Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malá kapka pro člověka, velká krůpěj pro lidstvo

Zdravotníci vyzývají lidi, kteří prodělali Covid-19, aby přišli darovat plazmu. Plazma pomůže ostatním pacientům s těžkým průběhem nemoci. V zdravotnických zařízeních jí je stále nedostatek.

Brno - Sedím v poloprázdné tramvaji a dívám se ven z okna. Pociťuji strach a napětí. Přitom bych mohl být ve skvělé náladě, před chvílí jsem skončil ranní směnu na brigádě. Jenže mi je dost úzko z cíle mojí dnešní cesty. Jedu totiž darovat plazmu do jednoho z brněnských center.

Nedávno jsem prodělal tu tak obávanou nemoc Covid-19. Už dávno mi utkvělo v paměti, že jsem četl mnohé články, ve kterých zdravotníci prosili lidi, co právě dostonali s touto chorobou, aby přišli darovat plazmu. Lékaři ji totiž následně mohou použít na léčbu vážně nemocných pacientů a stále jí dle posledních vyjádření mají nedostatek. Vypadá to tedy ode mě všechno velmi šlechetně. Musím se však přiznat, že jsem se odvážil jen na popud přítelkyně, která na tuto proceduru chodí pravidelně. Sám od sebe bych se neodhodlal asi nikdy.

Prožil jsem si toho za svůj život s doktory už opravdu požehnaně. I proto bytostně nenávidím cokoliv, co jen trochu souvisí s krví nebo injekčními stříkačkami. Teď ale stojím u vstupu do odběrového centra a vážně přemýšlím, jestli mám vzít za kliku a vejít dovnitř anebo co nejrychleji odsud utéct.

Nakonec zvítězí první varianta. Hned po vstupu se na mě usmívá mladá recepční. „Dobrý den, jsem objednaný na třetí hodinu, tak jsem tu,“ vykoktám ze sebe. Usměvavá blondýnka si mě zapíše do systému a pošle mě do prvního patra. Tam si mě prý za chvíli někdo vyzvedne. Usedám v prázdné čekárně a připadám si jako v tom nejhorším snu. Na stěnách jsou vylepené plakáty, které mě mají motivovat k dalším návštěvám. Když ale vidím jehly a zkumavky s krví, které jsou na nich vyobrazené, radši se dívám do země a počítám dlažební kostky. Než si pro mě přijde sestřička, spočítám, že jich je šestatřicet.

Přestože dárců plazmy mírně přibylo, zdravotníci této krevní složky stále nemají dostatek.

Energická žena mě hned žene do ordinace. „Všechny potřebné údaje jste doufám už vyplnil přes internet,“ burácí na celou místnost. Přitakám a všímám si, že má na cedulce napsané jméno Markéta. Takže dneska jsem na popravě u Markéty, pomyslím si a usedám do připraveného křesla. Jen tak rychle mrknu na ostatní, kteří už proceduru podstupují a udělá se mi zle. Už teď se nenávidím, kam jsem to vlezl.

Sestřička Markéta nejspíš poznala, jak se cítím. „Měla jsem tu ráno člověka, co si myslel, že to bude trvat pět minut a bude moct jít domů. A pak mi tu omdlel,“ snaží se mě přivést na radostnější myšlenky. Já ale zrovna v duchu provádím sázky na to, kolikrát budou muset křísit mě.

Vše už je připravené, jehlu mám zavedenou v žíle a v ruce míček, který mám po celou dobu mačkat, aby krev lépe proudila. Ten zpropadený míček mi byl čert dlužný. Během necelé půlhodiny, kdy jsem ležel napíchnutý, mi pětkrát spadl a odhopsal. Když mi ho šla sestřička naposledy vracet, prohlížela si mě ve stylu, jestli náhodou nejsem nějak postižený.

Celý proces darování plazmy utekl neskutečně rychle. Nevím, jestli jsem napůl omdlel, ale téměř nic si z celého odebíraní plazmy nepamatuji. Podepsal jsem následně ještě nějaké papíry. Ani moc nevím, co v nich bylo a snad i bez rozloučení jsem utíkal ven. Co kdyby po mně náhodou chtěli ještě něco dalšího.

Za dva dny jsem dostal výsledky. Přišel mi i dost detailní rozbor mého zdravotního stavu. Jsem na tom docela dobře. A ještě jsem se dozvěděl, že mám krevní skupinu AB, která je dost vzácná. To bych asi měl vědět už z dřívějška, ale aspoň že to vím teď. Ode dne, kdy jsem byl darovat plazmu, si připadám jako hrdina. Každého na ulici bych nejraději zastavil a přesvědčil, aby se k tomu odhodlal taky. Vždyť na tom není vůbec nic hrozného, není se čeho bát. Tedy až do té chvíle, kdy stojíte před odběrním centrem.

(Autor: Jakub Tručka)

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 11.4.2021 13:21 | karma článku: 12,91 | přečteno: 119x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 251x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 165x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 133x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 142x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 186x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18,  aktualizováno  21:41

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Medveděv nevyloučil do budoucna pokoutní jaderné útoky proti Západu

13. června 2024  21:29

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv zveřejnil ve čtvrtek nové výhrůžky namířené proti Západu....

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com