Komentář: Za sucho si můžeme sami, aneb když je člověk špatný hospodář
Nejvíce skloňované slovo za poslední měsíce – sucho – nedá spát českým zemědělcům. Taky je proč se obávat. Že je to problém opravdu závažný, pocítí již brzy většina nejen české společnosti. A přitom spousta lidí žije v domnění, že letošní výrazně deštivé jaro vrátí kýženou vláhu zpět do české krajiny. Jenže půda dnes už téměř přišla o schopnost zadržovat vodu, která po vrchní udusané vrstvě steče rychle do řek. Ani ve vybetonovaných městech si vodu pořádně neužijeme, třebaže by výrazně pomohlo využít potenciál budov a vytvořit na nich tzv. zelené střechy. Zeleň a obzvlášť pak parky by neměly chybět ani v ulicích, kde kromě zadržení vody poskytnou stín v parných letních dnech. Ministerstvo životního prostředí letos opět vyrukovalo s dotačním programem Dešťovka a napomohlo tak zvýšit povědomí o nastávající krizi. I to je však stále minimum, co můžeme pro sebe i pro přírodu udělat. Nezbývá než se už konečně naučit hospodařit s vodou, a to nejlépe po vzoru přírody.
Utnout tipec velkým zemědělcům
Radikální změnu vyžaduje také nakládání s půdou. Princip je to víceméně prostý, všeho moc škodí. A když se krajina přetransformuje v masivní lány s monokulturami, aniž by se střídaly s přírodě blízkým prostředím a remízky, ztratí na odolnosti vůči okolním vlivům. Taková půda je dnes už takřka mrtvá. Půdě nesvědčí ani současné zemědělské postupy a nadměrné využívání herbicidů namísto tradiční orby. K většině ze zmíněných zásahů, jejichž dopady nyní pociťujeme, samozřejmě došlo už za komunismu. Proč v daném trendu však nadále setrvávat? Uvážíme-li, s jakým zápalem se u nás dnes pěstuje řepka, která je náročná na chemické postřiky, čímž znehodnocuje půdu, je zřejmé, že jsme si moc nepřilepšili. Babiš tak dělá vše pro to, aby v Česku nebylo zavedeno zastropování evropských zemědělských dotací, jež se orientuje na podporu malozemědělců v neprospěch magnátů, jako je právě náš premiér. Jakmile zemědělský podnik roste, jde příroda stranou.
Za návrat mokřadů do české krajiny
V boji proti suchu výrazně pomůže i omezení meliorace (soubor opatření pro odvod vody z krajiny, pozn. red.), obnova mokřadů a dalších pramenišť, nikoli výstavba dalších přehrad a rybníků, které pouze kumulují vodu na jednom místě. Pomoci by také mělo vrátit se k přirozené skladbě lesů, jehličnany totiž nedokáží zadržet vodu tak dobře jako listnaté stromy. Nabízí se také řada opatření, jak může i jedinec přispět ke zlepšení současné situace. Například anglický trávník dnes již není symbolem krásné zahrady, jako spíš chimérou, co napomáhá vysychání půdy. Podobně je tomu i v případě splachování – nač plýtvat pitnou vodou, když můžeme zpětně využít šedou vodu. O tentýž cíl usiluje i nově vzniklá iniciativa s názvem Kbelík vody. Ta se snaží už jednou použitou vodu zavlažovat vyprahlé okolí.
Čas vyhlásit klimatickou nouzi?
Řešit jen důsledky našich činů, a sucho je jedním z důsledků klimatické změny, je sice krásné, avšak krátkozraké. Stojíme dnes na pomezí cest a to, jakým směrem se vydáme, neodvratně ovlivní budoucí vývoj. Přesto Česká republika dosud nevyhlásila stav klimatické nouze, která by slovy premiéra ohrozila průmysl. Za pozitivní krok nelze označit ani podpis Pařížské klimatické dohody fungující pouze na bázi liknavých doporučení. K čemu nám ale bude hospodářský růst, když nám hrozí řada přírodních katastrof spolu se vznikem různých sociálních konfliktů? Budoucnost nás možná naučí vážit si vody.
Autor: Karolína Tomečková
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník
Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír
Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...
Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie
Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....

Prodej RD, 90 m2, Náchod
Neumannova, Náchod
3 290 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1120x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube