výhodou je rozmanitost církví a náboženství, ze kterých si člověk může vybírat. Už nejsme tolik vázáni na víru svých rodičů a prarodičů. Člověk už nemusí chodit do kostela, aby splňoval společenské normy. Ale to stejné zároveň klade velký nárok na osobní duchovní život každého člověka. My sami se musíme rozhodnout, jestli chceme žít svou víru, nebo ne. A to není jednoduché, je k tomu potřeba vytrvalost a odhodlanost a hlavně Boží milost. Proto je potřeba právě společenství dalších věřících lidí, kteří nás můžou podpořit, když nám víra zrovna nic neříká.

Autor: Kateřina Benáčková

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 17.5.2020 20:26 | karma článku: 20,34 | přečteno: 693x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Rozhovor: Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi

Když se jednadvacetiletý student Masarykovy univerzity Juraj Foltín dozvěděl, že může jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice, ani chvíli neváhal a s dalšími čtyřmi spolužáky vyrazil.

13.4.2022 v 23:36 | Karma: 19,80 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Písemné maturitní práce se po třech letech vrací. Nyní v režii škol

Poprvé od koronavirové pandemie jsou součástí jarního termínu zkoušky dospělosti i písemné práce. Na rozdíl od minulých let ale nejsou součástí společné státní části. O jejich podobě si tak každá škola rozhoduje sama.

13.4.2022 v 22:00 | Karma: 9,65 | Přečteno: 198x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce Arnoldovy vily odkrývá její historii. Nově tu vznikne kulturní centrum

V průběhu oprav Arnoldovy vily našli dělníci cenné věci, díky kterým se odkrývá příběh toho, jak se ve vile dříve žilo. Nově tu vznikne multifunkční sál, kavárna nebo Centrum dialogu. Opravy vyjdou na bezmála 150 milionů korun.

10.4.2022 v 19:51 | Karma: 11,11 | Přečteno: 260x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská dětská nemocnice otevřela ambulanci pro ukrajinské děti

V brněnských Černých Polích Fakultní nemocnice Brno otevřela novou ambulanci pro ukrajinské děti. Ordinace má pomoct ulevit praktickým pediatrům především s administrativní činností.

7.4.2022 v 21:54 | Karma: 9,13 | Přečteno: 231x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Návrat branné výchovy? Jen moderně a pod jiným názvem

Předmět branná výchova zmizel ze školních osnov před třiceti lety. Někteří poslanci ho ale zvažují znovu zavést.

30.3.2022 v 19:08 | Karma: 10,11 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com