Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odborníci hovořili o vlivu Číny na české zpravodajství

Minulý pátek si mohli zájemci poslechnout přednášku o Číně v českých médiích. Pracovníci organizace Přeszeď zabývající se současnou situací čínské společnosti pořádají v průběhu dubna sérii debatních večerů Brno talks China.

Brno – O zemi za Velkou zdí v povědomí Čechů diskutují hosté přednášek Brno talks China. Na konci dubna měli posluchači možnost vyzvědět informace od lidí, kteří se s Čínou a médii setkávají daleko více než veřejnost. Naproti zúčastněným totiž usedl sinolog Martin Hála, novinářka a bývalá zpravodajka Českého rozhlasu v Asii a politolog Aleš Gongol.

Hned v úvodu se všichni tři přednášející shodli, že česká média o Číně informují nedostatečně a většinou bez bližšího kontextu. Četnost zpravodajství o asijském kontinentu a konkrétních státech stoupá jen v případě propojení s Českem. Pak přichází na řadu zprávy aktuální a neobvyklé. „Informovanost o Číně je bohužel pořád povrchní. Naše média bulvarizují stejně jako všude jinde ve světě. Velice často se proto více prosadí téma, které má nějakou českou stopu, než třeba solidní analýza,“ dodala Kateřina Procházková.

Zájem o Čínu roste

Česká veřejnost a média se této zemi začala věnovat daleko více především v souvislosti s loňskou návštěvou čínského prezidenta. „Zajímá se o ni více novinářů, analýzy se zpřesnily,“ uvedla Procházková. V této době a kontextu vznikla také iniciativa Sinopsis, kterou založili Martin Hála a Olgoa Lomovoá, taktéž sinoložka. Jejím prostřednictvím se snaží informovat českou veřejnost bez politických tlaků a zabarvení. Podle Hálových slov se rozmáhá snaha podporovat pozitivní informace. „Iluzi  Číny přicházející se svými miliardami, aby nás zachránila, tlačí politici, kteří na tom staví svou kariéru. Je to lákavá představa a spousta lidí ji měla tendenci podlehnout,“ vysvětlil Hála.

Právě se vzrůstajícím výskytem těchto zpráv lze sledovat jednotlivé trendy v tom, co média sdělují. Přednášející se shodli na značném odrazu české reality ve zprávách o Číně. Gongol zdůraznil, že je potřebné do zpráv zahrnovat také odlišnost kultur, myšlení a hodnot. Konkrétně u Číny a většiny asijského kontinentu je totiž velmi patrná. Podle něj média často podávají informace nezávisle na jejich odlišném vnímání v jiných státech.

Prostor pro zahraniční zpravodajství není veliký

Nízký počet zpráv z jiných zemí vysvětlili přednášející nedostatkem stálých zahraničních reportérů. Jejich pozice jsou značně nákladné, jak finančně, tak z politických důvodů. „S výjimkou České televize, Českého rozhlasu a občasných výjezdů jiných médií jsme bez zahraničního zpravodajství,“ konstatoval Gongol. Dodává, že jedním ze stereotypů českých médií je zahraniční zpravodaje zaměstnávat v sousedních zemích, kde je jich více než polovina. Ostatní reportéři působí ve Spojených státech, které jsou však zhruba stejně vzdálené jako Čína. „Zpravodajství z USA je přespříliš. Nyní v České televizi připravujeme speciál o Donaldu Trumpovi, který je i tak ve zprávách skoro každodenně,“ zhodnotila Procházková.

Problém nedostatku reportérů přetrvává. Ale právě oni jsou přímo na místě, pokud se něco děje. Mají možnost zeptat se lidí kolem, účastnit se zásadních situací. Často mohou být nebezpečné. „Když jsou reportéři vysláni do zahraničí, informují jinak než tamní média. Hrozí jim tresty, jsou zatýkáni. Německý Spiegel takto ztratil čínskou překladatelku, tlumočnici a novinářku,“ konstatovala Procházková. Počet českých zahraničních zpravodajů podle Gongola sice roste, ale ve srovnání s velkými světovými médii je prý stále minimální.

Zprávy jsou často přebírány ze zahraničních agentur. „Reuters dodává zdarma velké množství příspěvků vytvořených čínskými novináři. I s Českým rozhlasem se snažilo navázat spolupráci velice provládní médium China Review International. Rozhlas ale spolupráci odmítl,“ dodala Procházková.

Novináře při výběru témat ovlivňují inzerenti, vlastní autocenzura, snaha o hyperkorektnost a chybějící protistrana. Podle Gongola se česká média Čínu nesnaží upozaďovat ani vyzdvihovat. „Nesetkal jsem se s vlivem ze strany čínské lobby. Podle mě je to spíš česká. Je tu cítit každodenní popichování,” řekl Gongol. „Tlak je obrovský. Nejsme ale v situaci, kdy nemáme na výběr,“ dodal. 

 Eliška Koukalová, Marta Svačinová

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 25.4.2017 13:48 | karma článku: 12,19 | přečteno: 307x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Velitel četníků Aleš Medek: Jsme parta kamarádů, nápad to byl můj

Četnická stanice v Kuřimi funguje nově čtyři roky. Dům ale pochází z období první republiky. Před deseti lety se v domě opravovala střecha a ve vojenském kufru na půdě našli zedníci četnickou výstroj. Tím vše začalo.

17.10.2022 v 13:45 | Karma: 7,51 | Přečteno: 157x | Diskuse| Hobby

Stisk Studentský deník

Norsko je ideální zemí pro duševní zdraví, říká studentka univerzity v Oslu

Po tříletém bakalářském studiu žurnalistiky na Univerzitě Komenského v Bratislavě se Tereza Szalaiová rozhodla pro pokračování v Norsku. V září nastoupila na magisterský program na Univerzitu v Oslu.

17.10.2022 v 8:25 | Karma: 7,49 | Přečteno: 86x | Diskuse| Cestování

Stisk Studentský deník

Neustále se snažíme vymýšlet něco navíc, říká ředitel festivalu BRNO16

Brno16 je festival krátkých filmů, který se v Brně koná bez přestávky již od roku 1960. Letošní ročník proběhne od středy 12. října do neděle 16. října v kinech Art a Cit. Návštěvníci zde mohou zhlédnout filmy z celého světa.

13.10.2022 v 10:56 | Karma: 9,85 | Přečteno: 644x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Jet na mistrovství světa byla odměna, vzpomínala Denisa Pavlíková

Český výběr svedl na světovém šampionátu konaném v Nizozemsku a Polsku zápasy s těmi vůbec nejlepšími reprezentacemi na světě.

11.10.2022 v 17:40 | Karma: 7,51 | Přečteno: 116x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Popáleniny vás poznamenají taky na duši, říká ředitelka organizace Popálky

Lékaři ročně ošetří přes 100 tisíc popálených a tři tisíce z nich musí kvůli popáleninám hospitalizovat. O tom, jak z se z minuty na minutu může změnit život, ví z vlastní zkušenosti zakladatelka organizace Popálky Jana Lacinová.

8.10.2022 v 10:20 | Karma: 7,80 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com