Kšandy, které slouží jako přenosná posilovna

Zavěšeni na látkových popruzích sledujete svůj odraz v zrcadle a říkáte si, že tohle cvičení je vážně zvláštní. Po pár minutách ale neobvyklý pocit vystřídá uspokojení z toho, co všechno se svým tělem svedete.

Training Resistance Exercise (TRX) je cvičení vytvořené americkým námořnictvem, ale s trochou úsilí ho zvládne v podstatě každý. „TRX je dobrá průprava pro všechny ostatní sporty. Je řazeno do kategorie nižších sportů, což znamená, že se dá aplikovat v běžném životě,“ nadšeně popisuje trenér Nikola Štourač. „Není přímočaré jako normální posilovna, kdy pracujete v jedné rovině - nahoru a dolů, ale ve všech třech rovinách - horizontální, transverzální i do boku a v rotacích,“ dodává trenér a vzápětí už vítá přicházející dámy, které působí velice uvolněně.

„Minule jsem chytla snad svalovou horečku. V noci jsem se nemohla otočit ani z boku na bok,“ líčí usměvavému Nikolovi štíhlá Jana. „Příště to bude určitě lepší,“ uklidňuje ji. Opodál postává tmavovlasá Iveta, která vyděšeně říká, že je zde poprvé. Trenér se chopí závěsného systému neboli kšand, jak se mu žertové říká, a zasvěcuje ji do tajů ovládání. Je to celkem jednoduché. Délku popruhů lze nastavovat pomocí brzdičky, kterou si každý podle pokynů trenéra posouvá na jednotlivé cviky. Na konci lan jsou otvory pro nohy či ruce - záleží na daném pohybu. Vtip spočívá v tom, že do lana se jedinec musí zavěsit, čímž využije váhu vlastního těla a aktivuje svaly jeho středu. Druhá část těla zůstává vždy na podložce. „TRX je hodně založené na udržení středu těla, ten po celou dobu cvičení pracuje,“ chytá se Nikola kšand a názorně aktivaci svalů předvádí.

Poté už ale teorii vystřídá samotná praxe. Potýkám se s nechutí zavěsit se, napnout všechny svaly a až v této pozici posilovat. Je to, jako když se poprvé potápíte. První nadechnutí pod vodou s dýchacím přístrojem dělá problém mnoha lidem. Je to nezvyk - stejně jako první hodina TRX. Sálem se line dynamická hudba s výrazným rytmem. Zalité potem se pokoušíme vydržet dalších třicet sekund sklapovaček s nohama zavěšenýma v popruzích. Deset vteřin pauza a jde se na další cvik. Nezdá se mi, že bych posilovala větší množství svalů než obvykle. Po několika dnech však uznávám, že jsem se zmýlila. Bolí mě naprosto všechno, ale je to příjemná bolest. I Nikola vzpomíná na svou první lekci. „Vůči novým modním záležitostem jsem velmi skeptický, ale rozhodl jsem se, že nebudu soudit, dokud to nezkusím. TRX jsem tedy vyzkoušel s očekáváním úplné pohody, ale po pěti minutách jsem byl zpocený a zničený. Byla to pořádná makačka,“ směje se. „Nejvíc mě oslovilo kouzlo jednoduchosti. Člověk potřebuje velmi malý prostor a stačí mu nářadí, které si složí do tašky a odcvičí si v podstatě všechno, co v posilovně na několika přístrojích. Funkčnost a jednoduchost je na TRX asi to nejkrásnější,“ dodává.

 

Eva Syrovátková

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Stisk Studentský deník | sobota 3.3.2012 12:18 | karma článku: 20,96 | přečteno: 1237x